FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

632

Interpelace

místopředsedy vlády ČSFR RNDr. J. Mikloška, DrSc. podaná poslancem SL MUDr. M. Nazari - Buřivalovou

 

Vážený pan

 

RNDr. Jozef Mikloško, DrSc.

 

podpředseda vlády ČSFR

V Praze dne 14. 5. 1991

Vážený pane podpředsedo vlády,

využívám tímto svého ústavního právy a podle ustanovení § 54 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Vás interpeluji v následující záležitosti.

Moravská galerie v Brně, která je druhou největší galerijní institucí v ČSFR, se ocitla ve velmi tíživé, resp. neřešitelné situaci, při rekonstrukci budovy Pražákova paláce v Brně. Tato budova byla převedena rozhodnutím Rady Jm KNV č. 413-13 v prosinci 1983 z původního majitele PBH na Moravskou galerii. Důvodem převedení objektu bylo řešení klíčové neutěšené situace obrazárny Moravské galerie, kdy sbírkové předměty obrazárny byly přestěhovány do tehdy jediného provozuschopného objektu Husova 14 proto, aby mohly být zahájeny rekonstrukční práce na Dietrichštejnském paláci, který užívá Moravské zemské muzeum v Brně a kde doposud byly uvedené sbírkové předměty uloženy. V budově Husova 14 byly vytvořeny z výstavních prostor nouzové depozitáře, které jsou naprosto nevyhovující. Pro informaci uvádím, že Moravská galerie spravuje cca 130 tisíc sbírkových předmětů, které jsou z cca 95 % umístěny v citovaném objektu. Tímto zásahem byla výstavní činnost Moravské galerie omezena na minimum.

Pražákův palác je architektonická památka evropského významu. Tento objekt byl postaven v letech 1871-1874 a spolu s Besedním domem tvoří soubor staveb, který byl realizován podle projektu vídenského architekta dánského původu Theofila Hansena, který svými renesančními znaky vtiskl objektu charakter, který jej řadí mezi architektonicky nejzdařilejší díla v Brně.

Pražákův palác je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek pod rejstříkovým číslem 0120 jako památka I. kategorie.

Výše citovaným usnesením Rady Jm KNV bylo v roce 1983 uloženo jednotlivým vedoucím odborů Jm KNV vytvořit potřebné organizační a finanční podmínky pro rekonstrukci Pražákova paláce a řediteli Moravské galerie zabezpečit projekční práce a zahájit realizaci rekonstrukce dle daného harmonogramu. Zadané úkoly byly splněny a vlastní rekonstrukční práce byly zahájeny v roce 1989. Až do konce roku 1990 byly rekonstrukce Pražákova paláce finančně zabezpečeny z rozpočtu Jm KNV.

V důsledku zrušení krajských národních výborů proběhla delimitace, resp. přenos funkce zřizovatele Moravské galerie, z Jm KNV na Ministerstvo kultury České republiky. Již při delimitacích finančních plánů na nového zřizovatele došlo k nejasnostem. Finanční odbor Jm KNV prováděl delimitace finančních plánů po linii a dle metodických pokynů FMF a MF ČR. Ty vycházely z toho, že jako základ pro stanovení výše plánovaného rozpočtu na rok 1991 byl brán rozpočet na rok 1990 z ledna 1990, kdy tento rozpočet byl tehdy uveden jako provizorní a pro Moravskou galerii bez účelové dotace na rekonstrukci Pražákova paláce. Tuto dotaci obdržela Moravská galerie až v měsíci dubnu 1990.

Moravská galerie ve svém delimitačním protokolu, předaném na MK ČR prostřednictvím Jm KNV v listopadu 1990, uvedla ve finančních plánech na rok 1990 rozpočet platný ke konci roku 1990, tzn. včetně všech dodatků poskytnutých z úrovně Jm KNV v průběhu roku 1990. Stejně tak byl v návrhu plánu na rok 1991 uveden i rozpočet na rekonstrukci Pražákova paláce pro tento rok.

Při předběžném projednávání rozpočtu na rok 1991 v závěru roku 1990 na MK ČR bylo ze strany Moravské galerie poukázáno na existující rozpory při delimitacích a bylo požadováno, aby v plánu na rok 1991 byla zohledněna rekonstrukce Pražákova paláce. Pracovníkům M ČR byly při tomto jednání předány veškeré materiály, včetně hospodářské smlouvy s dodavatelem, které se týkají rekonstrukce Pražákova paláce.

Pro rok 1991 obdržela Moravská galerie rozpočet, resp. příspěvek na provoz organizace z MK ČR bez finančních prostředků na rekonstrukci Pražákova paláce. Přes veškerá jednání, žádosti a urgence na MK ČR nebyla do dnešního dne situace řešena. Moravská galerie se ocitla v neřešitelné situaci tím, že dle hospodářské smlouvy je povinna dodavateli rekonstrukce poukázat do 15. 5. 1991 zálohu ve výši 25 mil. Kčs na rekonstrukční práce na období do konce roku 1991. Moravská galerie spolu s dodavatelem vypracovala přehled finančních nákladů spojených s případným zastavením rekonstrukce objektu a na základní konzervaci objektu. Tato částka činí 25, 5 mil. Kčs. Tento materiál spolu s dalšími materiály týkajícími se rekonstrukce Pražákova paláce, byl odeslán na M ČR dne 19. 4. 1991 (viz příloha). Dle sdělení pracovníků MK ČR není v silách tohoto ministerstva řešit zabezpečení financování rekonstrukce Pražákova paláce z vlastních zdrojů.

Moravská galerie nemůže ze svého příspěvku na provoz přispívat na rekonstrukci Pražákova paláce, protože vedle nákladů na vlastní činnost musí zabezpečit opravy a rekonstrukce dalších objektů, které má v užívání. Vzhledem ke změněným vnějším podmínkám je dále značná část finančních prostředků vynakládána na zabezpečení ochrany a ostrahy sbírkového fondu. S nárůstem cen v průběhu roku 1991, který nebyl Moravské galerii zohledněn v plánu na rok 1991, spolu s výše jmenovanými vynakládanými finančními prostředky se omezuje základní činnost galerie.

Termín dokončení rekonstrukce Pražákova paláce je stanoven na září roku 1993. Uvedení do provozu podminuje zahájení generální opravy objektu Husova 14, který je v havarijním stavu a dle odborného posudku je provoz parního topení a elektrické instalace možný maximálně do roku 1993. Od tohoto období hrozí bezprostřední havárie celého objektu a tím nevyčíslitelné škody na deponovaném národním sbírkovém fondu.

MUDr. Marta Nazari-Buřivalová

poslankyně SL FS ČSFR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP