Zápis
z 36. schůze zahraničního výboru ČNR, konané dne 7. 4. 1992
Přítomni posl.: Budinský, Janů, Ježek, Kříž, Macháček, Payne, Stiborová, Stieber, Šplíchal,Štindl
Omluveni posl.: Němcová
Hosté: p.Petr Šikola - FMZV
p. Jaromír Plíšek - Sdružení pro pomoc krajanům v Rumunsku
ing. Josef Fogl - předseda české části česko-bavorské smíšené komise
p. Aulický - tajemník předsedy česko-bavorské smíšené komise
dr. Nový - Výbor pro mezinárodní vztahy ČR
Návrh programu:
1) Příprava přijetí delegace Bavorského zemského sněmu
2) Problematika vztahů s našimi krajany žijícími v Rumunsku
3) Příprava zřízení Ministerstva mezinárodních vztahů ČR
4) Projednání výsledků ze služební cesty poslanců ČNR na Podkarpatskou Rus
5) Zahraniční cesty
6) Různé
K bodu 1)
Předseda ŠTINDL informoval o návštěvě delegace Bavorského zemského sněmu, která se uskuteční ve dnech 13. - 15. 4. 1992. Je nutno proto obsahově zajistit přijetí této delegace. Ing. Fogl sdělil, že česko-bavorská komise, která byla zřízena v roce 1990 úspěšně pracuje v současné době neexistují naléhavé problémy, které by potřebovaly parlamentní podporu. Předpokládá, že bavorská strana bude mít zájem při jednání se zabývat dvěma otázkami
- bude se zajímat o názor poslanců na vybudování ropovodu Ingolstadt-Kralupy n. V. z hlediska jeho financování. Existuje snaha, aby vedoucí bankou byla Bayerische Landesbank, která má nejnižší ceny za služby a je přímo podporována bavorskou vládou. Zde pan Fogl doporučuje ze strany ČNR zaujmout stanovisko shodné se stanoviskem vlády, že je zde nutno vypsat konkurs, který určí, která německá banka je pro financování tohoto projektu nejvýhodnější.
- lze očekávat, že bavorská strana se dotkne tzv. sudetoněmecké otázky. Pan Fogl sdělil, že tímto problémem se česko-bavorská komise nezabývala a nezaujímala k nim žádná stanoviska.
Předseda ŠTINDL doporučil navrhnout bavorské straně spolupráci v pracovních skupinách. Poslanec PAYNE informoval, že již při návštěvě delegace ČNR v Bavorsku bavorská strana projevila zájem o tuto formu spolupráce v oblasti životního prostředí. Pan FOGL a posl. ŠTINDL se v diskusi shodli na tom, že při jednáních s bavorskou stranou by měly být zástupci exekutivy, aby zde byla zajištěna určitá koordinace. Poslanec JEŽEK upozornil na to, že ve vztahu k Bavorsku zde existuje jiná situace než ve vztahu k Sasku. Česko-saské pracovní skupiny vznikly z vnitřních potřeb Saského zemského sněmu, kdežto ve vztahu s Bavorskem byla již vytvořena česko-bavorská komise. Poslanec BUDINSKÝ navrhl vytvořit pracovní skupinu v oblasti energetiky, posl. ŠTINDL navrhl vytvoření skupiny pro oblast dopravy. Poslanec ŠTINDL vzhledem k důležitosti jednání navrhl, aby jednání s bavorskou stranou byl věnován celý den. Po rozpravě bylo přijato usnesení ZV č. 66 (6:0:0), /viz příloha 1/.
K bodu 2)
Poslanec ŠPLÍCHAL informoval zahraniční výbor o přípravě cesty poslanců ČNR za krajany do Rumunska /viz příloha 2/. Pan ŠIKOLA informoval, že naše vztahy s Rumunskem jsou dobré, existují pouze problémy v oblasti ekonomické. Při návštěvě ministra Dienstbiera v Rumunsku byla parafována "velká smlouva", ve které není obsažen žádný článek týkající se krajanů, neboť v této oblasti nejsou problémy. I když vstup rumunských občanů je regulován, krajané z Rumunska mají výjimku. V Rumunsku je zajištěna výuka v mateřském jazyce, mají svého poslance v parlamentě. Církevní život krajanů se obohatil. Lze konstatovat, že aktivněji vůči krajanům v Rumunsku vystupuje slovenská strana. Pan Čarnogurský navštívil Rumunsko 2x, nedávno jej navštívil pan Demeš. Bohužel nerealizována byla pomoc armádních přebytků, která již byla projednána a krajanům přislíbena, ale překvapivě ministerstvem obrany zamítnuta. Pan PLÍŠEK informoval, že pocit sounáležitosti u krajanů je silný. Je zde značný tlak na možnost navrácení do ČSFR. Zdůraznil, že delegace, která navštíví naše krajany, by měla mít přesné informace o možnostech repatriace. Poslanec PAYNE upozornil na to, že tato forma pomoci by měla vycházet z exekutniích orgánů a ne z ČNR. Pan NOVÝ navrhl, aby zde všechny zúčastněné subjekty spolupracovaly, tzn. Vládní výbor pro mezinárodní vztahy ČR, Sdružení pro pomoc krajanům žijících v Rumunsku, FMZV a zahraniční výbor. Posl ŠTINDL přislíbil, že v záležitosti poskytnutí armádních přebytků bude jednat s ministrem Dobrovským a navrhl přijmout k tomuto bodu usnesení. Po diskusi bylo přijato usnesení č. 67 /viz příloha 3/ (7:0:0).
K bodu 3/
Předseda ŠTINDL uvedl tento bod s tím,že nutno zajistit podmínky pro to, aby
ministerstvo mohlo ihned po zřízení plnit své funkce, popř. se dohodnout v jakém směru by měl být zahraniční výbor iniciativní. Dr. Nový informoval zahraniční výbor, že v současné Vládní výbor pro mezinárodní vztahy zpracová koncepci mezinárodních vztahů České republiky a to krátkodobou tj. do konce r. 1992 a dlouhodobou. Spolupracuje dále s vládou ČR a rezortními ministerstvy. Je nutno vytvořit nové vazby, s rezorty, FMZV a Ministerstvem mezin. vztahů SR. Kompetenční problémy pravděpodobně nastanou v oblasti zahraniční regionální spolupráce. Další velký kruh problémů vidí dr. Nový v oblasti technicko-organizační. Není zcela jasné, kde budoucí MMV ČR bude tj. v jakých prostorách a je nutno zajistit technické vybavení /faxy, telefony, kípírky apod./. Předseda ŠTINDL navrhl, že by se k téo problematice měl sejít zahraniční výbor s celým Výborem pro mzn. vztahy a s předsedou p. Pithartem a to na nejbližší schůzi zahraničního výboru. Jednak by se měli společně zamyslet nad koncepcí mzn. vztahů České republiky a jednak by měli společně zvážit, jaký organizační půdorys by ministerstvo mělo mít /teritoriální nebo věcný-rezortní/.
Po rozpravně bylo přijato usnesení zahraničního výboru č. 68 /6:O:O:/-příloha č. 4.
K bodu 4/
Poslanec Šplíchal informoval stručně o cestě poslanců na Podkarpatskou Rus.
Zprávu z této služební cesty mají již členové výboru k dispozici. V krátké rozpravě bylo doporučeno postoupit tuto zprávu k dalšímu využití Vládnímu výboru pro mzn. vztahy ČR. Bylo přijato usnesení č. 69 /viz příloha č. 5/ /6:0:0:/
K bodu 5/
Předseda Štindl informoval o tom, že ve dnech 25.-27.4. by se měla uskutečnit zahraniční cesta do Švýcarska - kantonu Appenzell, kde by se delegace ČNR měla zúčastnit místního referenda. Cesta se z protokolárního hlediska musí uskutečnit, neboť i když se předsedkyně ČNR nemůže zúčastnit, návštěvu delegace ČNR přislíbila. Klub OH doporučil účast poslance Sapáka, dále by se mohl zúčastnit p. místopředseda Malík . Poslankyně JANŮ navrhla, aby se za zahraniční výbor zúčastnil předseda Štindl. Po rozpravě bylo přijato usnesení č. 70 /viz příloha č. 6/ - /5:0:1/.
K bodu 6/
Poslankyně JANŮ informovala o své účasti na 27, zasedání Stále konference místních a oblastních orgánů Evropy při Radě Evropy, které se uskutečnilo v březnu ve Štrasburku./viz příloha č. 7/.
Navrhla uspořádat setkání poslanců ČNR s bývalým pověřeným velvyslancem ČSFR při Radě Evropy dr. Čestmírem Císařem, který je nyní v Praze. Mohl by při této příležitosti pohovořit o svých zkušenostech ze svého působení v tomto orgánu. Vzhledem k zaneprázdněnosti poslanců byl navržen termín 13.4.1992 v 10.00 hod. Odsouhlaseno.
Poslankyně JANŮ předala dopis předsedy Komise pro regionální rozvoj p. Hoegi, který požaduje zaslat materiály, právní dokumenty, které se týkají regionalizace České republiky. 25. září l992 se v Praze uskuteční kolokvium k této problematice v rámci zasedání Komise pro regionální rozvoj. Předseda ŠTINDL navrhl kontaktovat jak vládu ČR, tak poslanecké kluby ČNR a výbor ústavně právní a výbor pro územní správu a národnosti. Zahraniční výbor by měl potom získané podklady posoudit a postoupit je výše uvedené komisi. Odsouhlaseno.
Předseda ŠTINDL informoval o svém jednání s paní Kiersovou, občankou USA české národnosti, která ho informovala o programu USA, který umožňuje mladým lidem absolvoat stáže v USA. Vzhledem k tomu, že jde o záležitost federální, navrhl předseda ŠTINDL veškeré informace postoupit FMZV s doporučením zahraničního výboru tento program využít. Odsouhlaseno.
Předseda ŠTINDL informoval o semináři, který se uskuteční v Ústavu mezinárodních vztahů dne 13.4.l992 na téma Budoucnost USA. Předběžně přislíbili účast poslanci Payne, Kříž, Štindl.
Schůze skončila v 18.00.
Příští schůze ZV se bude pravděpodobně konat 21. 4. 1992.
Karel Štindl v.r. |
Václav Šplíchal v.r. |
předseda zahraničního |
výboru ověřovatel |