FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
VI. volební období
217
INTERPELACE
na předsedu vlády České a Slovenské Federativní Republiky Mariána Čalfu
ve věci vystoupení ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého na republikovém sněmu Občanského fora
Na jednání republikového sněmu Občanského fora 13. října t. r. ministr Vladimír Dlouhý ve svém vystoupení, jak uvedl Občanský deník dne 15. října t. r., mimo jiné "upozornil na to, že komunistická strana reformu odmítá, a že tudíž na odpovědných místech nebudou moci zůstat její členové, třeba jsou odborníci. Jestliže budou chtít pracovat dál, budou muset své členství přehodnotit.".
K tomuto názoru považujeme za nezbytné uvést:
Je zcela nepravdivé, že by KSČS odmítala ekonomickou reformu. Naopak jsme si plně vědomi toho, že rychlé reformní kroky směřující k moderní výkonné, sociálně a ekologicky orientované tržní ekonomice jsou naprosto nevyhnutelné. K tomu chceme také účinně přispívat. Máme však poněkud odlišné názory na sociální odpovědnost vlády za průběh reformy a na razení, resp. souběh jejích jednotlivých kroků. Současně musíme ale zdůraznit, že ani poslanci, ani prostí členové Komunistické strany Československa nejsou nikomu a ničím vázáni podřizovat se rozhodnutí stranických orgánů a jejich představitelů. Demokratický centralismus byl odmítnut již na mimořádném sjezdu KSČS v prosinci minulého roku a jeho uplatňování bylo vyloučeno ve všech dokumentech i v činnosti strany.
Slova uvedená panem ministrem Dlouhým, představitelem vlády ČSFR, na adresu komunistů pracujících v odpovědných funkcích jsou pokynem k jejich uvolňování z pracovišť a funkcí, bez ohledu na odbornost, schopnosti a jejich osobní přístup k realizaci reformy na svěřeném úseku.
Předneseny návrh nelze chápat jinak, než jako striktní diskriminaci výkonu zaměstnání z politických důvodů, která je naprosto v rozporu s Úmluvou o diskriminaci v zaměstnání a povolání č. 111, kterou Československo ratifikovalo jako člen Mezinárodní organizace práce.
Protože tento návrh přednesl člen vlády ČSFR, vznášíme dotaz na jejího předsedu Mariána Čalfu, zda jde o stanovisko vlády, nebo vlastní iniciativní návrh ministra Vladimíra Dlouhého. Pokud šlo o vlastní iniciativu pana Dlouhého, měla by se vláda od tohoto postoje z uvedených důvodů distancovat.
19. října 1990
Zán
Kvačkaj
Kostya
Tolar
Kubíček
Pernica
Kos
Gebas
Měrák
Ransdorf