FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

VI. v. o.

71

ODPOVĚĎ

ministra zahraničních věcí ČSFR na interpelaci poslance Sněmovny národů Petra Brodského (tisk 48)

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ

V Praze dne 8. srpna 1990

Č. j. 108.122/90-SM

Váženy pane poslanče,

v odpověď na Vaši interpelaci ze dne 20. července t. r. (tisk 48) Vám v souladu s příslušnými ustanoveními jednacího řádu FS ČSFR sděluji toto stanovisko:

Příjem úhrad za ubytování cizinců z oblasti volných měn upravilo usnesení vlády České a Slovenské Federativní Republiky č. 437 z 21. června t. r. Bod 7 tohoto usnesení stanoví, že se zavádí příjem úhrad za ubytovací a další služby uvedené na hotelovém účtu od devizových cizozemců z volnoměnových oblastí ve volně směnitelných měnách. Vyplývá z něho dále, že uvedený způsob úhrady v zařízeních hotelového typu je obligatorní pouze pro cizince, kteří nepodléhají povinné minimální směně valut. Zavedení opatření souvisí s výrazným rozšířením bezvízových styků ČSFR, při nichž odpadá povinnost minimální směny valut. Provozovatelům ostatních ubytovacích zařízení je dle zmíněného usnesení nutno příjem úhrad za ubytování a za další služby ve volně směnitelných měnách umožnit a zároveň zavést opatření k řádnému evidování směny a k zajištění průkazu legálnosti nabytí Kčs.

Uvedená problematika však ani podle kompetenčního zákona, ani podle zmíněného usnesení vlády ČSFR nepřísluší federálnímu ministerstvu zahraničních věcí. Realizace všech těchto opatření byla uložena předsedům republikových vlád ve spolupráci s ministrem financí ČSFR a předsedou SBČS. Federální ministerstvo zahraničních věcí z tohoto důvodu nemohlo vydat a také nevydalo žádné své metodické pokyny k provedení citovaného vládního usnesení. Čs. zastupitelské úřady byly toliko z ústředí vyrozuměny o přijatých opatřeních vlády, neboť podávání takových informací patří do jejich působnosti ve vztahu k cizincům. V tomto směru Vás prosím, abyste si převzatý údaj příslušně poopravil.

Pokud jde o případy nouze zahraničních turistů, na něž se dotazujete, je všeobecně respektovanou zásadou, že pomáhat jim mají zastupitelské úřady příslušných států se sídlem v ČSFR a to ve spolupráci s čs. orgány, jejichž kompetence vyplývá z mezinárodních smluv, jimiž je ČSFR vázána anebo z vnitrostátních obecně závazných právních předpisů. Zajišťování této spolupráce a jejímu zkvalitnění FMZV všemožně a zcela konkrétními opatřeními soustavně napomáhá.

Další specifické, nesporně velmi závažné problémy, na které upozorňujete - jako je vlastní technika realizace citovaného usnesení vlády, chronický nedostatek směnárenských míst, účinnost opatření proti černému trhu s valutami nebo diskriminace tuzemské klientely, si vyžadují kvalifikované odborné posouzení a řešení. Z tohoto důvodu postupuji znění Vaší interpelace ústředním orgánům, jež jsou nositeli úkolů z citovaného vládního usnesení.

Programové prohlášení vlády ČSFR z 3. 7. t. r. označuje rozvoj zahraničního cestovního ruchu za jeden z hlavních rozhodujících programů. Federální ministerstvo zahraničních věcí tento program konkretizuje opatřeními spadajícími do jeho kompetence, jako je zejména uzavírání dohod o bezvízovém styku, zjednodušování řízení a výkonu agend zastupitelských úřadů v této oblasti a - v plné shodě s obsahem Vaší interpelace - také účinným odstraňováním dosud se vyskytujících problémů, poruch a nedostatků.

S úctou

Vážený pan

Petr Brodský

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění ČSFR

Praha

Na vědomí:

Vážený pan

Milan Šútovec

místopředseda Federálního shromáždění ČSFR

a předseda Sněmovny národů

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP