FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

708

Interpelace

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. podaná poslancem SL Dr. Josefem Špačkem

 

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

Dr. Josef Špaček

 

Vážený pane ministře,

využívám svého ústavního práva interpelovat členy vlády ČSFR obracím se na vás s následujícím dotazem.

Široká občanská veřejnost nesporně přivítala rychlé obohacení našeho trhu spotřebním zbožím, zejména ze zemí vyspělé Evropy. Trh byl velice rychle a podstatně obohacen především výrobky elektrotechnické a elektronického průmyslu, chemie a kosmetiky i ovoce a zeleniny. Poměrně rychle se rozšiřuje i dovoz osobních automobilů, zejména ojetých.

Možná, že to tak působí pouze navenek, nicméně alespoň z tohoto vnějšího pohledu dosavadní vývoj působí dojmem, že dovoz se soustřeďuje značně jednostranně na spotřební zboží a že liberalizace zahraničního obchodu a vnitřní konvertibility koruny je nedostatečně využíváno pro rozvoj výroby a potřebné změny její technologie. A to nejen v dosavadních státních podnicích, ale i novými, soukromými podnikatelskými subjekty.

V této souvislosti se musí nabídnout nezaujatému - a možná i nedostatečně informovanému - pozorovateli otázka, zda nehrozí i v ČSFR nebezpečí, že devizové rezervy státu i úvěry, poskytované různými mezinárodními institucemi budou vyčerpány převážně na spotřebu, že budou projedeny.

Tyto obavy nejsou bezdůvodné ve světle poměrně nedávných zkušeností řady zemí střední a východní Evropy i jiných zemí světa, které se silně zadlužily, aniž by to vedlo k podstatné změně ve struktuře výroby a její technické úrovně.

Prosím Vás ve světle těchto skutečností o laskavou odpověď na následující otázky:

1. Sleduje někdo v rámci federálních orgánů čerpání devizových prostředků a strukturu jejich využití z hlediska výroby a spotřeby?

2. Pokud ano, jak a k jakým účelům jsou tyto prostředky vyprodukované naším zahraničním obchodem i získané ze zahraničních půjček využívány? Nehrozí, že je "projíme":

3. Pokud takové sledování není zajištěno, necítí vláda toto nebezpečí? Připravuje opatření, která by tomu zabránila, nebo se domnívá, že dosavadní rozhodnutí v oblasti devizového hospodářství a zahraničního obchodu jsou z tohoto hlediska dostatečná?

Děkuji Vám, vážený pane ministře, předem za odpověď na tyto otázky.

S projevem úcty

Vážený pan

Václav Klaus,

ministr financí ČSFR,

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP