FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

VI. volební období

703

INTERPELACE

předsedy vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfy

ministra-předsedy Federálního výboru pro životní prostředí Ing. Josefa Vavrouška, CSc.

předsedy Federálního úřadu pro normalizaci a měření Ing. Vladimíra Sulíka

poslanci Sněmovny lidu Miroslavem Richterem a Lubomírem Voleníkem ze dne 21. května roku 1991

POSLANEC

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

V Praze, dne 21. května 1991.

JUDr. Mariánu Čalfovi, předsedovi vlády ČSFR

Ing. Josefu Vavrouškovi, CSc., ministru-předsedovi Federálního výboru pro životní prostředí

Ing. Vladimíru Sulíkovi, předsedovi Federálního úřadu pro normalizaci a měření

INTERPELACE

poslanců Sněmovny lidu Miroslava Richtera a Lubomíra Voleníka

Vážený pane předsedo federální vlády,

vážený pane ministře,

vážený pane předsedo,

využíváme tímto svého ústavního práva interpelovat vládu ČSFR a její členy podle příslušných ustanovení ústavního zákona č. 143/68 Sb. a zákona o jednacím pořádku Federálního shromáždění.

Pro řádný chod hospodářství a pro ochranu zdraví a života občanů je ve všech vyspělých soudobých státech nezbytný metrologický pořádek; státy metrologický pořádek zabezpečují v prvé řadě prostřednictvím příslušných zákonodárných aktů, které upravují oblast metrologie, stanovováním měřicích metod a dohledem nad vybranými měřidly. Základní právní rámec pro oblast metrologie je v současnosti v ČSFR vymezen zákonem č. 505/90 Sb. o metrologii.

Vzhledem k rozsáhlému čs. jadernému programu a k širokým aplikacím radionuklidových metod a ionizujícího záření v medicíně i průmyslu má u nás v předmětném oboru zvláštní postavení metrologie ionizujícího záření. Vedle toho, že ionizujícího záření je v ČSFR využíváno na cca 750 pracovištích, jsou přirozená a umělá radioaktivita neoddělitelnou složkou životního prostředí.

V souvislosti s problematikou ionizujícího záření je třeba také zdůraznit, že čs. veřejností jsou právem s mimořádnou pozorností sledovány nejen otázky dalšího rozvoje čs. jaderné energetiky a těžby uranu anebo dopadů černobylské jaderné havarie na životní prostředí, ale i otázky spojené s nezávadností stavebních materiálů, potravin atd.; v poslední době pak především vyvolávají značné znepokojení veřejnosti rozporné informace o měření v oblasti ionizujícího záření.

Pro ilustraci upozorňujeme např. na řádové odchylky v měření aktivity v areálu úpravny uranové rudy v Mydlovarech v roce 1990 anebo na zpochybňování údajů o měření radioaktivních výpustí z čs. jaderných elektráren či na přehnané obavy z následků černobylské jaderné havarie na našem území, šířené některými sdělovacími prostředky. Přinejmenším znepokojujícím varováním jsou také stanoviska čs. odborníků z oblasti metrologie ionizujícího záření z ÚVVVR, která jsou obsažena v jejich rozmluvě s redaktorem Tučkem, publikované v Mladé frontě dnes ze dne 29. 4. 1991, a to včetně informace o přerušení výstavby státní základny metrologie ionizujícího záření ÚVVVR Praha.

Vážený pane předsedo federální vlády,

vážený pane ministře,

vážený pane předsedo,

na základě výše uvedených skutečností si dovolujeme položit Vám několik následujících otázek:

1/ Jaký je současný stav zabezpečení metrologie ionizujícího záření v ČSFR a jak se na tomto stavu podílí praktická aplikace zákona č. 505/90 Sb. o metrologii, resp. jaký je stav při uplatňování zmíněného zákona v dané oblasti?

2/ Jaká je státní koncepce budování metrologické sítě v oblasti ionizujícího záření, zejména jaká budou přijata účinná opatření k odstranění pochybností čs. veřejnosti o objektivitě měření radioaktivity na území ČSFR a k zajištění perspektivního rozvoje předmětné oblasti metrologie tak, aby tento rozvoj odpovídal skutečným potřebám ČSFR?

Děkujeme Vám za porozumění a přejeme Vám mnoho úspěchů ve Vaší náročné práci.

Ing. Miroslav Richter, CSc. v. r.

JUDr. Lubomír Voleník

poslanec Sněmovny lidu

poslanec Sněmovny lidu


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP