FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

138

INTERPELACE

ministra financí ČSFR Ing. Václava Klause, CSc. podaná poslankyní Sněmovny národů Klárou Samkovou

JUDr. Klára SAMKOVÁ

POSLANKYNĚ SNĚMOVNY NÁRODŮ

FEDERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ ČSFR

Pštrosova 25

110 00 Praha 1

tel.: (02) 20 42 67

Interpelace poslankyní Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR adresované ministrovi financí ČSFR panu Václavu Klausovi ze dne 24. 9. 1990

Vážený pane ministře,

dovolte mi, abych se na Vás v rámci svých ústavních práv obrátila s následující interpelací:

Do dnešního dne je platný Výnos FMF z 20. 3. 1978 č. j. II/6.000/1978, který upravuje hmotná zabezpečení některých pracovníků po dobu jejich pobytu v zahraničí.

Díky němu dochází k paradoxní situaci, že ve chvíli, kdy je pracovník vyslán svou organizací do zahraničí za účelem zvýšení své odborné kvalifikace, je za to ze sociálního hlediska perzekuován a jeho rodina je vystaven závažnému poklesu životní úrovně. I v případě, že takový pracovník žije sám, je stejně i po dobu svého pobytu v zahraničí povinen hradit stálé platby, vyplývající z jeho závazků: nájem bytu, telefon, půjčky, příp. alimentační povinnosti. V těchto všech složkách je v případě svého výjezdu zcela odkázán na svoje předchozí úspory či podporu rodiny. Obzvláště neblaze se tato konstrukce zákona dotýká mladých vědeckých pracovníků, vyjíždějících v rámci své aspirantury na několikaměsíční studijní stáže. Stipendium v takových případech většinou sotva pokryje živobytí v zahraničí, v žádném případě však již ne závazky doma. Domnívám se, že v dnešní době, kdy by lidé měli maximální mírou vyjíždět za vzděláním do zahraničí, je tento předpis nevyhovující.

Z ust. § 1 odst. 1 písm. b/ je možno dovodit, že volno je pracovníkovi poskytnuto v zájmu organizace a nejde o poskytnutí neplaceného volna k soukromé cestě. Jedná se tedy o jednoznačnou analogii pracovní cesty tak, jak je specifikována v ust. § 2 cit. výnosu. Účast na konferenci či symposiu jsou důvodem k poskytnutí zahraničního platu, avšak studijní pobyt, který je logickou přípravou na taková symposia a reprezentuje na nich pracovních svého zaměstnavatele způsobem obdobným jako na sympoziích, však takovým důvodem není.

V ust. § 4 cit. výnosu je pak dána pouze fakultativní možnost poskytnout vyrovnávací příspěvek, ovšem snížený o příjmy od zahraniční organizace, přepočtený na Kčs. K tomuto přepočtu přitom dochází - když už je co přepočítávat - v dosti zmateném neobchodním kurzu.

Domnívám se, vážený pane ministře, že v dnešní době je třeba všestranně podporovat vzdělávání v zahraničí a neměla by se nadále vytvářet praxe, kdy bláznivý intelektuál se za pomoci poloviny příbuzenstva vydává coby soukromý badatel do nepřátelské ciziny, aby se dopídil informací a podkladů, které ke své společensky všeobecně prospěšné práci nutně potřebuje. Domnívám se, že v dnešní době je třeba pozdvihnout postavení vzdělaného a vzdělávajícího se člověka a ne jej sociálně a společensky degradovat tak, jak tomu bylo v dřívější době.

Jsem přesvědčena, že svých velkých znalostí, které teď dáváte ve prospěch nás všech jste také ze značné části nabyl oním "pokoutním způsobem" za cenu odříkání si všeho ostatního a proto doufám, že budete mít pro moji iniciativu pochopení a Váš legislativní odbor vymyslí nějaké rozumnější uspořádání dané věci.

s upřímným pozdravem

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP