FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990

VI. volební období

62

INTERPELACE

poslance Sněmovny lidu Bohuslava Hubálka ze dne 27. července 1990

Praha, 27. července 1990

INTERPELACE

Ministru zahraničních věcí

panu Jiřímu Dienstbierovi

Vážený pane ministře,

podle přiložené zprávy ČTK z 13. července 1990 jste prohlásil před uruguayskými novináři, že v Československu nikdy nebyl socialismus, ale pravicová stalinská diktatura.

Co Vás k tomuto prohlášení vedlo?

Bohuslav Hubálek

poslanec FS - SL - OF

Příloha:

1× str. 7 ČTK Zahr. akt.

13. 7. 1990

 

ČTK - Mezinárodní redakce ECS

Zahraniční aktuality

Československo

130790

= Jiří Dienstbier v odpovědích na otázky uruguayských novinářů vysvětlil, že v Československu nikdy nebyl socialismus, ale pravicová stalinská diktatura. Zdůraznil, že v současné době obnovujeme ve střední Evropě normální stát, normální vztahy ve společnosti a normální ekonomiku. Čs. ministr zahraničí rovněž podotkl, že nynější obnova hospodářství je mnohem těžší, než bylo jeho rozbití. K možnosti vytváření společných podniků řekl, že to záleží pouze na iniciativě a schopnostech Československých a uruguayských podnikatelů.

= Dnes odpoledne tamního času se Jiří Dienstbier setká s uruguayským ministrem hospodářství a financí Eriquem Bragou.

= V šum rot ma

= Agentury o Československu

= PRAHA 13. července (ČTK) - Agentury ADN, APA, AP, Reuter, AFP, EFE a Tanjug podrobně a často s odvoláním na zpravodajství ČTK informovaly o situaci na československém zastupitelském úřadu na Kubě. Všimly si zejména skutečnosti, že Československo požádalo kubánské úřady, aby kubánským občanům, kteří se uchýlili na velvyslanectví ČSFR, umožnily vycestovat a že se rovněž obrátilo na Sovětský svaz, západní Německo a Itálii se žádostí o pomoc při řešení situace. Agentury zároveň citovaly z oficiálního kubánského prohlášení, které činí odpovědným za celou záležitost československou stranu.

= Agentura AFP zaznamenala, že československý prezident Václav Havel a další českoslovenští představitelé blahopřáli francouzskému velvyslanci v ČSFR Jacquesu Humannovi ke státnímu svátku jeho země.

= Agentury ADN, APA a TASS informovaly o chystaném setkání představitelů členských států Varšavské smlouvy, které se uskuteční 15. až 1. července v Čelákovicích u Prahy.

= ADN spolu s agenturou AFP věnovaly pozornost rozruchu, který v Československu vzbudilo odhalení pamětní desky Jozefu

(pokr.)


Související odkazyPřihlásit/registrovat se do ISP