FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991
VI. v. o.
484
Interpelace
předsedy vlády ČSFR JUDr. Mariána Čalfy podaná poslancem Sněmovny lidu Vladislavem Niedobou
POSLANEC FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
Vladislav Niedoba
Vážený pan
Marián Čalfa
předseda vlády ČSFR
Vážený pane předsedo,
využívám svého ústavního práva a dovoluji si na Vás vznést interpelaci ve smyslu § 49 zák. č. 143/1968 Sb. o československé federaci a § 62 odst. 1 a 2 o jednacím řádu Federálního shromáždění.
Dnem 1. června nabyl účinnost zákon o bytovém, spotřebním, výrobním a jiném družstevnictví. Tento zákon byl publikován pod č. 176/1990 Sb.
Podle § 49 tohoto zákona byla m. j. dána členům organizačních jednotek stávajících družstev, kteří se stali členy družstev na základě sloučení původních družstev, možnost vyčlenit členskou základnu, činnost a majetek s účinky vzniku nového družstva.
Na značné obtíže naráží uzavření dohody o vyčlenění majetku, práv a povinností nově vzniklého družstva, když v práci stávající družstvo není k tomu dobrovolně ochotno a nově vznikající družstvo nemá dostatek podkladů pro zahájení sporu.
V době, kdy sloučené družstvo, které se nyní vyčleňuje, bylo součástí stávajícího družstva, často došlo k zániku jeho původního majetku, kupř. amortizací, převodem na jiný subjekt apod., na druhé straně existují případy, kdy došlo ke zhodnocení jeho majetku novými, nezřídka značnými investicemi. Rovněž nové cenové relace způsobují, že hodnota původně vneseného majetku je v současné době zcela jiná než v době slučování družstev, a je proto obtížné provést i číselně finanční vyrovnání.
Ustanovení výše citovaného zákona, obsažená v § 49 odst. 3 a 4, jsou, pokud jde o majetkové vypořádání, značně kusá. Arbitráž, která má podobné spory rozhodovat, je mnohdy bezradná. Žádám proto o vysvětlení, z jakých zásad předkladatel zákona v této otázce vycházel a jaká byla jeho představa o majetkovém vypořádání subjektů podle § 49 zákona čís. 176/1990 Sb. Znalost těchto zásad a představ může vyloučit arbitrážní spory podle § 49 odst. 4 výše citovaného zákona. Tyto spory jsou zdlouhavé a nákladné, což zvláště pro nově vznikající družstvo je finančně neúnosné a paralyzuje jeho hospodářskou činnost.
S úctou
Vladislav Niedoba
poslanec SL FS
V Praze 20. 2. 1991