FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

VI. v. o.

778

INTERPELACE

předsedy vlády ČSFR ing. Mariána Čalfy poslanci Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR JUDr. Michalem Benčíkem, MUDr. Danou Drešerovou, ing. Ivo Novotným, ing. Jiřím Sedlákem, ing. Mikulášem Šidíkem, ing. Vladimírem Tolarem a poslanci Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR ing. Liborem Kostyou, ing. Josefem Pernicou, ing. Petrem Serenčéšem, Jiřím Svobodou a ing. Janem Vodehnalem ze dne 12. července 1991.

V Praze dne 12. července 1991

Interpelace poslanců Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR JUDr. Michala Benčíka, MUDr. Dany Drešerové, ing. Iva Novotného, ing. Jiřího Sedláka, ing. Mikuláše Šidíka, ing. Vladimíra Tolara a poslanců Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR ing. Libora Kostyi, ing. Josefa Pernicy, ing. Petra Serenčéše, Jiřího Svobody a ing. Jana Vodehnala na předsedu vlády ČSFR ing. Mariána Čalfu

Vážený pane předsedo vlády,

využíváme svého ústavního práva a dle ustanovení § 49 zák. č. 143/1968 Sb. a dle ust. § 62 odst. 1 a 2 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění obracíme se na Vás s interpelací.

Dnes již všichni souhlasí se zásadou, že efektivní přechod k moderní tržní ekonomice nelze uskutečnit bez předvídavé a účinné hospodářské politiky. Více než mylnou se rovněž ukazuje představa, že transformace našeho zemědělsko-průmyslového komplexu do podmínek tržní ekonomiky se odehraje pouze na základě volné hry tržních sil.

Dnešní dramatická, ne-li již krizová situace v zemědělství, ale i v dodavatelských odvětvích, je toho přímým dokladem. Oprávněné požadavky zemědělců byly již několikrát při různých příležitostech našim centrálním orgánům tlumočeny. Bohužel se jim zatím nevěnuje zvláštní pozornost a nejsou přijímána odpovídající řešení. Svědčí o tom současná situace v zemědělství, která stále více zneklidňuje lidi nejen na venkově, ale dnes i občany ve městech.

Rozpor mezi nákupními cenami zemědělských produktů a cenami vstupů do zemědělství má u nás ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi nevídané rozměry. Dokladem toho jsou tyto údaje. Nákupní ceny zemědělských produktů zůstávají prakticky na úrovni roku 1989 - index 102,8 %. Na druhé straně ceny vstupů např. u průmyslových výrobků dosahují indexu 168 %, u motorové nafty je to téměř 200 %. Proti roku 1990 se snížily dotace do zemědělství v ČR o 7,9 mld., tj. 45 %, a připočteme-li k tomu inflaci letošního roku, jsou dnes hluboko pod průměrem poskytovaných dotací v sousedních západních zemích. Pomalé řešení odbytu zemědělských produktů spojené se stále se zhoršujícími ekonomickými podmínkami, přiměli zemědělce snížit stavy hovězího dobytka oproti roku 1989 již o 30 %. Je reálné nebezpečí, že část půdy za tohoto stavu bude ležet ladem a následkem toho venkov zasáhne tíživá vlna nezaměstnanosti a s ní spojené složitější sociálně-ekonomické podmínky.

Chceme touto interpelací opět upozornit na napjatou situaci v zemědělství a zároveň vyjádřit podporu na řešení oprávněných požadavků zemědělců. Domníváme se, že by ke zklidnění situace v zemědělství napomohl následující postup:

- využít různé formy a možnosti bankovního systému k překlenutí současné tíživé situace zemědělských podniků,

- přehodnotit v zemědělství odvody daně z mezd z 50 % na 25 %,

- vhodnou účastí státu urychleně řešit odbytovou krizi zemědělských produktů,

- přijmout účinná opatření v celní a ochranářské politice státu vůči dovozcům potravin,

- zabezpečit objektivní kontrolu cen vstupů do zemědělství a věcně a časově regulovat jejich cenu,

- umožnit rolníkům vyjádřit se k připravovanému vládnímu zemědělskému programu.

Věříme, že naše upozornění a doporučení budou využita.

S pozdravem

Ing. Vladimír Tolar

Jiří Svoboda

Ing. Jozef Pernica

Ing. Libor Kostya

MUDr. Dana Drešerová

Ing. Jiří Sedlák

Ing. Ivo Novotný

Ing. Mikuláš Šidlík

JUDr. Michal Benčík

Ing. Peter Serenčéš, CSc.

Ing. Jan Vodehnal


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP