Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VI. v. o.

910

Odpověď

ministra spojů Ing. Emila Ehrenbergera na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu J. Veverkou

 

MINISTER SPOJOV

ČESKEJ A SLOVENSKEJ FEDERATÍVNEJ REPUBLIKY

 

V Praze dne 2. srpna 1991

 

č. j.: SM 989/91

Vážený pane,

k Vaší interpelaci ve věci nemožností příjmu druhého televizního programu (Sl) v obci Fričovce a přilehlého okolí, po prošetření jejího předmětu u státního podniku Správa radiokomunikací Bratislava, jenž zajišťuje výstavbu a provoz televizních vysílačů na území Slovenské republiky, sděluji:

Po prověření aktuální situace kolem výstavby televizního převáděče (TVP) pro obec Fričovce musím potvrdit skutečnosti uvedené ve Vaší interpelaci. Výstavba předmětného TVP pro program Sl byla ve smyslu usnesení vlády ČSSR č. 45/1985 zařazena do akcí financovaných z prostředků místních úřadů. Na akci po provedeném měření byl uskutečněn výběr stanoviště, byl přidělen vysílací kanál a na základě objednávky ze strany obecního úřadu měly být zahájeny projekční a stavební práce závodem ŠUM Bratislava. Po oznámení obecního úřadu ve Fričovcích o nemožnosti financovat tuto stavbu z důvodu nových zásad v organizaci výstavby na základě rozhodnutí okresního úřadu (tehdy ONV) v Prešově, uvedené práce ze strany závodu ŠUM Bratislava zahájeny nebyly.

Chci Vás ujistit, vážený pane poslanče, že ze strany spojů je věnována maximální snaha vyhovět co možná největšímu počtu stěžovatelů (obcí) na pokrytí (dokrytí) území televizním signálem v požadované kvalitě. Týká se to zejména výstavby TVP v lokalitách, kde z důvodu přírodních terénních překážek nelze přijímat přímočaře se šířící signál od velkovýkonových, tzv. základních televizních vysílačů.

Ministerstvo spojů po vytvoření státních podniků spojů nedisponuje, nepřiděluje ani nepřerozděluje investiční prostředky potřebné pro výstavbu spojových zařízení. Výstavba potřebných TVP v ČSFR je financována Správami radiokomunikací (Praha a Bratislava Z důvodu velice omezených investičních prostředků uvedených Správ radiokomunikací k urychlení výstavby TVP je široce využívána forma výstavby mimo Jednotnou telekomunikační síť, kdy financování výstavby jde z prostředků obecních (okresních) úřadů.

Pokud se týká výstavby TVP pro program Sl v obci Fričovce z investičních prostředků Správy radiokomunikací Bratislava, o zařazení této konkrétní akce do výstavby v roce 1992 Správa radiokomunikací Bratislava rozhodne koncem roku 1991, po zhodnocení své finanční situace. Před konečným rozhodnutím vstoupí v jednání s obecním úřadem ve Fričovcích s cílem hledání možností financování výstavby formou spoluinvestorství.

Je nutno zdůraznit, že obdobných žádostí (stížností) na nekvalitní příjem televizního signálu v rámci ČSFR je veliké množství a jejich počet se v souvislosti se zvýšením poplatků za televizní přijímač neustále zvyšuje. Jelikož většina z těchto požadavků vyžaduje výstavbu TVP a obecní úřady nejsou schopny financovat výstavbu z vlastních rozpočtů, a Správy radiokomunikací, jak již bylo uvedeno, mají velice omezené investiční prostředky, tento problém je potřebné řešit komplexně s účastí orgánů, které mají možnost ovlivnit rozpočtovou situaci obecních (okresních) úřadů. V případě, že by se podařilo zajistit finanční prostředky na výstavbu TVP, Správy radiokomunikací kapacitně jsou schopny výstavbu značně urychlit. Dovoluji si proto, vážený pane poslanče, požádat Vás o zvážení možnosti řešení této situace v rámci FS v tom smyslu, aby byly vyčleněny určité finanční prostředky z rozpočtu federace, příp. z rozpočtů republik pro obecní úřady k financování investičních akcí - výstavba televizních převaděčů.

Děkuji za porozumění.

S pozdravem

Vážený pan

Ing. Jozef Veverka, CSc.

poslanec Sněmovny lidu FS

Kancelář FS ČSFR

Vinohradská 1

110 02 Praha 1


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP