FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
637
Interpelace
ministra vlády ČSFR a předsedy Federálního výboru pro životní prostředí ČSFR Ing. J. Vavrouška podaná poslankyní Sněmovny národů PhDr. A. OVČAČÍKOVOU
POSLANEC
FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
PhDr. Alena Ovčačíková
V Olomouci dne 12. května 1991
Vážený pane ministře,
využívám svého práva interpelovat ministry federální vlády a obracím se na Vás s následující záležitostí:
V katastru obce Mohelnice v okrese Šumperk se dosud nachází opravárenská základna traťové strojní stanice /dále jen TSS/ v nevyhovujících prostorách bývalého cukrovaru a později kartáčovny v Mohelnici. Prostory jsou nevyhovující jak pro vlastní opravy, tak i z hlediska prakticky neexistujícího sociálního zázemí pro zaměstnance. Není zde čistička odpadních vod, vytápění obstarává deset malých kotelen a lokální topeniště na halách. Pro zajištění údržby tratí na celé střední a severní Moravě je existence této základny nezbytná. Bez ní by bylo nutno zajišťovat opravárenskou činnost v devizové oblasti.
Na základě vládního usnesení č. 190/83 k rozvoji traťového hospodářství byla zahájena příprava investiční akce "SD opravárenská základna Mohelnice". Kompletně zpracovaný plán řešil několik etap rekonstrukce stávající základny. Byl kladně projednán se všemi vodohospodářskými orgány a orgány státní správy včetně OHS Šumperk a ONV v Šumperku. K tomuto kladnému vyjádření došlo již v červnu 1986!
Projednávání bylo přerušen ze strany vodohospodářských organizací, které dodatečně zjistily, že podmínky pro výstavbu se mění, protože u Mohelnice, která se nachází v kvartéru řeky Moravy, probíhá podrobný hydrogeologicky průzkum a je zde zájem vybudovat záchytnou nádrž pro povodňovou vlnu z jarních vod při tání v oblasti Jeseníků. Po tomto střetu zájmů v dané oblasti se TSS obrátila v dubnu 1988 na tehdejší ministerstvo vodního a lesního hospodářství ČSR, odd. dlouhodobých výhledů, které o měsíc později vydalo rozhodnutí o vymístění základny TSS do jiné lokality s tím, že Sm KNV bude nápomocen při vyhledání nové lokality.
ČSD Olomouc /pod něž spadá TSS v Mohelnici/ sledovaly společně s Měst NV v Mohelnici stav průzkumných prací v okolí Mohelnice a dne 21. 8. 1989 upozornila TSS Povodí Moravy na nesoulad koncepcí Geotestu Brno se záměrem Směrného vodohospodářského plánu na vybudování záchytné nádrže. Hydrogeologický průzkum totiž prokázal značné zásoby pitné vody. Tento údaj získala TSS neoficiální cestou na základě vlastní iniciativy od Geotestu Brno. Z jejího podnětu následovala řada jednání s KNV Měst NV, byly vypravovány četné odborné posudky na určení nové lokality pro TSS prakticky podél celé hlavní tratě včetně prostorů získaných po sovětské armádě. Ze tří míst přímo v Mohelnici bylo nakonec vybráno místo za ČOV mezi říčkou Mírovkou a areálem TJ. Za tuto lokalitu se stavěl Sm KNV ještě v lednu 1990. Lokalita se nachází mimo pásmo PHO, které vychází z podrobného hydrogeologického posudku. Pro novou základnu byly vypracovány ještě další dva speciální hydrogeologické posudky Geotestem Brno a druhý SUDOP Pardubice. Oba prokazují možnost výstavby v nové lokalitě. Souhlasně se vyslovily i zpracovatelé jak původního tak budoucího SÚP města Mohelnice, zpracovatel VÚC Jeseníky a Terplan Praha. Jednoznačně kladné vyjádření poskytly i tyto další organizace: ONV a OHS Šumperk, Stavoprojekt Olomouc, MŽP ČR, SmVaK Ostrava, Šumperk a Hranice na Moravě, Měst NV Mohelnice, Geotest Brno, SUDOP Pardubice. Dne 3. 5. 1990 probíhalo v této věci jednání v budově SUDOP Praha za účasti ministerstva ŽP, vnitra, min. zemědělství a výživy opět s kladným závěrem. Jediný, kdo i přes takové množství kladných vyjádření se staví k celému problému odmítavě, je referát životního prostředí Okresního úřadu v Šumperku. Neodpovídá ČSD Olomouc na žádosti o vyjádření, nerespektuje výše zmíněné odborné posudky a to ani tehdy ne, když SUDOP Praha, který je projektantem této akce, uložil ČSD provést taková opatření jako kdyby se zmíněná lokalita nacházela uvnitř ochranného pásma vod. ONV v Šumperku si v srpnu 1990 vyžádal nový odborný posudek od UNIGEA Ostrava, který shledal lokalitu podmíněně vhodnou pro provoz TSS. Ani s tímto posudkem se ONV Šumperk nespokojil a požádal o další posudek polosoukromou firmu KAP Liberec. Tato firma se nevyjádřila jednoznačně, pozemek neoznačila za nevhodný, ale za podmíněně vhodný. Závěrečné vyjádření Okresního úřadu v Šumperku je v rozporu se stanovisky odborníků záporné.
Okresní úřad v Šumperku trvá na vyhlášení pásem ochrany vodního zdroje a přesuzuje jim velký význam. K objednání podkladů na vypracování těchto pásem došlo až na zásah ČSD a dodnes nejsou podklady vypracovány. Zpracovatel Agroprojekt Opava předložil návrh průběhu pásem ze kterého vyplývá, že dosavadní základna TSS je uvnitř 2. vnějšího pásma, kdežto lokalita pro stavbu nové základny je mimo 2. pásmo PHO. Novou základnu lze napojit na ČOV, zdroj tepla i inženýrské sítě. S ohledem na tato fakta je postoj referátu pro životní prostředí okr. úřadu v Šumperku nepochopitelný. Ve zmíněné lokalitě se kromě TSS nachází řada jiných podniků, které svou činností mohou ohrozit zdroj pitné vody. Jedná se o tyto podniky: Pískovna Mohelnice, která ohrožuje vodní zdroj ropnými látkami. OPOS Šumperk - výrobna kovového nábytku, která zde skladuje topné oleje, hořlaviny, kyseliny a jedy. Jedy a oleje zde skladuje i ZNZ Mohelnice. OSEVA, závod Mohelnice dosud nevyřešila bezrizikové skladování obalů od mořidel. Tyto umísťuje na nekryté vlečky, v případě deště může dojít ke splachu dešťovou vodou do zdroje pitné vody. Zdroj pitné vody ohrožuje i MZ Mohelnice, který zde skladu je oleje, ředidla, technické plyny a další chemikálie. Sklad těchto látek má zabezpečen uspokojivě, ale stáčecí plocha pro cisterny není vůbec zajištěna. Při event. havárii při stáčení olejů je ohrožen celý okolní terén a navíc by se oleje dostaly kanalizační šachtou přímo do kanalizace a odtud do vodoteče nebo ČOV.
Je nepochopitelné nejen mě, ale občanům okolí Mohelnice, že TSS má být vymístěna, ač nemá dosud přidělenu vyhovující náhradní lokalitu mimo katastr města Mohelnice, a její činnost zde je garantována řadou kladných posudků, ale ostatní podniky mohou zůstat i přes výše uvedené nedostatky. Kromě toho činnost ostatních podniků vyvolává v občanech obavy z možného znečistění zdroje pitné vody a požadují vymístění všech podniků z této oblasti. Protože ani MŽP ČR nedospělo k žádnému jednoznačnému závěru v otázce setrvání těchto podniků ve zmíněné lokalitě, prosím Vás, pane ministře, abyste se tímto problémem zabýval a pomohl řešit složitou situaci životního prostředí v Mohelnici. Je zřejmé, že mohou -li setrvat všechny ostatní podniky, může i TSS, a nemůže-li TSS, měli by být vymístění i ostatní potencionální znečišťovatelé pitné vody.
Děkuji Vám předem za sebe i občany Mohelnice
Vážen pán
ing. Vavroušek
předseda fed. výboru
pro životní prostředí
vlády ČSFR
Praha