FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. v. o.
351
Odpověď
místopředsedy vlády České a Slovenské Federativní Republiky RNDr. J. Mikloška, DrSc. na interpelaci podanou poslankyní Sněmovny lidu E. Novákovou (tisk 272)
RNDr. Jozef Mikloško, DrSc.
PODPŘEDSEDA VLÁDY ČSFR
|
V Praze dne 28. listopadu 1990 |
|
Č. j. 9/90-06-I-1155/90-20 |
Vážená paní poslankyně,
k Vaší interpelaci ve věci navrácení majetku církvi sděluji následující:
Zákon č. 298/1990 Sb., o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého, který nabyl účinnosti dne 19. 7. 1990 řeší návrat majetku řádům a kongregacím zcela zvláštním způsobem. Tento zákon nepostihuje zdaleka veškerý majetek řádů a kongregací a řeší pouze návrat vlastnictví u objektů, které řády a kongregace potřebovaly nezbytně pro zahájení své činnosti.
Hned při jednání s řády a kongregacemi bylo dohodnuto, že jde o první etapu návratu zabaveného majetku respektive, že toto není konečné řešení majetkové rehabilitace církví a náboženských sdružení.
Bylo dohodnuto, že budou znovu speciálním zákonem vráceny další objekty řádům a kongregacím především s ohledem na situaci ve Slovenské republice, neboť zákon č. 298/1990 Sb. řešil otázku neúplně. Je připravena novela zákona č. 298/1990 Sb., kterou se má navrátit vlastnické právo k dalším objektům. Tento návrh novely zákona prošel připomínkovým řízením a byl schválen ve vládě České republiky a vládě Slovenské republiky. Nyní bude projednán ve vládě České a Slovenské Federativní Republiky. Bude-li vládou projednán a schválen, bude předložen Federálnímu shromáždění jako vládní návrh novely zákona č. 298/1990 Sb.
V mezidobí Federální shromáždění přijalo zákon č. 403/1990 Sb., o zmírnění následků některých majetkových křivd, který částečně postihuje i rehabilitaci církevního majetku, především tím myslím diecézní majetek, který byl zabavován způsobem citovaným v § 1 tohoto zákona.
Tento majetek si mohou církve a náboženské společnosti žádat samy podle citovaného zákona /zákon č. 403/1990 Sb./.
Vládní návrh zákona o mimosoudní rehabilitaci dává právo žádat navrácení majetku fyzickým osobám, nikoliv osobám právnickým.
K tomu vedly vládu mimo jiné následující důvody:
1/ drtivá většina oprávněných právnických osob neprokáže nástupnictví původní poškozené právnické osoby nebo právní kontinuitu její existence v době totality;
2/ rehabilitací právnických osob by se zkomplikoval proces privatizace podle zákona o převodech některých věcí ve vlastnictví státu do vlastnictví fyzických nebo právnických osob /zákon č. 427/1990 Sb./;
3/ návrh zákona o mimosoudní rehabilitaci počítá s finanční náhradou tam, kde není možné obnovit vlastnictví k věci. To je však nesmírná ekonomická zátěž ve vztahu k fyzickým osobám, natož k osobám právnickým.
Církve a náboženské společnosti jsou právnickými osobami svého druhu. U nich odpadá námitka sub 1/ a bylo by možné odbourat pouze pro ně námitku sub 2/, jestliže nebudou mít nárok na náhradu tam, kde nelze majetek vydat, ale s ohledem na další právnické osoby, které byly poškozeny, vláda nemohla zahrnout pouze církve a náboženské společnosti jako oprávněné osoby do návrhu zákona.
Je nám známa koncepce většiny církví, vybudovat si ekonomickou nezávislost na státu a to je i záměr vlády, i když oběma stranám je jasné, že toto nelze provést ihned.
Církve dnes žádají návrat svých majetků, což hodláme řešit v nejbližší době. Prvním úkolem byla moje výzva, aby církve a náboženské společnosti pořídily seznam žádaného majetku a vláda zajistí, aby tento majetek byl vyňat z privatizace. Následující kroky by mělo představovat konkrétní projednání žádaných objektů v působnosti republikových vlád a příprava samostatného zákona, který alespoň částečně napraví křivdy napáchané na církvích a náboženských společnostech. Přitom je však nutné vážit nejenom zájmy církví a náboženských společností, ale i zájmy celospolečenské, zejména pokud se týká užívacích vztahů.
S pozdravem
Vážená paní
MUDr. Eva Nováková
poslankyně Sněmovny lidu FS
Praha