FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

VI. v. o.

406

ODPOVĚĎ

ministryně kontroly ČSFR Ing. Květoslavy Kořínkové, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu Z. Malinou dne 30. listopadu 1990 (tisk 350)

Příloha

Vážený pane poslanče,

k jednotlivým konkrétním otázkám Vaší interpelace z 30. 11. 1990 o činnosti organizace Interkontaktservis (dále IKS), hospodářského zařízení Společnosti přátel národů SSSR, jakožto nástupce býv. ÚV SČSP, uvádím následující:

K zahájení prošetření činnosti této organizace

Prvá šetření činnosti organizace IKS byla již prováděna v srpnu t. r. v souvislosti s prověrkou plnění a účinnosti Zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění z 18. 5. 1990 o některých opatřeních týkajících se majetku politických stran, politických hnutí a společenských organizací a dále pak v souvislosti s prověrkou podání Ing. Jana Maráška, předsedy VLK - ONV Strakonice z 25. 5. 1990.

Při těchto šetřeních bylo zjištěno, že organizace IKS byla registrována Obvodním soudem pro Prahu 1 dne 21. 2. 1990 s činností hospodaření tak, jak je uvedeno ve výpisu, který je přílohou Vaší interpelace.

Dále bylo zjištěno, že pokud jde o majetek IKS, byla částka 7 mil. Kčs v zakládací listině uvedena jen jako předpokládaná výše budoucího jmění.

Ve skutečnosti bylo z prostředků býv. ÚV SČSP na běžný účet IKS, otevřeného u Investiční banky Praha dne 29. 3. 1990 převedeno pouze 1 mil. Kčs.

V souladu se Zákonným opatřením FS z 18. 5. 1990 nedošlo k 30. 9. 1990 k žádnému pohybu na tomto účtě. Od 1. 10. 1990 je zde účtováno běžné hospodaření IKS, které je v souladu s předmětem činnosti. Jak bylo ověřeno dne 12. 12. 1990 osciluje nynější stav účtu podle vkladů a výplat kolem částky 600 tis. Kčs.

Podle stanov nynější Společnosti přátel národů SSSR je majetek organizace IKS součástí majetku této společnosti. Z tohoto důvodu bylo podle sdělení vedoucího ekonomického oddělení Společnosti přátel Václava Kuchty, který návrh zakládací listiny zpracoval, také uvažováno s převodem další části majetku býv. ÚV SČSP na IKS, právě do výše cca 7 mil. Kčs. Jedná se o hodnotu budovy býv. ÚV SČSP, hodnotu automobilů a hodnotu zařízení. K těmto převodům do dnešního dne nedošlo.

V době prověrky FMK, tedy k 30. 4. 1990, hospodařila Společnost přátel národů SSSR s majetkem na federální úrovni ve výši 23,5 mil. Kčs, kde je zahrnut i majetek IKS, v ČR v částce 45,7 mil. Kčs, ve SR v částce 18,7 mil. Kčs, celkem tedy v hodnotě 87,9 mil. Kčs.

K otázce navrácení majetku IKS státu

Poznatky z kontrol ukázaly, že majetek je pro současnou činnost organizace nadbytečný. Více jak třetina odboček býv. SČSP ukončila svou činnost, jde zejména o odbočky na závodech. Řada z nich však zaslala finanční prostředky na Jedličkův ústav, akce Arménie, Černobyl apod.

Členská základna nové organizace má v současné době 400 tis. členů, což je o 2 100 tis. méně než měla býv. SČSP v roce 1989.

Problematika majetku býv. SČSP je předmětem usnesení vlády ČSFR č. 680/1990 bod 3 b), kde je uloženo místopředsedovi vlády ČSFR J. Mikloškovi, řešit majetek býv. SČSP v rámci zákona o majetku politických stran, hnutí a sdružení občanů.

Jak bylo uvedeno v předchozím bodě je podle stanov Společnosti přátel národů SSSR majetek IKS součástí majetku této společnosti. Při rozhodnutí o způsobu naložení s ním, případně přímo jeho navrácení státu, by toto bylo řešeno jako celek.

Společnost přátel může v současné době využívat majetek pouze v rámci běžného hospodaření, což se týká i organizace IKS. Vzhledem k tomu, že se na tento majetek vztahuje zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 177/90 Sb., nelze jej ani prodávat, ani převádět na jiné subjekty.

Předpokládá se, že z majetku býv. SČSP bude nástupnické organizaci, t. j. Společnosti přátel národů SSSR ponechána částka odpovídající práci její členské základny. Ostatní majetek bude převeden na stát. Tato otázka dalšího užívání majetku býv. SČSP však dosud není uzavřena vydáním příslušné právní normy.

K rozsahu povolené činnosti IKS

Hospodářské zařízení IKS bylo zřízeno zakládací listinou vydanou býv. ÚV SČSP 5. 2. 1990. Podle této listiny byl také do podnikového rejstříku zapsán tento předmět činnosti.

Otázka posouzení rozsahu činnosti je závislá na majetku organizace, který ji bude po konečném rozhodnutí příp. ponechán. Z hlediska národohospodářského je nynější činnost IKS, při přihlédnutí k pohybu prostředků na běžném účtě, jak bylo uvedeno v prvém bodě, zanedbatelná.

Rozsah předmětu činnosti je srovnatelný s rozsahem činností obdobných organizací, které vznikly např. v rámci býv. SSM (Agentura mladých, Zenitcentrum), kde však otázka navrácení majetku byla dořešena. Při registraci nebyl porušen žádný právní předpis i vzhledem k tomu, že možný rozsah činností není stávající právní úpravou omezován.

K otázce vyřízení žádosti o povolení zahraniční obchodní činnosti

Zahraniční obchodní činnost byla IKS povolena FMZO dne 20. 8. 1990 pod č. j. 13/08 129/90 s registračním č. 108/00116, a to na základě žádosti podané na FMZO v květnu 1990. Doba vyřízení byla obvyklá a srovnatelná s jinými žádostmi na FMZO. Pro Vaši informaci uvádím, že lhůta k vyřízení podle správního řízení je 30 dní a v současné době jsou obdobné žádosti vyřizovány během jednoho dne.

S pozdravem


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP