FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. volební období
178
INTERPELACE
MINISTRA VNITRA ČSFR ING. JÁNA LANGOŠE
poslancem FS SL Bohuslavem Hubálkem
Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
INTERPELACE
ministra vnitra ČSFR ing. Jána Langoše
Vážený pane ministře,
články v našem tisku (Mladá fronta, Fórum atp.), svědčí o tom, že propuštění příslušníků StB bylo provedeno neodpovědně a nekvalifikovaně: nedodržením a nedbáním zákona č. 169/90 Sb. z 9. 5. 1990. I když původ těchto trestuhodných počinů spadá do doby před Vaším nástupem do funkce, žádám Vás o zodpovězení následujících otázek:
1/ Proč byly vyňaty z prověrek a tím i z působnosti občanských komisí Úřad FMV pro legislativu a správní službu, Úřad FMV pro koordinaci a řízení, Inspekce ministra a Personální správa - ačkoli právě tyto součásti FMV se výrazně podílely i na řízení StB.
2/ Kdo z pracovníků těchto úřadů zodpovídá za neprovedení zákonů a zákonných opatření, včetně jejich nerozpracování do resortních právních norem? To se týká rovněž liknavosti v zákonné úpravě statutu občanských komisí!
3/ Původní opatření předpokládalo ukončení služebního poměru uplynutím šestiměsíční lhůty v záloze pro nezařazené, nejpozději do 15. srpna 1990. Na veřejnosti se proslýchá, že zrušené rozkazy o propuštění z důvodů zásadních organizačních změn byly nahrazeny novými rozkazy, týkajícími se stejné skupiny StB, která v současné době by měla mít ukončený služební poměr až 31. prosince 1990!
Ptám se, zda-li můžete vyčíslit finanční náklady, spojené s prodloužením služebního poměru jinak stejně nezařazených příslušníků StB.
Připomínám, že takto vyhozené finanční prostředky mohly být využity pro vhodnější účely, které netřeba rozvádět.
4/ Jaké závěry budou vyvozeny vůči vedoucím funkcionářům, kteří za uvedenou problematiku v resortu odpovídají? Zejména, jak se tyto závěry promítnou ve způsobilosti k další službě těchto součástí FMV?
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem
poslanec FS SL
V Praze dne 4. října 1990