Zápis
z 37. schůze zahraničního výboru ČNR, konané dne 21. 4. 1992
Přítomni posl.: Janů, Němcová, Payne, Stieber, Šplíchal,Štindl
Omluveni posl.: Ježek, Budinský, Kříž, Stiborová
Hosté: ing. Novotný, Vládní výbor pro mezinárodní vztahy
Návrh programu:
1) Projednání tisku FS 1493 (ukončení platnosti Obchodní smlouvy mezi vládami ČSR a Japonska, sjednané 15. 12. 1959, výpovědí)
2) Projednání tisku FS 1455 (Dohoda o volném obchodu mezi ČSFR a zeměmi ESVO)
3) Projednání tisku ČNR 742 (novela jednacího řádu ČNR)
4) Cesta poslanců ČNR za krajany do Rumunska
5) Různé
Pokračování schůze dne 23.4.1992
6) Zřízení ministerstva mezinárodních vztahů ČR (společná schůze zahraničního výboru ČNR a VLádního výboru pro mezinárodní vztahy)
V úvodu schůze předseda ŠTINDL informoval, že zahraniční výbor se sejde s Vládním výborem pro mezinárodní vztahy dne 23. 4. 1992, účast přislíbil předseda tohoto výboru JUDr. Petr PITHART.
K bodu 1)
Předseda ŠTINDL stručně uvedl projednávání tisku FS 1493 s tím, že ústavně právní výbor ČNR tento tisk projednávat nebude a připojí se k usnesení zahraničního výboru. Dosud platná smlouva s Japonskem obsahuje četná ustanovení, která jsou zastaralá (např. pojem "monopol zahraničního obchodu" apod.). Je připravena nová obchodní smlouva, která ovšem nemůže být podepsána dříve než bude tato stávající smlouva zrušena. Po krátké rozpravě zahraniční výbor přijal usnesení č. 71 (6:0:0) - viz příloha č. 1.
K bodu 2)
Předseda ŠTINDL k tisku FS 1455, že smlouva umožňuje do roku 2002 vytvoření volného trhu mezi ČSFR a zeměmi ESVO. Obsahuje řadu úlev, které jsou poskytovány ČSFR a řada ustanovení bude platit až v roce 1995. Všechna ustanovení jsou v souladu s ustanoveními EHS, dohoda zřizuje výbor, který bude plnění smlouvy kontrolovat. V rozpravě ing. NOVOTNÝ uvedl, že původně tato smlouva měla obsahovat větší omezení vůči ČSFR než obdobná smlouva s ES, ale díky úspěšnému jednání naší strany nakonec byly do smlouvy se zeměmi ESVO zapracovány obdobné podmínky jako jsou ve smlouvě s ES. Po rozpravě zahraniční výbor přijal usnesení č. 72 (6:0:0) - viz příloha č. 2.
K bodu 3)
Předseda ŠTINDL informoval, že tisk 742 je přikázán k projednání všem výborům ČNR kromě výboru mandátového a imunitního a zahraničního výboru. Přesto se domnívá, že by se zahraniční výbor měl alespoň krátce zamyslet nad některými navrhovanými změnami. Upozornil na § 38 odst. 1 platného jednacího řádu, kde ČNR ze zákona zřizuje výbor mandátový a imunitní a tisk 742 navrhuje doplnit tento § o výbor rozpočtový a kontrolní. Zde by zahraniční výbor měl zvážit, zda tento § by neměl být rozšířen o zřízení výboru zahraničního. V rozpravě poslanec ŠPLÍCHAL uvedl, že zahraniční výbor v příštím volebním období by již neměl být zřizován jako výbor průřezový, ale měl by být výborem funkčním. Domnívá se, že není nutné tento požadavek uvádět v jednacím řádu ČNR, ale stávající předsednictvo by mělo tento požadavek tlumočit předsednictvu novému. Poslanec PAYNE uvedl, že jednotlivé výbory ČNR jsou protiváhou jednotlivým ministerstvům a tím, že již 1.června 1992 bude zřízeno Ministerstvo mezinárodních vztahů ČR, měl by být i v příštím volebním období funkční zahraniční výbor ČNR.
Rozprava byla ukončena bez přijetí usnesení, předseda ŠTINDL přislíbil, že jako člen předsednictva bude požadavek zřídit funkční zahraniční výbor nové ČNR při jednání s novým předsednictvem prosazovat.
K bodu 4)
Předseda ŠTINDL přednesl usnesení zahraničního výboru č. 67 ze 7.4.1992. Poslanec ŠPLICHAL informoval, že v této věci jednal s dr. Hradskou, Vládní výbor akceptuje návrh převzít iniciativu. Ing. NOVOTNÝ informoval, že rumunská strana vítá iniciativu Vládního výboru a tudíž cesta za krajany bude využita i k jednání Vládního výboru s vládou Rumunska. Poslanec ŠPLÍCHAL informoval, že poslanci ČNR by měli cestovat mikrobusem ČNR společně s členy Sdružení pro pomoc krajanům v Rumunsku, pobyt bude hradit čs. strana. Po krátké rozpravě bylo přijato stanovisko č. 6 (4:0:0) viz příloha č. 3.
K bodu 5)
Poslanec PAYNE vznesl požadavek, že by vláda ČR měla poskytnout zahraničnímu výboru přehled zahraničních cest členům vlády v tomto volebním období. Bylo dohodnuto, že předseda Štindl požádá předsedu vlády o tento přehled, aby byl k dispozici co nejdříve v souvislosti s projednáváním Zprávy o plnění programového prohlášení vlády ČR na schůzi ČNR.
Pokračování schůze 23. 4. 1992 ve 14.00.
Přítomni posl.: Ježek, Janů, Kříž, Němcová, Payne, Šplíchal, Štindl
Omluveni posl.: Macháček, Stiborová, Stieber, Budinský
Hosté: |
JUDr. Petr Pithart |
dr. Viktorie Hradská |
|
dr. Puls - úřad vlády ČR |
|
8 pracovníků Vládního výboru pro mez. vztahy |
K bodu 6)
Předseda ŠTINDL v úvodu stručně zrekapituloval proces vzniku zákona, kterým se k 1.6.1992 zřizuje Ministerstvo mezinárodních vztahů ČR. Informoval, že zahraniční výbor obdržel 23.4. dopoledne materiál Vládního výboru pro mez. vztahy, který se zabýval přípravou koncepce Ministerstva mez. vztahů ČR. Z krátké rozpravy vyplynulo, že tento materiál považuje dr. Hradská za materiál pracovní a byl vypracován z inciativy Vládního výboru jako podklad k tomuto jednání. Dr. PITHART uvítal skutečnost, že tato společná schůze byla svolána a v rozpravě by se měly některé problémy vyjasnit. Pracovníci Vládního výboru zejména zdůrazňovali nutnost technického zabezpečení činnosti ministerstva. Dosud není známo, kde ministerstvo bude sídlit. Dr. HRADSKÁ požádala zahraniční výbor o pomoc při hledání vhodné budovy. Předseda ŠTINDL sdělil, že není v silách ČNR nalézt si vhodnou budovu, ale v případě, že Vládní výbor resp. vláda si vytypuje vhodnou budovu, může ČNR za určitých podmínek získání budovy pro ministerstvo podpořit. Poslanec PAYNE zdůraznil nutnost vybavit budoucí ministerstvo odpovídající výpočetní technikou. V další rozpravě se účastníci jednání společně zamýšlely nad pojmem koncepce mezinárodních vztahů. Dr. PITHART zdůraznil, že nemohou existovat dvě koncepce zahraniční politiky, které by nebyly konpaktibilní. Předseda ŠTINDL uvedl, že v této době zamýšlet se nad koncepcí je krajně problematické. Je velice obtížné naznačovat budoucí vládě orientaci zahraniční politiky a její priority. Dr. PITHART se též zamyslel nad otázkou finanční, mělo by se budoucímu parlamentu sdělit jaký rozsah by ministerstvo mělo mít a výši nákladů na jeho činnost.
Na závěr rozpravy předseda ŠTINDL zrekapituloval celé jednání: zahraniční výbor ČNR se bude zabývat pracovním materiálem Vládního výboru, případné připomínky bude adresovat Vládnímu výboru. Bude vypracován nový materiál zabývající se zřízením Ministerstva mezinárodních vztahů, který bude předložen vládě ČR a též zahraničnímu výboru ČNR, a který bude i určitým poselstvím budoucí vládě a parlamentu.
Karel Štindl v.r. |
Václav Šplíchal v.r. |
předseda zahraničního |
výboru ověřovatel |