FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. v. o.

348

Odpověď

ministra práce a sociálních věcí ČSFR Petra Millera na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu L. Voleníkem (tisk 60)

 

MINISTR PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR

V Praze dne 23. listopadu 1990

Vážený pan

JUDr. Lubomír Voleník

poslanec Sněmovny lidu

Federální shromáždění ČSFR

Praha

 

Vážený pane poslanče,

Jako doplněk k odpovědi ministra - předsedy Federálního výboru pro životní prostředí Ing. J. Vavrouška, CSc. na Vaši interpelaci k problematice životního prostředí pánevní oblasti Severočeského kraje, Vám zasílám vyjádření k návrhům opatření z oblasti působnosti mého resortu.

x x x x x

IX. Oblast sociologická

IX. 1 Z centra dotovat rekvalifikační programy a vytváření nových pracovních příležitostí pro občany SHP, kde lze očekávat vzhledem k chystané restrukturalizaci sociální napětí. Vytváření nových pracovních příležitostí směřovat zejména do náhradních výrobních programů a do oblasti služeb.

Součástí všech restrukturalizačních programů, zvláště budou-li iniciovány státem, budou i programy řešící další uplatnění uvolňovaných pracovníků. V rámci těchto programů se bude finančně podporovat:

- rekvalifikace uvolňovaných pracovníků

- vytváření nových výrobních programů

- vytváření společensky účelných pracovních míst

- soukromé podnikání (zejména tzv. malé a střední podniky) atd.

Takové programy jsou již v současné době připravovány. V podstatě zpracován je program umísťování pracovníků, kteří budou uvolněni v souvislosti s útlumem uhelného hornictví, připravuje se projekt komplexního řešení technických, ekonomických a sociálních aspektů zastavení 7 bloků uhelných elektráren v severozápadních Čechách.

Tento systém bude fungovat souběžně se systémem úřadů práce a státních rekvalifikačních středisek.

IX. 4. Vytvořit vhodné podmínky pro osidlování oblastí při hranicích s ostatními státy. Konkrétní akce dotovat z centra podle plánu svazu měst a obcí.

Vyhláškou č. 62/70 a novelou vyhlášky č. 69/86 ministerstva práce a sociálních věcí ČR a ministerstva zemědělství a výživy ČR byly poskytovány náborové příspěvky a jiné výhody doosídlencům ve vymezeném území pohraničí. Hospodářská rada České republiky na svém zasedání v říjnu t. r. přijala návrh postupu při obnově a rozvoji pohraničních oblastí České republiky na roky 1991-1992. MPSV České republiky bylo uloženo novelizovat platné předpisy do konce tohoto roku, tak, aby byly vytvořeny vhodné podmínky pro osídlování těchto oblastí.

X. Kompenzační opatření obyvatelům SHP

X. 2 Prodloužit mateřskou dovolenou matek v postižených oblastech Severočeského kraje s cílem podstatně snížit nemocnost dětí. Začátek mateřské dovolené posunout do ranného stádia těhotenství.

V ČSFR je jedna z nejdelších mateřských dovolených (28 týdnů) a její nástup 8 týdnů před předpokládaným porodem se jeví ze zdravotního hlediska jako vyhovující (k prodloužení došlo před 2 roky). V případě zdravotního postižení těhotné ženy, nebo moderními metodami zjistitelného ohrožení vyvíjejícího se plodu, je žena označena za práce neschopnu a léčena při pobírání nemocenského, které je na úrovni peněžité pomoci v mateřství. Domníváme se, že diferencování délky mateřské dovolené podle úrovně životního prostředí v tom kterém teritoriu není vhodné.

X. 5 Prodloužit pracujícím s trvalým bydlištěm v pánevních okresech Severočeského kraje dovolenou na zotavenou o jeden kalendářní týden. Poskytnutí tohoto dalšího týdne dovolené však podmínit tím, že pracující stráví s rodinou nejméně dva týdny nepřetržitě z dovolené v tom kterém kalendářním roce mimo pánevní oblast a obdobně postižené oblasti.

Připravovaná novela Zákoníku práce zapracovává možnost uzavřít v kolektivní smlouvě dohodu o prodloužení dovolené o jeden týden. Jedná se o fakultativní možnost. Předpokladem je, aby organizace dopady vyrovnala v rámci svého hospodaření.

Kde pracující stráví svoji dovolenou však není vhodné určovat administrativním předpisem, nehledě na to, že by bylo zcela nereálné provádět kontrolu takového opatření.

X. 10 Zvážit zvýšení stávajícího stabilizačního příspěvku 2000,- Kčs. Tento příspěvek poskytovat všem zletilým občanům trvale žijícím v pánevní oblasti.

Protože se lidé chovají zcela ekonomicky, realizace by vedla k zájmu občanů získat trvalý pobyt (faktický i fiktivní) v tomto regionu u co největšího počtu občanů místo toho, aby ve zhoršeném životním prostředí trvale žilo co nejméně občanů. Současně tyto návrhy negují návrh bodu IX. 6 požadující podmínky pro snížení koncentrace obyvatel v pánevní oblasti.

x x x x x

Za zásadní považuji likvidaci příčin špatného životního prostředí a nikoliv realizaci opatření, které by situaci prolongovaly. Přijetí kompenzačních opatření pro obyvatelstvo, zejména v době, kdy v naší společnosti není hodnota zdraví občany doceňována, je pokračováním předchozího systému péče o životní prostředí (konzervace následků a ne likvidace příčin).

Proto doporučuji řešit životní prostředí v pánevní oblasti Čech prioritním odstraňováním znečišťujících zdrojů a zdražením pobytu občanů v tomto prostředí a zvýšením sankcí za znečišťování včetně znečišťovatelů v zahraničí.

S pozdravem

Na vědomí:

Vážený pan

Rudolf Battěk

předseda Sněmovny lidu a místopředseda FZ ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP