POSLANEC
FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
Stanislav Chýlek
V Hradci Králové
dne 24. září 1991
874
Interpelace
předsedy vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfy
poslancem Sněmovny lidu FS Stanislavem Chýlkem
Vážený pane předsedo,
využívám svého práva interpelovat vlád ČSFR podle par. 54 Zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění.
Předmětem mé interpelace je neutěšený stav bytové politiky, jejíž praktická podoba se od dob někdejšího socialistického státu dosud v podstata nezměnila. Dosud přetrvává tíživý nedostatek bytů zejména pro mladé rodiny s dětmi, vedle toho existují byty nevyužité. Bytový fond je zanedbaný, zastaralý a není dostatek prostředků pro údržbu a modernizaci. Soukromí majitelé domů nemají prostředky na nejzákladnější údržbu a nemají možnost zvýšit nájemné. Lze jmenovat mnoho dalších notoricky známých skutečností. Jsem informován o záměrech republikových vlád v oblasti bytové politiky, nicméně v praktické sféře se dosud změny neprojevují, a není mi znám závazný časový rozvrh kroků, které by měly vést k nápravě. Dále, přesto, že bytová politika přešla do kompetence republikových orgánů, tyto orgány poukazují ve svých usneseních na Federální vládu a doporučují, aby Federální vláda uskutečnila řadu nezbytných kroků. Tak je tomu kupř. v Usnesení č. 171 vlády ČR z 29. 5. 1991. Je tedy nepochybné, že přesto, že došlo k přesunu kompetencí na republiky, musí i vláda ČSFR provést některé nutné kroky, zejména koncepčního a legislativního charakteru a patrně se také ujmout koordinace. Soudím, že bude třeba koordinovat termíny a výši úprav nájemného, aby se postupně docílilo tržních podmínek, vytvořit legislativní podmínky k prodeji bytů do vlastnictví občanů, řešit sociální dopady, vyplývající ze zvýšených nákladů na bydlení a patrně činit další kroky. Dále soudím, že potřebná opatření je třeba uskutečňovat co nejdříve, aby se zkrátilo období neexistence trhu s byty. Je mi známo, že musí jít o promyšlený soubor postupných a dobře časově vyladěných opatření, která nesmí způsobit neúnosný sociální náraz, nicméně pouhým oddalováním řešení se věci nepomůže.
V souvislosti s výše uvedeným si dovoluji položit tyto otázky:
1. Které kroky k řešení bytové politiky a ke zmírnění jejich sociálních dopadů hodlá federální vláda učinit a v jakých termínech tak učiní?
2. Jak jsou tyto kroky koordinovány s opatřeními republikových vlád?
3. Jaké má vláda představy o tom, kdy budou odstraněny hlavní současné problémy bytové politiky a hospodaření s bytovým fondem a kdy dojde k vytvoření reálného trhu s byty?
S pozdravem