FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
598
Odpověď
ministra práce a sociálních věcí ČSFR P. MILLERA na interpelaci poslance Sněmovny národů J. MAŠTÁLKY /tisk 555/
MINISTR
PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR
V Praze dne 16. 4. 1991
Vážený pane poslanče,
k Vaší interpelaci ze dne 18. března 1991, týkající se náhrady za ztrátu na výdělku příslušející pracovníkům po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, Vám chci podat tuto informaci:
Podle ust. § 202 odst. 2 zákoníku práce může vláda ČSFR vzhledem ke změnám, které nastaly ve vývoji mzdové úrovně, stanovit nařízením podmínky, způsob a výši náhrady za ztrátu na výdělku příslušející pracovníkům po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.
Podle čl. 22 ústavního zákona č. 556/1990 Sb. patří do působnosti federace zákonná úprava pracovních vztahů. Podle přijatého výkladu je třeba v případech, kdy zákoník práce předpokládá provést určitou úpravu v působnosti federálních ústředních orgánů státní správy, provést tuto úpravu v působnosti federace formou zákona.
S ohledem na vývoj mzdové úrovně připravilo naše ministerstvo návrh zákona o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. Tento návrh zákona již byl projednán v připomínkovém řízení a v nejbližší době jej předložím vládě ČSFR.
Uvedený návrh zákona počítá s tím, že i nadále budou platit limity omezující výši náhrady za ztrátu na výdělku uvedené v § 195 odst. 2 zákoníku práce.
V této souvislosti upozorňuji na to, že zákonem č. 188/1988 Sb. byly zvýšeny limity omezující výši náhrady z 2 500 Kčs na 3 000 Kčs a u pracovníků, jejichž výdělek před vznikem škody byl vyšší než 3 000 Kčs se tato částka zvýšila o 75 % rozdílu mezi tímto výdělkem a částkou 3 000 Kčs, zatímco před 1. 1. 1989 se zvyšovala pouze o 50 %. Poslední tzv. malá novela zákoníku práce (zákon č. 3/1991 Sb.), která nabyla účinnosti 1. února letošního roku, ponechala tento limit v platnosti s tím, že jeho odstranění se předpokládá při přijetí nového zákoníku práce s účinností od 1. 1. 1993.
S pozdravem
Vážený pan
MUDr. Jiří Maštalka
poslanec Sněmovny národů
Federální shromáždění ČSFR
Praha