FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

626

Odpověď

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause na interpelaci poslanců Sněmovny lidu a Sněmovny národů G. Rothmayerové, O. Pavúkové a P. Dostála (tisk 539)

Ministr financí ČSFR

V Praze dne 6. května 1991

Č. j. XIII/9545/91

Vážená paní poslankyně,

k Vaší interpelaci vznesené ve věci snížení sazby daně z obratu ve výši 22 % na periodické publikace pokládám za nutné konstatovat, že s platností od 2. května t. r. snížilo federální ministerstvo financí na základě § 19 zákona č. 73/1952 Sb., o dani z obratu ve znění zákona č. 107/1990 Sb. plošně sazby daně z obratu. Od tohoto data platí pro obor 735 - polygrafické výrobky sazba daně z obratu ve výši 20 % z prodejní ceny.

V této souvislosti bych Vás chtěl upozornit, že otázkou úrovně zdanění polygrafických výrobků se na základě podnětů poslanců zabývalo Federální shromáždění na sklonku minulého roku. Dne 20. 12. 1990 pak FS přijalo usnesení č. 88, ve kterém požaduje snížit sazbu daně z obratu pouze u neperiodických publikací (knih) a navrhuje kompenzovat výpadek daňového výnosu ve výši cca 600 mil. Kčs zvýšením sazby daně z obratu u hospodářských a dalších druhů tiskovin v oborech 735 3-9 na 32 %. Při jednáních, která v té době proběhla, tedy akceptovaly všechny zúčastněné strany s výjimkou vydavatelů sazbu 22 % u periodických publikací jako sazbu ekonomicky opodstatněnou.

Já sám nevidím důvod ke změně tohoto dřívějšího stanoviska a závěrů z jednání federální vlády ze dne 28. 3. t. r. Jsem přesvědčen, že komerční úspěch vydavatelů periodik je až na malé výjimky především otázkou jejich schopností, to jest toho, nakolik dokáží vytvořit publikace čtenářky přitažlivé a současně využijí ekonomické možnosti, které plynou z reklam a inzerce. Předpokladem ovšem je, že se tito vydavatelé začnou konečně.chovat tržně podnikatelsky, místo toho, aby veškeré své úsilí orientovali na organizaci akcí, jejichž cílem je dosáhnout snížení sazby daně.

Dále bych chtěl konstatovat, že jakkoliv se zdá dnešní sazba daně 20 % v porovnání se zahraničím vysoká, jde v našich poměrech o podprůměrnou sazbu na průmyslové zboží. Je nutno si uvědomit, že československý státní rozpočet plní a v nejbližší době ještě bude plnit řadu funkcí, které rozpočty zemí s nižší úrovní sazeb nepřímých daní neplní (finanční saturace školství, zdravotnictví, kultury, dopravy, sociálních služeb atd.). Proto nelze vytrhávat konkrétní případy z celkového kontextu a požadovat individuální a subjektivně motivovaná řešení.

Na závěr bych chtěl upozornit, že představitelé vlády ČSFR projednali otázku změny sazby daně z obratu s představiteli Syndikátu novinářů a přitom zdůraznili, že opatření, která budou v této souvislosti přijímána v průběhu daňové reformy, musí být systémová a nemohou jít cestou individuálních výjimek. Proto věřím, že pozitivně oceníte celkový pokles daňových sazeb snižujících sazbu daně z obratu také u periodických tiskovin. Vzhledem k tomu, že interpelace byla vznesena kolektivně, prosím, Vás, vážená paní poslankyně, o tlumočení tohoto mého stanoviska také poslancům paní Pavúkové a panu Dostálovi.

Navíc Vám sděluji, že na zasedání Finanční rady ČSFR dne 6. 5. 1991 bude otázka daně z obratu znovu posuzována.

S pozdravem

Ing. V. Klaus, CSc., v. r.

Vážená paní

Gabriela Rothmayerová

poslankyně Sněmovny lidu

Federální shromáždění

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP