FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
739
Odpověď
ministra práce a sociálních věcí ČSFR Petra Millera na interpelaci podanou poslancem SN Václavem Tomisem na 15. společné schůzi Sněmovny lidi a Sněmovny národů dne 29. května 1991
MINISTR
PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR
|
V Praze dne 24. 6. 1991 |
Vážený pan
Václav Tomis
poslanec Sněmovny národů
Federální shromáždění ČSFR
Praha
Vážený pane poslanče,
na základě Vašich poznatků z podniku Kovona Karviná jste vznesl na vládu ČSFR řadu dotazů. Jedním z nich je dotaz na způsob zabezpečení základních životních potřeb občanů v nejbližší době, kdy rostou životní náklady. K Vašemu dotazu Vám sděluji následující:
Příjmová situace obyvatelstva se průběžně statisticky sleduje formou mikrocenzů. Např. podle výsledků posledního mikrocenzu (z roku 1989) bylo v ČSFR zhruba 5,9 % rodin s dětmi svými čistými měsíčními příjmy pod hranicí 1000 Kčs na osobu. Asi 10,6 % rodin s dětmi mělo příjmy v rozmezí 1000-1200 hlavu, 36,9 % rodin mělo příjem na osobu mezi 1200-1600 Kčs měsíčně, 28,8 % rodin bylo s příjmem 1600-2000 Kčs na osobu a 17,9 % rodin mělo příjem na osobu vyšší než 2000 Kčs měsíčně. Tyto údaje, jejich aktualizace, znalosti o úrovni a předkládaném vývoji životních nákladů, byly východiskem k přípravě souboru nástrojů na řešení sociálních důsledků v období přechodu na tržní ekonomiku, tzv. Záchranné sociální sítě.
Navržená záchranná sociální síť může, v případě dostatečných zdrojů, zabránit v tomto období poklesu životní úrovně občanů pod minimálně přijatelnou úroveň a spolu se systémem přizpůsobování mzdových a sociálních příjmů vývoji životních nákladů, směřuje ke zmírnění důsledků růstu životních nákladů do života každého jednotlivce. Záchrannou sociální síť akceptovaly všechny tři vlády i tripartitní rady.
V dubnu letošního roku Federální shromáždění projednalo a přijalo zprávu o sociální politice federální vlády. Zpráva zhodnotila dosavadní působení ekonomické reformy ze sociálních hledisek, seznámila se základními problémy, které jsou na úseku zaměstnanosti, mezd a sociální politiky v současné době a ve výhledu letošního roku a také s realizovanými opatřeními a dalšími směry řešení.
Přijatá opatření k řešení sociálních důsledků ekonomické reformy a vnějších vlivů na obyvatelstvo ČSFR jsou součástí systému sociální péče. V jeho rámci mohou okresní (obecní) úřady poskytovat sociální pomoc jednotlivým občanům (rodinám), kteří se octli v nepříznivé sociální situaci a nemohou ji vlastním přičiněním překonat.
Tyto orgány zpravidla dávkami sociální péče doplňují příjem sociálně potřebným občanům či rodinám do hranice sociální potřebnosti tak, aby bylo zabezpečeno uspokojování jejich základních potřeb a nákladů na domácnost.
V současné době je připraven k projednání ve federální vládě návrh zákona o životním minimu. Měl by stanovit životní minimum jako normu platnou pro celé území ČSFR. Stane se východiskem zejména pro stanovení hranice sociální potřebnosti, a bude využívána i v oblastech důchodového zabezpečení, hmotného zabezpečení uchazečů o zaměstnání apod. Návrh tohoto zákona bude předložen k projednání Federálnímu shromáždění ČSFR.
S pozdravem