FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. volební období
287
Společná zpráva
výborů pro plán a rozpočet ústavně právních a hospodářských Sněmovny lidu a Sněmovny národů
k vládnímu návrhu zákona o dluhopisech (tisk 238)
Výbory pro plán a rozpočet, ústavně právní a hospodářské Sněmovny lidu a Sněmovny národů doporučují schválit zákon v tomto znění:
Zákon
o dluhopisech
ze dne ……… 1990
ČÁST PRVNÍ
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
Oddíl 1
Základní ustanovení
§ 1
(1) Dluhopis je cenný papír, s nímž je spojeno právo majitele požadovat splacení dlužné částky v nominálních hodnotách a vyplácení výnosů z něj k určitému datu a povinnost osoby oprávněné vydávat dluhopisy (dále jen "emitent") tyto závazky splnit.
(2) S dluhopisem může být spojeno právo na jeho výměnu za jiný druh dluhopisu.
(3) Nominální hodnota dluhopisu je hodnota uvedena v textu dluhopisu.
(4) Kurs dluhopisu je cena, za kterou je dluhopis prodáván.
(5) Vydávat dluhopisy a obchodovat s nimi lze i zaknihováním, čímž se rozumí jejich pouhá evidence v účetnictví. V tomto případě je evidence o stavu a pohybu dluhopisů u emitentů, majitelů a osob oprávněných k obchodování s dluhopisy vedena pomocí výpisů z účtu nebo jiných způsobů vzájemného odsouhlasení stavu a pohybu těchto dluhopisů.
(6) Dluhopis může znít i na cizí měnu, nakládat s ním lze v souladu s devizovými předpisy [Zákon č. …/1990 Sb., devizový zákon].
(7) Sběrný dluhopis je dluhopis, na jehož celkové nominální hodnotě se majitelé podílejí určitou částkou nebo počtem kusů dluhopisů, aniž je jim přidělováno pořadové číslo těchto dluhopisů. V emisních podmínkách musí být stanoveno, kdy vydá emitent majiteli konkrétní kusy dluhopisů.
§ 2
Technické provedení obchodovatelných dluhopisů, jakož i provedení kupónových archů, upraví obecně závažný právní předpis, který vydá Státní banka československá.
Oddíl 2
Náležitosti dluhopisů
§ 3
(1) Dluhopis musí obsahovat:
a) označení emitenta (název nebo jméno a sídlo nebo bydliště emitenta);
b) název dluhopisu a jeho číselné označení (pořadové číslo, pokud bude více sérií dluhopisů i označení série);
c) nominální hodnotu dluhopisu, a to
ca) v československé měně nejméně jeden tisíc Kčs a vyšší hodnoty vždy v celých tisících Kčs nebo
cb) v cizí měně, pokud je dluhopis vydán v cizí měně
d) způsob stanovení výnosu;
e) prohlášení emitenta, že dluží nominální hodnotu dluhopisu jeho majiteli;
f) závazek emitenta splatit nominální hodnotu dluhopisu v určitém termínu nebo termínech, vyplácet určený výnos dluhopisu ve stanovených termínech, způsob těchto výplat a určení platebního místa;
g) u dluhopisů znějících na jméno i jméno jejich prvního majitele;
h) datum vydání dluhopisů a otisk podpisů představitelů emitenta;
i) údaj o rozhodnutí příslušného ministerstva financí o povolení emise dluhopisů, s výjimkou případů, kdy se povolení nevyžaduje.
(2) Text dluhopisu může obsahovat další vymezení práv a povinností.
(3) Jestliže emise dluhopisů bude provedena pouze jejich zaknihováním, nebo jestliže budou vydány sběrné dluhopisy, je emitent povinen zabezpečit samostatné zveřejnění emisních podmínek, které musí obsahovat náležitosti uvedené v odstavci 1.
(4) Při vyplácení výnosu dluhopisu pomocí kupónových archů musí byt uvedeno na kupónu označení emitenta, číslo dluhopisu, výše úroku a datum, ke kterému bude vynos vyplácen a v případě, že je výnos určen pevnou úrokovou sazbou, i částka úroku.
§ 4
(1) Dluhopisy znějí na doručitele nebo na jméno.
(2) Emitent nebo osoba jím pověřená vede seznam majitelů dluhopisů znějících na jméno.
(3) K převodu práv z dluhopisů znějících na doručitele dochází jejich předáním.
(4) Dluhopisy znějící na jméno jsou převoditelné rubopisem, pokud emitent výslovně v textu dluhopisu neuvedl, že jsou nepřevoditelné. O převodu rubopisem platí přiměřeně ustanovení zvláštního předpisu [Zákon č. 191/1950 Sb., směnečný a šekový.].
(5) Není-li stanoveno jinak, přecházejí práva z dluhopisu na dědice.
(6) U nepřevoditelných dluhopisů znějících na jméno musí být v textu dluhopisu a v podmínkách emise uvedeno, jak bude emitent postupovat v případě úmrtí jejich majitele.
(7) V případě, že se emitent zavazuje k odkupu nepřevoditelných dluhopisů znějících na jméno před uplynutím doby jejich splatnosti, je povinen podmínky tohoto odkupu uvést v podmínkách emise.
§ 5
Stát ručí za závazky vyplývající z emise dluhopisů jen v případech uvedených v tomto zákoně anebo jestliže takový závazek výslovně převezme.
ČÁST DRUHÁ
POVOLENÍ K EMISI DLUHOPISU
Oddíl 1
Udělení a odmítnutí povolení
§ 6
Emitenty dluhopisů mohou byt právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání podle zvláštního předpisu [§ 13 zákona č. 105/1990 Sb., o soukromém podnikání občanů.]. K emisi dluhopisů, s výjimkou státních dluhopisů, je třeba povolení podle tohoto zákona.
§ 7
(1) Povolení k emisi dluhopisů uděluje na žádost právnickým osobám v působnosti orgánů federace federální ministerstvo financí, ostatním právnickým a fyzickým osobám ministerstvo financí České republiky nebo ministerstvo financí Slovenské republiky, příslušné podle sídla nebo bydliště žadatele. Povolení se uděluje se souhlasem Státní banky československé. Příslušné ministerstvo financí zabezpečí pravidelné zveřejňování informací o povolených emisích dluhopisů.
(2) Pokud žádost neobsahuje náležitosti uvedené v § 8, příslušné ministerstvo financí ji vrátí k doplnění.
(3) O žádosti rozhodne příslušné ministerstvo financí do dvou měsíců od doručení žádosti, popřípadě od jejího doplnění.
(4) Povolení se neudělí, pokud žadatel neprokáže schopnost zabezpečit návratnost požadované emise nebo pokud by uvažovaná emise byla v rozporu s finanční politikou státu a nebo pokud by neodpovídala potřebám finančního trhu; důvody musí byt žadateli sděleny.
(5) Udělením povolení nevzniká právo na obchodování s dluhopisy na burze a na úřední záznam jejích kursů na burze.
(6) Na rozhodování o povolení se nevztahuje správní řád.
Oddíl 2
Žádost o povolení k emisí dluhopisů
§ 8
(1) V žádosti o povolení je žadatel povinen uvést
a) účel použití požadované emise;
b) svou současnou a předpokládanou finanční situaci a prohlášení, že je schopen zabezpečit návratnost požadované emise popřípadě zda a jak bude návratnost věcně zajištěna;
c) u dluhopisů, za jejichž splácení nebo úročení převzala záruku právnická nebo fyzická osoba, údaje o ručiteli a jeho finanční situaci, jakož i jeho písemný souhlas s převzetím ručitelského závazku;
d) způsob zveřejnění emisních podmínek a ročních výsledků svého hospodaření.
(2) Součástí žádosti o povolení musí byt návrh emisních podmínek, ve kterých je žadatel povinen uvést
a) název dluhopisu;
b) celkovou částku emise a její rozložení do jednotlivých hodnot, emisní kurs a nominální hodnotu dluhopisu;
c) datum emise a splatnosti dluhopisů, způsob jejich emise, splácení a platební místo;
d) vynos dluhopisu (§ 10).
(3) K žádosti připojí žadatel poslední roční účetní závěrku s komentářem přezkoušenou ověřovatelem (auditorem) a vzor dluhopisu. Předložení vzoru dluhopisu se nevyžaduje, bude-li emise provedena pouhým zaknihováním. Ověření roční účetní závěrky se nevyžaduje, jde-li o emisi zaměstnaneckých obligací (§ 20).
ČÁST TŘETÍ
EMISE A SPLACENÍ DLUHOPISU
Oddíl 1
§ 9
Emise dluhopisů
Emisi dluhopisů, jejich splácení a vyplácení výnosů z dluhopisů mohou emitenti zabezpečit sami nebo prostřednictvím osob oprávněných k obchodování s cennými papíry.
Oddíl 2
§ 10
Výnos dluhopisu
(1) Emitent je povinen vyplácet výnos dluhopisu způsobem a v termínech v dluhopisu stanovených.
(2) Výnos dluhopisu může být stanoven:
a) pevnou úrokovou sazbou;
b) pevnou úrokovou sazbou a podílem na zisku;
c) rozdílem mezi nominální hodnotou dluhopisu a jeho nižším emisním kursem;
d) slosovatelnou prémií nebo prémií v závislosti na lhůtě splatnosti dluhopisu;
e) pohyblivou úrokovou sazbou, popřípadě vývojem devizových kursů v závislosti na pohybu úrokových sazeb či kursů na finančním trhu kombinací výše uvedených způsobů.
Varianta I:
V části třetí by oddíl 2 obsahoval pouze § 10.
Varianta II:
V části třetí by do oddílu 2 byl zařazen další paragraf tohoto znění:
§ 11
Vyžadují-li to podmínky finančního trhu může federální ministerstvo financí v dohodě se Státní bankou československou stanovit a ve Sbírce zákonů vyhlásit opatřením nejvyšší pevnou úrokovou sazbu výnosu nově vydávaných emisí zaměstnaneckých obligací (§ 22).
Oddíl 3
Splácení dluhopisů
§ 11
(1) Emitent je povinen splatit dluhopisy v jejich nominální hodnotě jednorázově ke stanovenému termínu nebo splátkami v několika termínech.
(2) Emitent si může vyhradit možnost předčasného splácení dluhopisů v jejich nominální hodnotě.
(3) Majitel dluhopisu může žádat splacení dluhopisu v jeho nominální hodnotě před stanovenou dobou splatnosti, jen pokud se k tomu emitent v dluhopisu zavázal.
(4) Při splácení nominální hodnoty dluhopisu před stanovenou dobou splatnosti celé emise musí být spolu s dluhopisem vráceny všechny kupóny, které nejsou ještě splatné. Hodnota nevrácených kupónů se odečte.
§ 12
(1) V dluhopisu může emitent stanovit podmínky, za kterých má majitel dluhopisu právo vyměnit jej za jiný dluhopis nebo akcii jím vydané.
(2) Emitent může vydat dluhopisy s předkupním právem na jím vydané akcie.
(3) Práva uvedená v odstavcích 1 a 2 mohou být předmětem samostatného obchodu.
ČÁST ČTVRTÁ
ZVLÁŠTNÍ DRUHY DLUHOPISU
Oddíl 1
Hypotéční zástavní listy
§ 13
(1) Hypotéční zástavní listy jsou dluhopisy, jejichž krytí je zabezpečeno zástavním právem na nemovitostech.
(2) Hypotéční zástavní listy mohou vydávat pouze banky a spořitelny, které k tomu získají oprávnění.
(3) Výtěžek prodeje hypotéčních zástavních listů používají banky a spořitelny k poskytování stavebních půjček.
§ 14
Oprávnění podle § 13 odst. 2 uděluje ministerstvo financí České republiky nebo ministerstvo financí Slovenské republiky příslušné podle sídla banky nebo spořitelny.
§ 15
(1) Nominální hodnotu hypotéčních zástavních listů, které jsou v oběhu, musí banka nebo spořitelna kryt plně zástavním právem k nemovitostem.
(2) Není-li krytí hypotéčních zástavních listů z důvodu časového nesouladu mezi jejich splácením a splácením stavebních půjček poskytnutých na základě jejich emise plně zajištěno zástavními právy k nemovitostem, může banka nebo spořitelna dočasně zajistit krytí hypotéčních zástavních listů, které vydala, penězi nebo státními dluhopisy.
(3) Dočasné krytí hypotéčních zástavních listů penězi nebo státními dluhopisy může činit nejvýše 10% jejich celkové nominální hodnoty a musí být v účetnictví vedeno odděleně.
(4) Pro vydání hypotéčního zástavního listu nesmí banka nebo spořitelna přijmout zajištění zástavním právem k nemovitosti přesahující 60% hodnoty zastavené nemovitosti.
(5) Zástavní právo k nemovitostem zřízené k zajištění hypotéčních zástavních listů zapisuje banka nebo spořitelna do zvláštních seznamů.
(6) Dluhopisy, které nesplňují podmínky uvedené v odstavcích 1 až 5 nesmějí být vydávány s označením "hypotéční zástavní list".
(7) Příslušné ministerstvo financí určí v uděleném oprávnění jakým způsobem bude vykonáván dohled nad vydáváním hypotéčních zástavních listů a jejich zajištěním.
§ 16
Zástavní práva založená hypotéčními listy mají přednost před jinými zástavními právy při uspokojování nároků osob ze zástavních práv.
Oddíl 2
Státní dluhopisy
§ 17
(1) Dluhopisy vydávané Českou a Slovenskou Federativní Republikou nebo Českou republikou nebo Slovenskou republikou jsou státními dluhopisy.
(2) Rozsah a dobu splatnosti státních dluhopisů stanoví zákon.
(3) Státní banka československá je povinna předložit příslušnému zákonodárnému sboru své stanovisko k navrhované emisi státních dluhopisů.
§ 18
(1) Příslušná ministerstva financí vydávají v rozsahu stanoveném zákonem jednotlivé druhy státních dluhopisů, určují jejich emisní podmínky a vyhlašují je uveřejněním plného znění ve Sbírce zákonů.
(2) Státní dluhopisy se dávají do prodeje prostřednictvím Státní banky československé.
(3) Činnost spojenou se správou a splácením státního dluhu z titulu státních dluhopisů zabezpečují příslušná ministerstva financí nebo jimi pověřené subjekty.
Oddíl 3
§ 19
Komunální obligace
(1) Dluhopisy označené jako komunální obligace mohou byt vydávány
a) bankou nebo spořitelnou a z výtěžku jejich prodeje poskytne banka nebo spořitelna úvěr obci, která o jejich vydání požádala a za emisi ručí svým majetkem;
b) obcí, která za emisi ručí svým majetkem.
(2) Za emisi podle odstavce 1 písmeno b) může převzít záruku banka nebo spořitelna.
Oddíl 4
§ 20
Zaměstnanecké obligace
(1) Zaměstnanecké obligace jsou nepřevoditelné dluhopisy na jméno vydávané emitentem výlučně pro pracovníky, kteří jsou u něho v pracovním poměru nebo poměru obdobném pracovnímu poměru (dále jen "pracovní poměr") a pro pracovníky, jejichž pracovní poměr u emitenta skončil z důvodu jejich odchodu do starobního nebo invalidního důchodu.
(2) V podmínkách emise zaměstnaneckých obligací musí emitent uvést, kromě údajů stanovených v § 8 odst. 2, že v případě rozvázání pracovního poměru je povinen zaměstnaneckou obligaci od pracovníka odkoupit a vyplatit mu její nominální hodnotu a splatnou část pevného úrokového výnosu. Pokud emisní kurs zaměstnanecké obligace byl nižší než její nominální hodnota, vyplatí emitent pracovníku emisní kurs zaměstnanecké obligace a poměrnou část rozdílu mezi nominální hodnotou zaměstnanecké obligace a jejím emisním kursem. Tuto povinnost má i vůči osobám, které zaměstnaneckou obligaci zdědily.
(3) Pokud pracovník při rozvázání pracovního poměru nebo dědic zaměstnaneckou obligaci emitentu neprodá ve lhůtě stanovené v podmínkách emise, není emitent povinen vyplácet stanovený výnos.
Varianta I:
Ustanovení § 20 obsahuje pouze odstavce 1, 2 a 3.
Varianta II:
Ustanovení § 20 obsahuje další odstavec 4 tohoto znění:
"(4) Majitel zaměstnanecké obligace má předkupní právo na akcie vydané týmž emitentem."
ČÁST PÁTÁ
ZVLÁŠTNÍ PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
§ 21
Sankce
(1) Byly-li dluhopisy vydány bez povolení nebo překročil-li emitent povolenou částku emise dluhopisů, uloží příslušný orgán státní správy [Zákon ČNR č. /1990 Sb., o územních finančních orgánech a zákon SNR č. .../1990 Sb., o daňových orgánech.] tomu, kdo takto peněžní prostředky získal, aby je odvedl do státního rozpočtu České republiky nebo do státního rozpočtu Slovenské republiky.
(2) Nedodrží-li emitent způsoby stanovení výnosu nebo lhůtu a způsob vyplácení dluhopisů, uloží mu příslušný orgán státní správy [Zákon ČNR č. .../1990 Sb., o územních finančních orgánech a zákon SNR č. .../1990 Sb., o daňových orgánech.] pokutu až do výše 250 000 Kčs.
(3) Odvod nebo pokutu lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy se příslušný orgán státní správy o porušení povinností dověděl nejpozději však do tří let po splatnosti emise.
(4) Odvody podle odstavce 1 a výnos pokut podle odstavce 2 jsou příjmem státního rozpočtu České republiky nebo státního rozpočtu Slovenské republiky podle sídla orgánu státní správy, který sankci uložil.
(5) Uložením sankcí podle odstavce 1 a 2 zůstává nedotčena odpovědnost podle hospodářskosprávních, trestněprávních a občanskoprávních předpisů.
§ 22
Práva z dluhopisů se promlčují uplynutím 10 let ode dne jejich splatnosti.
§ 23
O umořování ztracených nebo zničených dluhopisů platí zvláštní předpisy [Zákon č. 95/1963 Sb., o státním notářství a o řízení před státním notářstvím (notářský řád), ve znění pozdějších předpisů.].
§ 24
Ministerstvo financí České republiky a ministerstvo financí Slovenské republiky mohou obecně závazným právním předpisem podrobně upravit podmínky emise hypotéčních zástavních listů a komunálních obligací.
§ 25
Fyzické osoby mohou do konce roku 1992 přikládat k žádosti o povolení emise dluhopisů podle § 8 odst. 3 roční účetní závěrku bez přezkoušení ověřovatelem (auditorem).
§ 26
Dluhopisy vydané před účinnosti tohoto zákona se považují za dluhopisy vydané podle tohoto zákona.
§ 27
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. února 1991.
akad. Milan Čič |
Doc. JUDr. Vladimír Mikule |
předseda výboru |
předseda výboru |
ústavně právního SL |
ústavně právního SN |
Pavel Konečný |
Ing. Jaroslav Cuhra |
tajemník výboru |
tajemník výboru |
ústavně právního SL |
ústavně právního SN |
Ing. Michal Borguľa |
Ing. Miloš Zeman |
předseda výboru |
předseda výboru |
pro plán a rozpočet SL |
pro plán a rozpočet SN |
Josef Wagner |
RNDr. Igor Němec |
tajemník výboru |
tajemník výboru |
pro plán a rozpočet SL |
pro plán a rozpočet SN |
Doc. Ing. Rudolf Zukal, CSc. |
Ing. Miroslav Tahy |
předseda výboru |
předseda výboru |
hospodářského SL |
hospodářského SN |
Ing. Miroslav Tyl |
Prof. JUDr. Martin Kontra, CSc. |
tajemník výboru |
tajemník výboru |
hospodářského SL |
hospodářského SN |