FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
VI. volební období
POSLANEC FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
Petr Gandalovič
226
Interpelace ministra hospodářství ČSFR pana ing. V. Dlouhého
Vážený pane ministře,
využívám svého zákonného práva a obracím se na Vás s interpelací. Jejím předmětem je blížící se konečné rozhodnutí, které má učinit vaše ministerstvo ve věci rozvoje hnědouhelného lomu Chabařovice.
Dobývací prostor tohoto lomu byl stanoven rozhodnutím FMPE č. 31/24/69 z roku 1977 a zahrnuje městečko Chabařovice a obec Roudníky. Původní plán počítá nejen s jejich likvidací, ale i s likvidací dalších obcí vnějšími výsypkami, likvidací slévárny Severočeské armaturky a přemístěním skládky toxických odpadů, jedné z největších v ČSFR. Otevřený lom by výrazně zasáhl do životního prostředí města Ústí nad Labem, od jehož okraje je vzdálen několik set metrů.
Proti postupu lomu je mezi obyvatelstvem postižených obcí, ústeckou veřejností i odborníky již řadu let odpor, který zazněl nahlas po listopadové revoluci. Na základě tohoto tlaku přistoupil podnik SHD Most k vypracování Variantní studie postup lomu Chabařovice. Zde je proveden báňský a ekonomický rozbor variant, které postupně berou v úvahu jednotlivé požadavky, samozřejmě za cenu úměrného snížení množství vytěžitelného uhlí.
Navzdory existenci kompromisních řešení trvá Palivový kombinát na úplném vytěžení dobývacího prostoru. Svůj postoj odůvodňuje ekonomickou situací, požadavkem na dlouhodobé zabezpečení dodávek uhlí pro licenční program tlakové plynárny a v neposlední řadě i sociálními argumenty. Pro úplnost je nutno říci, že se jedná o nejméně sirnaté uhlí v pánvi, ovšem s podprůměrnou výhřevností.
Dovolte mi pane ministře nyní uplatnit několik námitek:
Nebyla zpracována žádná studie, která by zhodnotila možnost ponechání chabařovické slévárny na místě.
Ve variantní studii není zpracována možnost zachování celých Chabařovic a přesunutí skládky. Tato možnost by byla vhodným řešením, pokud by americká expertní skupina přemístění skládky doporučila.
Licenční rozvoj tlakové plynárny, podmíněný mj. potvrzením dodávek chabařovického uhlí nejméně do roku 2020, zachová stávající technologii, která je fyzicky i morálně zastaralá a podle původního plánu měla být v roce 1995 likvidována.
Nejsou uzavřeny nezávislé studie, které posuzují vliv chabařovického lomu na životní prostředí ústecka a jeho vztah k možnostem rozvoje oblasti mezi Ústím n. L., Teplicemi a Děčínem, která vzhledem ke své poloze může být velmi atraktivní z hlediska mezinárodní dopravy, obchodu a podnikání.
Ptám se tedy:
Jaký bude časový postup jednání ministerstva o tomto problému?
Jaké je Vaše stanovisko k Variantní studii SHD?
Podle jakých dalších materiálů bude ministerstvo rozhodovat o rozvoji lomu a střetech zájmů jím způsobených?
Jakou roli má hrát chabařovický lom v nové palivoenergetické koncepci státu?
Jaké je Vaše stanovisko k žádosti občanů Chabařovic o zachování obce?
Jaké je Vaše stanovisko k licenčnímu programu TPÚ?
Jaké jsou možnosti státu dotovat ekonomickou ztrátu podniku při nedotěžení dolu kvůli uplatnění výše uvedených hledisek?
Jaká bude cenová politika v oblasti uhlí?
Jaká připravujete řešení sociálních důsledků případného útlumu těžby? (Mám na mysli zejména možné státní zakázky na velké dopravní stavby v oblasti ap.)
Závěrem doporučuji, aby veškerá rozhodnutí, kde je nutný souhlas zastupitelstva postižených obcí, byla odložena a projednána až po komunálních volbách.
Praha, 24. 10. 1990