FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

787

Odpověď

místopředsedy vlády ČSFR JUDr. P. Rychetského na interpelaci podanou poslanci SL a SN (tisk 748) /J. Špaček, J. Mečl, F. Šamalík, P. Dostál/

JUDr. PAVEL RYCHETSKÝ

MÍSTOPŘEDSEDY VLÁDY ČSFR

 

V Praze dne 16. července 1991

 

Č. j. 1023/91-02

Vážený pane poslanče,

předseda vlády mi postoupil k přímému vyřízení Vaši interpelaci ze dne 7. června 1991. Dovolte však, abych dříve, než zaujmu stanovisko k obsahu interpelace samé, vyjádřil podiv nad skutečností, že interpelace ze 7. června je zaslána předsedovi vlády až dopisem předsedy Federálního shromáždění ze 4. července, což v praxi prakticky znemožňuje dodržet lhůty pro vyřizování interpelací poslanců Federálního shromáždění, dané jednacím řádem Federálního shromáždění.

Není pochyb o tom, že problematika zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku byla jednou z nejobtížnějších záležitostí, kterou se Federální shromáždění v tomto volebním období zabývalo. To potvrzuje i šíře názorů na tuto problematiku v průběhu zpracovávání a projednávání tohoto zákona jak na úrovni vlády, tak na úrovni Federálního shromáždění a dále i skutečnost, že vládní návrh tohoto zákona byl Federálním shromážděním prakticky odmítnut a zákon byl v zásadě samotným Federálním shromážděním připraven.

Není v kompetenci vlády, aby posuzovala ústavnost zákonů přijatých Federálním shromážděním. Vláda dbá samozřejmě toho, aby předkládané vládní návrhy zákonů byly z ústavních hledisek v pořádku, ale nemůže a ani nechce si osobovat kompetence, náležející Ústavnímu soudu. Tolik k Vašemu upozornění na obsah § 33, který podle Vašeho názoru vykazuje zřejmé prvky neústavnosti tím, že omezuje právo hospodařit samostatným právním subjektům.

Záležitost spojená s oceňováním majetku, který by měl být vrácen původním vlastníkům nebo jejich dědicům a má probíhat v cenách roku 1991 představuje věcnou otázku, k níž by příslušelo vyjádření ministru financí, popř. ve spolupráci s federálním ministerstvem hospodářství. To však s ohledem na shora uvedené časové dimenze nebylo možno zabezpečit a jsem názoru, že to pro věc samu není ani tak podstatné. Povážlivější je okolnost, že je formou interpelace požadováno na vládě předložení návrhu novely zákona, který byl necelé tři týdny před vypracováním interpelace zákonodárným sborem za všeobecně známých pohnutých okolností přijat a v době vypracování této interpelace nebyl navíc ani účinný, neboť účinnost tohoto zákona nastala až 24. června 1991. Tato okolnost svědčí podle mého soudu o menší míře konsensu v zastupitelském sboru a interpelace sama je spíše výrazem nepřijatých připomínek.

Vyhodnotit působení zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku je nepochybně předčasné pro velmi krátkou dobu jeho účinnosti. Tím však není řečeno, že by zejména otázka půdy a problematika agrokomplexu vůbec stála stranou pozornosti vlády. Je-li však novelizace zákona č. 229/1991 Sb. naléhavá, potom doporučuji cestu poslanecké iniciativy, k jejímuž návrhu je vláda povinna zaujmout stanovisko.

S pozdravem

Obdrží: poslanci Federálního shromáždění Pavel Dostál, František Šamalík, Josef Špaček a Josef Mečl

Na vědomí: ing. Rudolf Battěk, předseda Sněmovny lidu FS, Milan Šútovec, Csc., předseda Sněmovny národů FS


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP