2/ Po úmrtí člena řádu se číslované insignie vrací Kanceláři prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
ČLÁNEK 5
V jednotlivých třídách může být propůjčen nejvýše tento počet řádových insignií:
v I. třídě |
50 |
ve II. třídě |
300 |
ve III. třídě |
2.000 |
ve IV. třídě |
6.000 |
v V. třídě |
12.000 |
ČLÁNEK 6
1/ Řádovým odznakem Řádu T. G. M. je modře smaltovaná hvězdice. Na střed hvězdice je položen modrý medailon s plastickým portrétem prezidenta T. G. Masaryka. Na rubu hvězdice je na střed položen medailon, v jehož terči je znak České a Slovenské Federativní Republiky a v bílém mezikruží řádové heslo "VĚRNI ZŮSTANEME" a lipový lístek. Na prostřední nejvyšší díl je přichycen převýšený závěs v podobě mírně oválného lipového věnce. Portrét, znak, závěs, heslo a rámování hvězdice jsou ze žlutého kovu.
2/ Insignie I. třídy řádu tvoří klenot na velkostuze nošené od pravého ramene k levému boku a hvězda nošená na levé straně hrudi. Klenot tvoří řádový odznak o průměru 68 mm, lipový věnec závěsu má rozměry 35 × 25 mm. Velkostuha je 100 mm široká, červeno-bílo-modro-bílo-červená v poměru 5 : 40 : 10 : 40 : 5. Hvězda je osmicípá, stříbrná, paprsková o průměru 90 mm, na střed je položen modrý medailon s portrétem T. G. Masaryka a s bílým mezikružím s heslem "VĚRNI ZŮSTANEME" a lipovým lístkem. Rámování mezikruží, portrét, heslo a lipový lístek jsou ze žlutého kovu. Na rubu hvězdy je v čočce znak České a Slovenské Federativní Republiky.
3/ Insignie II. třídy řádu tvoří řádový odznak na náhrdelní stuze a menší hvězda nošená na pravé straně hrudi. Řádový odznak má průměr 62 mm, závěs má rozměry 30 × 20 mm a je doplněn svislou, modře smaltovanou, závěsnou sponou o rozměrech 30 × 4 mm. Náhrdelní stuha je 45 mm široká, červeno-bílo-modro-bílo-červená v poměru 2 : 18 : 5 : 18 : 2. Hvězda je čtyřcípá, stříbrná, paprsková o průměru 70 mm, na střed je položen modrý medailon s portrétem T. G. Masaryka a s bílým mezikružím s heslem "VĚRNI ZŮSTANEME" a lipovým lístkem.
Rámování mezikruží, portrét, heslo a lipový lístek jsou ze žlutého kovu. Na rubu hvězdy je v čočce znak České a Slovenské Federativní Republiky.
4/ Insignie III. třídy řádu je stejná jako u II. třídy, ale bez hvězdy.
5/ Insignie IV. třídy řádu tvoří řádový odznak o průměru 45 mm, závěs je o rozměrech 20 × 15 mm. Odznak je zavěšen na náprsní průvlečné stuze široké 40 mm s rozetou o průměru 30 mm, stuha je červeno-bílo-modro-bílo-červená v poměru 2 : 16 : 4 : 16 : 2.
6/ Insignie V. třídy řádu je stejná jako insignie IV. třídy, ale stuha je bez rozety.
7/ Pokud se na stejnokrojích nenosí insignie Řádu T. G. M. "in natura", nahrazují se stužkami o rozměrech 40 × 10 mm doplněnými podle tříd: I. třída hvězda osmicípá, II. třída hvězda čtyřcípá, III. třída hvězdice, IV. třída rozeta, V. třída pouze stužka.
8/ Na občanském oděvu se nosí v knoflíkové dírce levé klopy rozeta diferencovaná dracounovou podložkou podle jednotlivých tříd, a to: I. třída zlatá široká, II. třída zlatá úzká, III. třída stříbrná široká, IV. třída stříbrná úzká, V. třída bez podložky. Rozety mají průměr 20 mm.
9/ Matriční čísla se umísťují na rub závěsu řádového odznaku a na horní okraj čočky na rubu hvězdy.
ČLÁNEK 7
Při slavnostních příležitostech se řádové insignie nosí "in natura". Při jiných příležitostech se nosí odpovídající rozeta na klopě. Řád "in natura" ani rozetu nelze nosit na plášti nebo na sportovním oděvu.
ČLÁNEK 8
Insignie řádu i jeho stužky se nosí na levé straně prsou před insigniemi nebo stužkami stejné třídy vojenského Řádu M. R. Štefánika.
ČLÁNEK 9
Věci Řádu T. G. M. spravuje Kancelář prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
Příloha č. 3
STANOVY ŘÁDU MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA
Vojenský Řád M. R. Štefánika sdružuje osoby, které se vynikajícím a ojedinělým způsobem zasloužily o obranyschopnost a bezpečnost České a Slovenské Federativní Republiky a které byly jejím prezidentem odměněny propůjčením osobně nositelné řádové insignie.
ČLÁNEK 1
1/ Hlavou řádu je prezident České a Slovenské Federativní Republiky, kterému přísluší trvale řádová insignie I. třídy.
2/ Po skončení úřadu může být usnesením Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky tato insignie bývalému prezidentovi propůjčena doživotně.
ČLÁNEK 2
1/ Řádovým dnem je 8. květen - den ukončení druhé světové války v Evropě.
2/ Členové Řádu M. R. Štefánika se v řádový den pravidelně scházejí; výhradně v řádový den jsou propůjčovány řádové insignie novým členům, případně zvyšovány třídy dosavadním členům řádu.
3/ Členové Řádu M. R. Štefánika tvoří kapitulu, která si volí jedenáctičlenné kapitulní kolegium v čele s kancléřem kapituly a sekretářem. Kapitulní kolegium posuzuje návrhy na propůjčení Řádu M. R. Štefánika a předkládá je prezidentu České a Slovenské Federativní Republiky. Návrhy buď doporučí, nebo zdůvodní nedoporučující návrh.
ČLÁNEK 3
1/ Řád M. R. Štefánika propůjčuje prezident České a Slovenské Federativní Republiky za mimořádné zásluhy o obranyschopnost a bezpečnost státu, za vynikající velitelskou a bojovou činnost a za vědeckou a odbornou práci vojenského a branného charakteru vojákům, příslušníkům ozbrojených sborů a dalším pracovníkům těchto složek a praporům vojenských útvarů.
2/ Za dvacet let služby v československé armádě a policii se propůjčuje V. třída řádu.
3/ Řád může být propůjčen i vojenským osobám jiných států.
ČLÁNEK 4
1/ Řád M. R. Štefánika má pět tříd, z nichž první je nejvyšší. Po propůjčení řádu vyšší třídy se odznak řádu nižší třídy vrací Kanceláři prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky. Propůjčení řádu vyšší třídy je podmíněno předcházejícím propůjčením třídy nižší.
2/ Propůjčení řádu se zapisuje do matriky řádu podle jednotlivých tříd. Při propůjčení řádu se předává číslovaná řádová insignie a číslovaný dekret. Po úmrtí nositele řádu se číslovaná insignie vrací Kanceláři prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
ČLÁNEK 5
V době míru může být propůjčen nejvýše tento počet řádových insignií:
v I. třídě |
20 |
ve II. třídě |
100 |
ve III. třídě |
1.000 |
ve IV. třídě |
3.000 |
v V. třídě |
6.000 |
ČLÁNEK 6
1/ Řádovým odznakem Řádu M. R. Štefánika je bílá pětidílná hvězdice vepsaná do kruhu; mezi jednotlivými díly jsou stejné kruhové mezery. Mezeru mezi oběma horními díly uzavírá válcové ouško s převýšeným závěsem v podobě lipového věnce se zkříženými meči hroty vzhůru. Na střed hvězdice je na líci položen modrý medailon s plastickým poprsím M. R. Štefánika. Na rubu hvězdice je na střed položen medailon, v jehož terči je znak České a Slovenské Federativní Republiky a v bílém mezikruží řádové heslo "VERIŤ MILOVAŤ PRACOVAŤ" a 3 lipové lístky. Poprsí, znak, závěs, heslo, lipový lístek a rámování hvězdice je ze žlutého kovu.
2/ Insignie I. třídy řádu tvoří klenot na velkostuze nošené od pravého ramene k levému boku a hvězda nošená na levé straně hrudi. Klenot tvoří řádový odznak o průměru 68 mm, závěs s meči a věncem má rozměry 35 × 25 mm. Velkostuha je 100 mm široká, bílo-modro-červeno-modro-bílá v poměru 5 : 40 : 10 : 40 : 5. Hvězda je deseticípá stříbrná o průměru 90 mm, na střed je položen řádový odznak doplněný bílým mezikružím s heslem "VERIŤ MILOVAŤ PRACOVAŤ" a 3 lipovými lístky. Průměr odznaku je 68 mm. Na rubu hvězdy je v čočce znak České a Slovenské Federativní Republiky.
3/ Insignie II. třídy řádu tvoří řádový odznak na náhrdelní stuze a menší hvězda nošená na pravé straně hrudi. Řádový odznak má průměr 62 mm, závěs má rozměry 30 × 20 mm a je doplněn svislou bíle smaltovanou závěsnou sponou o rozměrech 30 × 4 mm. Náhrdelní stuha je 45 mm široká, bílo-modro-červeno-modro-bílá v poměru 2 : 18 : 5 : 18 : 2. Hvězda je pěticípá stříbrná o průměru 62 mm, na střed je položen řádový odznak doplněný bílým mezikružím s řádovým heslem "VERIŤ MILOVAŤ PRACOVAŤ" a 3 lipové lístky. Průměr odznaku je 62 mm. Na rubu hvězdy je v čočce znak České a Slovenské Federativní Republiky.
4/ Insignie III. třídy řádu je stejná jako u II. třídy, ale bez hvězdy.
5/ Insignie IV. třídy řádu tvoří řádový odznak o průměru 45 mm, závěs je o rozměrech 20 × 15 mm. Odznak je zavěšen na náprsní průvlečné stuze široké 40 mm s rozetou o průměru 30 mm, stuha je bílo-modro-červeno-modro-bílá v poměru 2 : 16 : 4 : 16 : 2.
6/ Insignie V. třídy řádu je stejná jako insignie IV. třídy, ale stuha je bez rozety.
7/ Pokud se na stejnokrojích nenosí insignie Řádu M. R. Štefánika "in natura", nahrazují se stužkami o rozměrech 40 × 10 mm doplněnými podle tříd: I. třída zkřížené zlaté meče, II. třída zkřížené stříbrné meče, III. třída vodorovný zlatý meč, IV. třída rozeta, V. třída pouze stužka.
8/ Na občanském oděvu se nosí v knoflíkové dírce levé klopy rozety v podobě československé vojenské kokardy diferencované podložkou podle jednotlivých tříd, a to: I. třída zkřížené zlaté meče, II. třída zkřížené stříbrné meče, III. třída svislý zlatý meč, IV. třída svislý stříbrný meč, V. třída svislý bronzový meč. Průměr kokardy včetně rámování v příslušném kovu je 12 mm, délka mečů je 25 mm.
9/ Matriční čísla se umisťují na rub závěsu řádového odznaku a na horní okraj čočky na rubu hvězdy.
ČLÁNEK 7
Při slavnostních příležitostech se insignie řádu nosí "in natura". Na služebním a vycházkovém stejnokroji se insignie řádu nahrazují stužkami. Na pláštích a sportovním oblečení se řádová označení nenosí.
ČLÁNEK 8
Insignie řádu a stužky se nosí na levé straně prsou za stejnou třídou Řádu T. G. M. a před insigniemi nebo stužkami všech řádů zahraničních. Nosí se stužky všech propůjčených tříd řádu.
ČLÁNEK 9
Věci Řádu M. R. Štefánika spravuje Kancelář prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
Příloha č. 4
STANOVY MEDAILE ZA ZÁSLUHY
ČLÁNEK I
1/ Medaili Za zásluhy uděluje prezident České a Slovenské Federativní Republiky občanům, kteří se zasloužili o rozvoj státu, měst a obcí, zejména v hospodářské oblasti, jakož i v oblasti vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, případně v dalších oblastech. Dále ji uděluje za zásluhy o obranyschopnost a bezpečnost státu a občanů, zejména za příkladnou velitelskou a bojovou činnost.
2/ Medaile Za zásluhy může být udělena i občanům jiných států.
ČLÁNEK 2
1/ Medaile Za zásluhy má tři stupně, z nichž první je nejvyšší.
