FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
VI. volební období
141
ODPOVĚĎ
ministra zahraničních věcí ČSFR Jiřího DIENSTBIERA na interpelaci podanou poslankyní Sněmovny národů Klárou Samkovou (tisk 68)
MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ
V Praze dne 21. září 1990
č. j.: 113.213/90-SM
Vážená paní poslankyně,
na Vaši písemnou interpelaci (tisk 68) v záležitosti přesídlení našich krajanů z ohrožené černobylské oblasti SSSR do ČSFR, kterou jsem obdržel dne 31. srpna t. r., podávám k jednotlivým otázkám tato vyjádření:
ad 1)
FMZV bylo prostřednictvím Kanceláře presidenta republiky, velvyslanectví v Moskvě, generálního konzulátu v Kyjevě i dopisem Československého ústavu zahraničního informováno o žádosti na přestěhování občanů české národnosti z vesnic Malá Zubovština a Malinovka do vlasti svých předků. Nejedná se tedy o žádost o poskytnutí politického azylu, ale o vystěhování ze zóny, která byla bezprostředně zasažena černobylskou havárií.
ad 2 a 3)
Vzcházejíc z koncepce čs. zahraniční politiky, založené na prosazování zájmů čs. státu a důsledné obhajobě lidských práv, FMZV od začátku plně podporuje žádost našich krajanů o přestěhování do ČSFR.
ad 4 a 5)
FMZV, velvyslanectví v Moskvě a generální konzulát v Kyjevě uskutečnily řadu jednání zaměřených na kladné vyřízení žádosti našich krajanů, nehledě na celou řadu problémů a otázek, které bude třeba v souvislosti s navrhovaným přesunem téměř tisíce lidí bezpodmínečně vyřešit. FMZV již připravilo návrh příslušného rozhodnutí vlády ČSFR. Předložení tohoto návrhu vládě ČSFR dosud brání negativní stanovisko Úřadu FMV pro pasovou službu a cizineckou agendu a také to, že se dosud nepodařilo zjistit stanovisko sovětské a ukrajinské vlády (jedná se o státní občany SSSR), přesto že toto stanovisko bylo prostřednictvím našeho velvyslanectví v Moskvě vyžádáno. Chtěl bych Vás ujistit, že po doplnění všech podkladů, které jsou k rozhodnutí vlády ČSFR potřebné, bude návrh neprodleně předložen vládám ČR a ČSFR. FMZV doporučuje, abychom přijetí našich krajanů současně chápali jako konkrétní odezvu na výzvu Rady ministrů USSR adresovanou vládám a veřejností celého světa a mezinárodním organizacím o poskytnutí pomoci při likvidaci následků černobylské katastrofy.
ad 6)
Otázky majetko-právní, celní, sociální, zdravotní, školské apod. budou předmětem dalšího jednání se sovětskou stranou. Současně musí být projednány na příslušných federálních a českých resortech, a to po schválení materiálu ve vládě ČSFR a ČR.
ad 7)
Federální ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo návrh na řešení pomoci těmto občanům, ale i další náměty na humanitární pomoc občanům v oblastech ohrožených havárií (např. ozdravné pobyty dětí v ČSFR). Určité návrhy připravuje Správa pro rozvoj pohraničních oblastí, některé národní výbory a zemědělské podniky i jednotliví občané. Tyto otázky bude nutné zpracovat pod patronací české vlády. Jak je patrné, vážená paní poslankyně, záležitost, se kterou jste se na mne obrátila, je předmětem pozornosti a aktivních opatření FMZV již po několik měsíců. Od návštěvy prezidenta ČSFR V. Havla v Moskvě, kdy jsme se o celé záležitosti dozvěděli, pracujeme aktivně na tom, abychom tento složitý problém vyřešili ve prospěch našich krajanů, což je v plném souladu s humanitní orientací naší nové zahraniční politiky. Věřím, že v této naší snaze můžeme počítat i s podporou našeho nejvyššího zákonodárného orgánu.
S úctou
Vážená paní
JUDr. Klára Samková
poslankyně Sněmovny národů FS ČSFR
Praha