FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. volební období
218
Odpověď
ministra práce a sociálních věcí České a Slovenské Federativní Republiky Petra Millera na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Pavlem Kanisem na 6. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů dne 1. října 1990.
MINISTR PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČSFR
V Praze dne ... října 1990
Vážený pane poslanče,
k Vaši interpelaci ze dne 1. října 1990 ve věci politických stávek a vyjadřování stanoviska odborových orgánů k propouštění pracovníků ze zaměstnání, Vám sděluji následující:
V současné době předložilo federální ministerstvo práce a sociálních věcí vládě ČSFR návrh zákona o kolektivním vyjednávání. Cílem kolektivního vyjednávání podle tohoto zákona je uzavření kolektivní smlouvy. Pokud se smluvní strany - příslušný odborový orgán a zaměstnavatel - nedohodnou na uzavření kolektivní smlouvy, vznikne kolektivní spor. Tento kolektivní spor má podle předloženého návrhu zákona řešit zprostředkovatel. Pokud ani jednání před zprostředkovatelem není úspěšné, mohou smluvní strany o řešení sporu požádat buď rozhodce, anebo po splnění stanovených podmínek může příslušný odborový orgán vyhlásit stávku. Stávka jako krajní prostředek řešení sporu však může být vyhlášena pouze ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy.
Vzhledem k tomu, že obsahem kolektivních smluv nejsou závazky politické povahy, nemůže se návrh zákona o kolektivním vyjednávání týkat stávek politické povahy. Proto se v § 20 navrhuje stanovit, že podle tohoto zákona je nezákonná stávka z jiných důvodů než z důvodů řešení sporu o uzavření kolektivní smlouvy. Není tedy stanovena nezákonnost stávky obecně, ale jen ve vztahu k zákonu o kolektivním vyjednávání.
Pokud jde o propuštění ze zaměstnání, navrhuje se v novele zákoníku práce ponechat dosavadní předchozí souhlas příslušného odborového orgánu k rozvazování pracovního poměru s pracovníkem v případě výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru.
Nově se navrhuje stanovit, že jestliže příslušný odborový orgán odmítl souhlas udělit, jsou výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru neplatné, pokud soud ve sporu o jejich neplatnost neshledá, že na organizaci nelze spravedlivě požadovat, aby pracovníka nadále zaměstnávala.
S pozdravem
Na vědomí:
Vážený pan
Milan Šútovec, CSc.
předseda Sněmovny národů a
místopředseda Federálního shromáždění ČSFR
PRAHA
Vážený pan
Pavol Kanis
poslanec Sněmovny národů
Federálního shromáždění ČSFR
PRAHA