FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
VI. v. o.
480
Návrh
poslanců Federálního shromáždění Václava Bendy, Emanuela Mandlera, Zdeňka Masopusta, Vladimíra Mikule, Karola Stome, Ernesta Valko na vydání
zákona,
kterým se mění a doplňuje zákon č. 81/1966 Sb., o periodickém tisku a o ostatních hromadných informačních prostředcích, ve znění pozdějších předpisů
NÁVRH
Zákon
ze dne ……… 1991
kterým se mění a doplňuje zákon č. 81/1966 Sb., o periodickém tisku a o ostatních hromadných informačních prostředcích, ve znění pozdějších předpisů
Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:
Čl. I
Zákon č. 81/1966 Sb., o periodickém tisku a o ostatních hromadných informačních prostředcích, ve znění pozdějších předpisů, se mění a doplňuje takto:
Dosavadní text § 12 se označuje jako odstavec 1 a za něj se vkládá nový odstavec tohoto znění:
"(2) Šéfredaktor a ostatní redaktoři jsou povinni chránit osoby, které jim poskytly pravdivé informace a sdělení pro informace určené k uveřejnění. Zejména jsou povinni zachovávat mlčenlivost o jménu těchto osob. Jen tyto osoby mohou šéfredaktora nebo redaktora zprostit této povinnosti mlčenlivosti."
Čl. II
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Odůvodnění
V březnu 1990 projednávalo Federální shromáždění vládní návrh zákona o některých opatřeních v oblasti periodického tisku a ostatních hromadných informačních prostředků (tisk 280 V. volebního období).
V této souvislosti ústavně právní výbory sněmoven doporučily, aby byl upraven i prvý odstavec § 12, jehož text neodpovídal novým společenským poměrům. Patrně v důsledku chyby při přepisování se však stalo, že ve společné zprávě výborů (tisk 320) byl nový text prvého odstavce označen jako nový text celého § 12, takže došlo k vypuštění druhého odstavce, který upravoval tzv. redakční tajemství. Taková úprava nebyla navržena ani zamýšlena, přesto však byla Federálním shromážděním schválena (srov. čl. I bod 9 zákona č. 86/1990 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 81/1966 Sb., o periodickém tisku a o ostatních hromadných informačních prostředcích).
Toto nedopatření je nutno urychleně napravit, protože osoby poskytující tisku a ostatním hromadným informačním prostředkům pravdivé informace musí být náležitě chráněny.
Přijetím návrhu nebudou vyvolány žádné výdaje ze státního rozpočtu.