FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

648

Interpelace

ministra vnitra ČSFR Ing. Jána LANGOŠE podaná poslankyní Sněmovny národů JUDr. Klárou SAMKOVOU

Vážený pan

ministr vnitra ČSFR

ing. Ján Langoš

v Praze, dne 14. 5. 1991

Vážený pane ministře,

obdržela jsem Vaši odpověď na svou interpelaci ze dne 4. 4. 1991 ve věci resortní bytové výstavby FMV v Praze 4 - Jalodvorské a dovolte, abych vyslovila hlubokou nespokojenost s řešením celé situace Vaším ministerstvem. Je všeobecně známo, že v minulých letech bylo ministerstvo vnitra a to jak republikové, tak federální, nepřiměřeně protěžováno. Jako základní nástroj perzekuce obyvatelstva ve prospěch vládnoucí KSČ muselo být pochopitelně maximálně stabilisováno a to po všech stránkách včetně stránky bytové. Za tímto účelem byly přidělovány v minulých letech MV zvláštní parcely i finanční prostředky, takže na území Prahy vznikla celá "vnitrácká" sídliště. Namátkou uvádím pouze lokality Lhotka, Libuš, Černý most, ale v menším rozsahu několika bloků i na prakticky všech dalších pražských sídlištích. Jestliže argumentujete, že byty přidělované z komunální výstavby jsou vzhledem k potřebám rezortu FMV naprosto nedostatečné, dovoluji si Vás upozornit, že celkově je situace stejná nejen na všech rezortech, ale i mezi "lidem obecným". Doufám, že souhlasíte s tím, že je nutno se vyvarovat argumentace, který rezort že je nejdůležitější a kterému je v dnešní době nejvíce zapotřebí bytů, a přikloníte se k nutnosti řešení bytové problematiky - s výjimkou sociálních případů - pro všechny občany stejně. Není přitom na místě srovnávat výstavbu bytů FMV s podnikovými byty, neboť podniky si prostředky na tuto výstavbu samy vytvářejí, kdežto Vaše ministerstvo je plně zapojeno na státní rozpočet, jak sám uvádíte. V této souvislosti si Vás dovoluji upozornit, že jestliže u FMV je cca 1500 žadatelů o byt a u ČMV cca 1200 žadatelů, přičemž tito nemají podanou žádost déle než pět let, tak v Praze je registrováno jen u jednotlivých obvodních úřadů přes 40 000 žadatelů, přičemž "normální" čekací doba je 10 - 15 let. Znám ale i případy 20-30ti letého čekání na byt.

Vzhledem k tomu, že sídliště Jalodvorská bylo financováno z rozpočtu, který sloužil ke stabilisaci sil MV v komunistickém období, jeho předání a užívání Vaším rezortem považuji za morálně - když ne právně - zcela pochybené. Váš argument potřeby stabilisace resortu jsem pak nucena považovat za naprosto nedemokratickou snahu o těžení z ideologie minulosti.

Vážený pane ministře, bytová situace v Praze je jedním z nejháklivějších a nejvýbušnějších témat, se kterým se jako poslanec za tento volební obvod setkávám. Bohužel Vám musím sdělit, že oněch 600 bytů, které si hodlá Vaše ministerstvo ponechat v disposici, udělá v Praze tolik zla a již vzbuzuje v obyvatelích Prahy takový odpor vůči Vašemu ministerstvu, že tento postup přinese pouze další prohloubení nedůvěry občanů ve Váš resort - což je snad v přímém rozporu s tím, o co usilujete.

Jsem přesvědčena, že finanční i další mezirezortní vyrovnání by bylo z technického hlediska možné.

Vzhledem k závažnosti celého problému považujte, prosím, i tento dopis za interpelaci.

s pozdravem

JUDr. Klára Samková

poslankyně SN FS


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP