FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

171

Odpověď

ministra hospodářství ČSFR Ing. Vladimíra DLOUHÉHO, CSc. na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Alfrédem HAŠKEM (tisk 105)

MINISTR VLÁDY ČSFR

Ing. Vladimír DLOUHÝ, CSc.

Č. j. 19 621/90

V Praze dne 27. září 1990

Vážený pane poslanče,

interpelací ze dne 4. září 1990 jste se na mne obrátil se dvěma otázkami, týkajícími se situace v ZVS k. p. Dubnica nad Váhom v souvislosti s konverzí zbrojní výroby.

První z nich je problém uchování výrobních schopností k výrobě munice v období branné pohotovosti státu. Dosud byly požadavky na uchování výrobních schopností v ZVS Dubnica řešeny průběžně v rámci působnosti bývalého resortu FMHSE. Jak jsem zjistil, toto ministerstvo dopisy č. j. 070/04478/90/M z 10. července 1990 a č. j. 05510/90 z 29. srpna 1990 vyslovilo souhlas s návrhem, který předložil k. p. ZVS Dubnica pod č. j. 0504/90 z 30. března 1990 na zrušení uchování výrobních schopností všech druhů nábojů ráže 100 mm, jednoho druhu náboje ráže 122 mm a protiletadlové střely. Komplexní dořešení této problematiky po zrušení FMHSE a v nových legislativních podmínkách závisí především na dohodě mezi FMO a výrobním podnikem.

K urychlenému řešení této problematiky uložilo PV ČSFR svým usnesením č. 66/90 ze dne 6. září 1990 ministru obrany projednat s výrobními organizacemi do 31. prosince 1990 rozsah uchování výrobních schopností u jednotlivých druhů zbrojní produkce a jejich úhrady na základě přímého smluvního vztahu. Pokud vzniká v ZVS Dubnica stav, za něhož by bylo žádoucí řešit tuto situaci v kratším termínu, věřím, že pan ministr obrany bude schopen termín uložený uvedeným usnesením předsednictva vlády u ZVS Dubnica příslušně zkrátit.

Pokud jde o druhou otázku obsaženou v interpelaci, t. j. vyjasnit požadavky výroby v ZVS Dubnica pro potřeby obranyschopnosti státu, tedy o vytížení v podstatě jednoúčelových výrobních kapacit, vzniká zde složitá situace. Federální vláda je si jí vědoma a usiluje ve spolupráci s partnery z obou republik napomoci při hledání přijatelných východisek. Kořeny problému spočívají v minulých rozhodnutích vedoucích ke koncentraci zbrojní výroby na středním Slovensku a v současném poklesu potřeb odběratelů v souvislosti se změnami v mezinárodně politické situaci. Představu o předpokládaných potřebách čs. armády na příští období Vám zajisté sdělí pan genpor. Ing. Anton Slimák, náčelník generálního štábu čs. armády, 1. zástupce ministra obrany.

S cílem ujasnit uplatnění pro současné kapacity na výrobu munice vyslovila vláda usnesením č. 66/90 souhlas k prozkoumání možnosti vytvoření státní holdingové společnosti pro výrobu munice a v případě reálnosti tohoto projektu přijmout příslušný návrh do konce roku 1990. Už předtím vyslovila souhlas s hledáním možných kooperací i mimo rámec zemí RVHP. Úspěšnost tohoto opatření však při současných rizicích odbytu zbrojní výroby nelze odhadnout a proto považuji za správné, že podnik hledá iniciativně cesty k zavedení náhradních programů. Pokud v této situaci bude podnik považovat za nezbytnou pomoc ze strany zakladatele nebo státního rozpočtu, patří posouzení těchto otázek do kompetence příslušných republikových ministerstev.

S pozdravem

Vážený pan

Alfréd Haško

místopředseda branného

a bezpečnostního výboru

Sněmovny národů

Federální shromáždění ČSFR

Praha

co:

Na vědomí

Milan Šútovec

předseda Sněmovny národů

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP