FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. volební období
186
Odpověď
ministra vnitra ČSFR Ing. Jána Langoše na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Petrem Kulanem na 6. společné schůzi sněmoven FS dne 1. 10. 1990
MINISTR VNITRA
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
|
|
V Praze dne 9. října 1990 |
|
|
čj.: NZ-1204/90 |
|
|
Výtisk č.: 3 |
Vážený pane poslanče,
k Vaší interpelaci přednesené na 6. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR Vám sděluji, že ve spolupráci s Federálním ministerstvem zahraničních věcí ČSFR byla již podniknuta opatření k zamezení možnosti zneužití vydaných diplomatických pasů.
Úřad FMV pro pasovou službu a cizineckou agendu obdržel dne 5. 10. 1990 dopis Konzulárního odboru FMZV se Jmenným seznamem 74 osob, které již nejsou pracovníky FMZV a nadále vlastní (přes písemné vyzvání dosud nevrátili) diplomatické pasy. Konzulární odbor FMZV požádal o přijetí opatření na referátech pasové kontroly ČSFR k odebrání diplomatických pasů těmto držitelům při jejich cestách přes státní hranice.
K zabezpečení tohoto požadavku byl vydán pokyn všem referátům pasové kontroly v rámci ČSFR.
Pro Vaši informaci dále sděluji, ze se v září 1990 uskutečnilo Jednání mezi zástupci FMV, SEPAP Štětí a Státní tiskárny cenin, jehož předmětem byla výroba nových typů československých cestovních dokladů. Na jednání bylo předběžně dohodnuto, že výroba stávajících pasů skončí koncem prosince tohoto roku. Výroba nových pasů (cestovního, služebního a diplomatického) by měla začít od 1. 1. 1991 tak, aby bylo možné tyto pasy vydávat již v únoru - březnu 1991. (Vše záleží na tom, zda se v průběhu přípravných prací nevyskytnou technické, eventuelně jiné problémy.) Obměna stávajících diplomatických pasů bude provedena jako první.
Pokud se týká šetření příčin úmrtí bývalého federálního ministra zahraničního obchodu ing. Slavomíra STRAČÁRA, bylo zde postupováno v souladu s vžitými normami mezinárodních vztahů, kdy orgány cizího stá tu zaslaly zprávu o úmrtí našeho státního příslušníka v cizině. Z obdržených materiálů nevyvstala do současné doby nutnost zapojení orgánů činných v trestním řízení.
K další části Vaší interpelace - požadavku informace kdy a kým byla Lidovým milicím odebrána zpravodajská technika Vám sděluji, že Ministerstvo vnitra ČSFR, ani jiný státní orgán bývalé ČSSR této složce zpravodajskou techniku neposkytli a dle dostupných poznatků ta to ani žádnou zpravodajskou technikou nedisponovala.
Na závěr Vám děkuji za Váš podnět k ochraně východních hranic ČSFR. Vámi uváděné okolnosti budou vzaty v úvahu při reorganizaci ochrany státních hranic ČSFR, která již v současné době probíhá.
S úctou
Pan
P. KULAN
poslanec Sněmovny národů FS ČSFR
PRAHA