FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. volební období
174
INTERPELACE
ministra vnitra ČSFR Jána Langoše podaná poslancem Sněmovny lidu Zdeňkem Kesslerem
Vážený pane ministře,
koncem měsíce září jsem obdržel dopis od spisovatele Jana Beneše, který žije v současné době v USA. V úvodu dopisu je konstatováno: "Děkuji za dopis z 26. srpna. Se znepokojením konstatuji, že byl tak upatlán od lepidla, že to nesvědčí o ničem dobrém. Nevyčítám Vám to ovšem jako odesilateli, spíše jako poslanci dávám na vědomí. Dodávám, že do vánoc 1990 se samozřejmě dopisy otevírali či kontrolovaly také, ale s nějakou lepší technologií, ale od ledna chodí doslova upatlané lepem, nebo s viditelnými stopami napařování, tedy prehistorické metody a nejsem vůbec sám, kdo si toho všímá."
Kromě toho jsem byl informován, že dochází k odposlechu telefonických hovorů a to u některých mých blízkých přátel.
Jiná autentická informace hovoří o tom, že titéž příslušníci StB, kteří prováděli dohled a sledování zahraničních vystavovatel a návštěvníků při mezinárodním veletrhu v Brně, se letos opět pohybovali v areálu výstaviště zřejmě s původním posláním.
Prosím proto o odpověď na tyto otázky:
1/ zda je v rozporu s ústavními zákony prováděna cenzura korespondence
2/ zda je prováděn odposlech telefonních hovorů
3/ zda a v jakém rozsahu je prováděno sledování čs. občanů, případně cizinců
a o uvedení konkrétních opatření, kterými byly tyto činnosti zakázány.
Závěrem Vás ujišťuji, že si Vaší práce ve federálním ministerstvu vnitra i Vás osobně neobyčejně vážím, nicméně zodpovězení shorauvedených otázek považuji nejen já, ale i naše veřejnost, za naprosto zásadní.
JUDr. Zdeněk Kessler
poslanec SL FSČSFR
Praha, 2. října 1990