2/ Při udělení medaile se zároveň s ní odevzdá vyznamenanému číslovaný dekret.
ČLÁNEK 3
Medaile Za zásluhy má průměr 33 mm. Na lícové straně medaile je symbolické znázornění zásluh o republiku a opis "ZA ZÁSLUHY". Na rubu znak České a Slovenské Federativní Republiky. I. stupeň medaile je ražen ze stříbra a pozlacen, II. stupeň je ražen ze stříbra a III. stupeň je ražen z bronzu. Medaile se nosí na 40 mm široké náprsní průvlečné stuze; I. stupeň na žluto-bílo-žluté v poměru 19 : 2 : 19, II. stupeň na žluto-bílo-žluto-bílo-žluté v poměru 17 : 2 : 2 : 2 : 17 a III. stupeň na žluto-bílo-žluto-bílo-žluto-bílo-žluté v poměru 15 : 2 : 2 : 2 : 2 : 2 : 15. Na stužce o rozměrech 40 × 10 mm nosí příslušníci ozbrojených složek miniaturu v podobě zkřížených stříbrných mečů.
ČLÁNEK 4
Medaile "in natura" nebo stužka se nosí na levé straně prsou za medailí Za hrdinství a před vojenskou medailí Za zranění.
ČLÁNEK 5
Věci medaile Za zásluhy spravuje Kancelář prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
Příloha č. 5
STANOVY MEDAILE ZA HRDINSTVÍ
ČLÁNEK 1
1/ Medaili Za hrdinství uděluje prezident České a Slovenské Federativní Republiky za záchranu lidského života nebo za záchranu značných materiálních hodnot spojenou s nasazením vlastního života.
2/ Medaile Za hrdinství může být udělena i občanům jiných států.
ČLÁNEK 2
Při udělení číslované medaile se zároveň s ní odevzdá vyznamenanému číslovaný dekret.
ČLÁNEK 3
Medaile Za hrdinství má průměr 33 mm a je ražena ze stříbra. Lícová strana medaile znázorňuje symbol hrdinství. Na rubu je znak České a Slovenské Federativní Republiky. Na medaili je vyryté matriční číslo. Medaile je kolmým ouškem a pohyblivým kroužkem zavěšena na 40 mm široké náprsní průvlečné stuze, zlatožluto-bílo-červeno-modro-zlatožluté v poměru 15 : 3 : 3 : 3 : 15. Na stužce o rozměrech 40 × 10 mm nosí příslušníci ozbrojených složek miniaturu v podobě zkřížených stříbrných mečů hroty vzhůru.
ČLÁNEK 4
Medaile se nosí na levé straně prsou za československými i zahraničními řády, ale před všemi dekoracemi.
ČLÁNEK 5
Návrhy na udělení medaile podává velitel útvaru nebo orgán místní správy přímo Komisi pro státní vyznamenání prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
ČLÁNEK 6
Věci medaile Za hrdinství spravuje Kancelář prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.
Příloha č. 6
STANOVY MEDAILE ZA ZRANĚNÍ
ČLÁNEK 1
Medaili Za zranění uděluje prezident České a Slovenské Federativní Republiky za těžší tělesné zranění utrpěné v souvislosti s vojenskou nebo bezpečnostní službou.
ČLÁNEK 2
Při udělení medaile se zároveň s ní předává vyznamenanému číslovaný dekret. Udělení medaile se zaznamenává do služebního průkazu nositele.
ČLÁNEK 3
Medaile Za zranění má průměr 33 mm a je ražena z bronzu. Lícová strana je symbolická, na rubu je znak České a Slovenské Federativní Republiky. Medaile je kolmým ouškem a pohyblivým kroužkem zavěšena na 40 mm široké náprsní průvlečné stuze, červeno-černo-červené v poměru 5 : 30 : 5. Stužka má rozměry 40 × 10 mm.
ČLÁNEK 4
1/ Medaile a stužka se nosí na levé straně prsou za služebními medailemi.
2/ Pokud byla medaile Za zranění udělena spolu s medailí Za hrdinství, nosí se stužka i medaile Za zranění bezprostředně za stužkou i medailí Za hrdinství.
ČLÁNEK 5
Věci medaile Za zranění spravuje Kancelář prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky v součinnosti s federálním ministerstvem obrany a federálním ministerstvem vnitra.