FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
884
Interpelace
ministra zahraničních věcí ČSFR J. Dienstbiera podaná skupinou poslanců FS
Žádáme pana ministra, aby na tuto interpelaci pokud možno reagoval ve svém plánovaném vystoupení na 17. společné schůzi SL a SN
Vážený pane ministře,
v programu jednání 17. schůze byla schválena jako jeden z jejích jednacích bodů také rozprava k problematice připravované smlouvy s SRN. Ze zpráv německého tisku a dílčích prohlášení představitelů obou zemí vyplývá, že text čs. - německé státní smlouvy již byl vypracován a že má být parafován za nadcházející návštěvy německého prezidenta v Praze. Obracíme se na Vás proto s žádostí o vyjasnění některých problémů v rozpravě k této problematice. Jistě chápete, že tato naše interpelace je naléhavá a odpověď na ni má smysl ještě před parafováním připravované smlouvy. Doufáme, že k vyjasnění námi nastíněných problémů dojde před tímto parafováním, aby nedošlo později k zbytečným komplikacím s její ratifikací.
Ze stejných zdrojů vyplývají informace o tom, že dohodnutý text neřeší dvě základní klíčové otázky čs. - německých vztahů, které vznikly jako důsledek nacistické agrese. Otázka neplatnosti Mnichovské dohody a s ní souvisící mezinárodně-právní postavení čs. - německých hranic má být vyřízena odkazem na dohodu z r. 1973, která umožňuje různý výklad a nemohla nás nikdy uspokojit. Pokud by připravovaná smlouva nevypořádala otevřené majetkoprávní otázky vzniklé v souvislosti s 2. světovou válkou, otevřel by se tím prostor pro uplatňování nároků odsunutých Němců, což by dlouhodobě zkomplikovalo naše vztahy s Německem. Nemůžeme též souhlasit s tím, že se uzavírá válka, aniž by byly vypořádány nároky perzekuovaných občanů. Nedůvěru vyvolává i německou stranou navržená formulace, že uznává kontinuitu Československa od r. 1918. Nejen, že umožňuje různý výklad, ale je zdrojem nesvárů v bez tak rozjitřených česko-slovenských vztahů. Nepochopitelné je též, že připravovaná smlouva vůbec nezaujímá stanovisko k vynuceným změnám hranic s jinými státy, ke kterým v r. 1938 došlo v důsledku nacistické agrese. To je především čs. hranice s Maďarskem.
Je naprosto neúnosná situace, kdy se poslanci FS a veřejnost dozvídají o přípravě smlouvy téměř výhradně z německých zdrojů a nemají možnost se seznámit s autentickými dokumenty. Žádáme proto, aby FS byl dán k dispozici text připravované smlouvy a možnost se s ním důkladně seznámit a ověřit si stanovisko odborníků a veřejnosti.
Vážený pane ministře, sjednáním smlouvy, která je fakticky smlouvou mírovou, neboť má uzavřít otázky související s 2. světovou válkou bude jistě uzavřena jedna kapitola čs. - německých vztahů. Aby mohlo dojít k co nejméně problémovému jejich dalšímu rozvoji, je nutno otázky minulosti jednoznačně vyřešit. Jsme přesvědčeni, že k tomu směřuje i Vaše zahraniční aktivita. Pro zamezení vzniku zbytečných dohadů a spekulací se domníváme, že je nutné vyjasnit na půdě parlamentu námi naznačené problémy ještě před parafováním nové čs. - německé smlouvy.
Poslanci:
MIROSLAV JANSTA
Július BOBOVNICKÝ
Jaroslav CUHRA
JAN FRIČAR
Bohuslav HUBÁLEK
Pavel DOSTÁL
Ladislav ROMAN
Petr UHL
Miloň Krejcar
PAVEL ZAPLETAL
JOZEF ŠEPETKA