FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
VI. v. o.
79
ODPOVĚĎ
ministra vlády ČSFR na interpelaci poslance Sněmovny národů Rostislava Senjuka
MINISTR VLÁDY ČSFR
Ing. Vladimír DLOUHÝ, CSc.
K č. j. 18 095/90
V Praze dne 14. srpna 1990
Vážený pane poslanče,
k Vaší interpelaci ve Federálním shromáždění dne 20. 7. 1990 ohledně výstavby papírny v Západočeském kraji Vám sděluji, že uvedená investiční akce se připravuje pod názvem "Dřevité tiskové papíry Plzeň - Bukovec". Stavbu charakterizovanou jako zásadní strukturální změnu ve výrobě papírů navrhuje k realizaci v letech 1992 - 1994 resort MLDP ČR (od 1. 8. 1990 odvětví dřevozpracujícího průmyslu delimitovaná do resortu MP ČR).
Podle předložené projektové dokumentace, zpracované investorem - Západočeské papírny s. p. Plzeň, byly při rozhodování o lokalizaci stavby kromě výhodných ekonomických aspektů (místo výskytu základních surovin tj. dříví a kaolinu), posuzovány ekologické aspekty umístění takovéto stavby v lokalitě Plzeň - Bukovec. To potvrzuje i skutečnost, že pro uvedenou stavbu je údajně v územním plánu města Plzně území v dané lokalitě rezervováno.
Státní plánovací komise (nyní Federální ministerstvo hospodářství) se k předloženému návrhu vyjádřila v tom smyslu, že výstavba nové kapacity na výrobu v ČSFR dosud nevyráběných sortimentů papírů je v souladu s odvětvovou koncepcí rozvoje čs. celulózo-papírenského průmyslu a potřebami polygrafie. Dále požadovala, aby problematika výstavby a to především otázky způsobu financování byly řešeny variantně.
Vlastní rozhodnutí o lokalizaci stavby je plně v kompetenci národních orgánů.
Česká komise pro plánování a vědeckotechnický rozvoj k lokalizaci stavby "Dřevité tiskové papíry Plzeň - Bukovec" vydala své závazné stanovisko dne 1. 12. 1989.
Z těchto důvodů Vám proto doporučuji obrátit se s dalšími konkrétními dotazy a připomínkami na příslušné národní orgány České republiky.
S pozdravem
Vážený pan
Rostislav Senjuk
poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění ČSFR
Praha