FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
VI. volební období
254
Interpelace
předsedy vlády České a Slovenské Federativní Republiky
JUDr. Mariána Čalfy
podaná poslancem Sněmovny národů Janem Šolcem
Federální shromáždění
předsednictvo Sněmovny národů
Praha
Interpelace
poslance Sněmovny národů FS Jana Šolce z 31/X 1990
Vážený pan
JUDr. Marián Čalfa
předseda vlády ČSFR
Praha
Vážený pane premiére,
využívám svého ústavního práva interpelovat podle čl. 49 ústavního zákona o čsl. federaci a podle § 62 odst. 1 a 2 a podle § 64 zákona o jednacím řádu FS.
Interpeluji Vás v zájmu oblasti Frýdlantska v Čechách, čítající přibližně 24 000 obyvatel a potýkající se posud s vážnými problémy v zásobování, a to i základními potravinami.
Jestliže se ve vnitrozemí rčení "nikde nic není" používá obrazně, zde platí doslova. Například v Novém Městě pod Smrkem dnes nestojí otázka uživení rodiny v rovině finanční, ale je nutné být v pravý čas tam, kam právě chleba a mléko přivezou.
V nastalé situaci proto podpořily i místní národní výbory této oblasti otevřený dopis odborové organizace Tiby 17 Frýdlant.
Důrazně proto, pane premiére, požaduji - po konzultacích s poslancem ČNR Ing. Juliem Jančárym, zabývajícím se problematikou regionu - realizaci malého pohraničního styku s Polskem až od 1. 1. 1991 v návaznosti na liberalizaci cen a zreálnění kurzu koruny a zlotého.
Přijatelným se nám jeví i návrh ministra financí federální vlády, pana Ing. Václava Klause, uvolňovat kontakty postupně, nejprve o nedělích apod. I zde je však pochybnost o naplnění účelu celních opatření, např. na základě zkušeností z Ostravska. Vždyť opatření zemí Evropského společenství proti polským "turistům" jsou podstatně razantnější.
Unáhlené otevření hranic by mohlo narušit úsilí vlád i místních zastupitelstev při rozvíjení spolupráce v celé oblasti polsko-československých pohraničí.
Předchozí vlády měly dle přísloví "bližší košile než kabát" k tomuto území vztah asi jako k věčně zapomínanému deštníku; sháněly se po něm, jen když ho potřebovaly.
Důvěra občanů v dnešní vládu, vedoucí nás do Evropy, je zjevná.
Žádám proto o vysvětlení, která konkrétní účinná opatření k ochraně domácího trhu s potravinami vláda hodlá přijmout.
Vyzývám proto, vážený pane premiére, Vás i federální vládu, abyste v souvislosti s odpovědnou ekonomickou rozvahou zvážili potřebu postupného otevírání hranic s Polskou republikou.
Děkuji Vám předem za účinnou pozornost tomuto požadavku.
S pozdravem
Jan Šolc, poslanec SN
V Praze dne 31. října 1990