Zápis

z 31. schůze zahraničního výboru ČNR, konané dne 25. 2. 1992

Přítomni posl.: Stiborová, Štindl, Budinský, Šplíchal, Janů, Kříž, Payne

Omluveni posl.: Němcová, Ježek

Hosté:

Jiří Dienstbier, ministr zahraničních věcí

 

dr. Kopecký, ředitel 2. ter. odb. FMZV

 

dr. Brenka, gen. ředitel legislativního odb. FMZV

 

dr. Zikmund, ředitel tiskového odb. FMZV

 

dr. Lánský, mluvčí FMZV

 

dr. Valenta, parlamentní tajemník ministra

 

dr. Šíma, parlamentní tajemník ministra

 

20 novinářů

   

ČNR:

Dagmar Burešová, předsedkyně

 

Jan Kasal, místopředseda

 

cca 50 poslanců

Návrh programu:

Vystoupení ministra zahraničních věcí J. Dienstbiera k problematice čs.-německé smlouvy

V úvodu schůze předseda ŠTINDL přivítal všechny přítomné a požádal ministra Dienstbiera o výklad čs.-německé smlouvy.

Ministr Dienstbier konstatoval, že nyní probíhá široká diskuse o této smlouvě, čemuž zejména přispělo oddalování podpisu této smlouvy. Je absurdní kritizovat smlouvu za to, co ve smlouvě není. Je nutné si uvědomit, že tato smlouva není diktování vlastních požadavků, ale je smlouvou skutečnou. Valná většina textu je věnována současné a budoucí spolupráci.

Vše, o čem se diskutuje lze shrnout do 4 bodů.

1. Nulitu Mnichovské dohody chápe čs. strana jako neplatnost od samého počátku, německá strana tento termín vnímá spíše jako právně nezávazný.

2. To, že v českém textu je pojem "státní hranice" a v německém pouze "die Grenze", je způsobeno pouze perfekcionismem našich právníků - oba pojmy jsou ekvivalentní.

3. Slovo "vyhnání" je emotivně morální pojem, přiznávající i naše minulé nespravedlnosti. Smlouva ale hovoří o jakémkoliv vyhnání a znamená, že staré příkoří nesmí být odplaceno novou nespravedlností.

4. Smlouva obsahuje jasně formulovanou větu, že se nezabývá majetkovými otázkami.

V diskusi řada poslanců vznesla další otázky k problematice čs.-německé smlouvy. Odpovědi ministra Dienstbiera lze shrnout do následujících bodů.

- od parafování smlouvy nedošlo k žádným změnám v textu a smlouva bude podepsána v parafovaném znění

- při podpisu smlouvy budou vyměněny dopisy stejného znění mezi oběma ministry zahraničních věcí, které obsahují následující text:

1) Vláda ČSFR prohlašuje, že perspektiva plného začlenění ČSFR do Evropských společenství, uvedená v čl. 10, bude vzrůstající měrou vytvářet možnost, aby také občané SRN se mohli usazovat v ČSFR.

2) Obě strany prohlašují: Tato Smlouva se nezabývá majetkovými otázkami.

- čl. 21 Smlouvy - ČSFR je povinována nést náklady za vzdělání všech dětí v duchu mezinárodních závazků. Listina práv a svobod upravuje práva všech občanů (i německé národnosti). Naše závazky nejdou nad rámec našich zákonů, spíše upravují finanční účast SRN. Z toho plynou jednoznačné výhody pro nás.

- Smlouva uznává, že čs. stát od roku 1918 nikdy nepřestal existovat.

- tato Smlouva bude vyvážena dalšími smlouvami. Je nutno nahradit "stalinistické a brežněvistické smlouvy" s bývalými socialistickými státy a dále s Itálií, Francií, Španělskem atd. Spíše se ale bude prosazovat uzavírání multilaterárních dokumentů (Rada Evropy, Evropská společenství).

- čs. strana je připravena se podílet na technické stránce odsunu sovětských vojáků z bývalé NDR za určitých podmínek (zatím se projednává na úrovni ministerstev dopravy)

- aby byla překonána strnulá představa o Německu, byla zřízena komise historiků, jejímž úkolem bude přispět ke společnému pochopení čs.-německých dějin

Schůze byla ukončena v 16.00 hodin.

 

Karel Štindl v.r.

Václav Šplíchal v.r.

předseda zahraničního

výboru ověřovatel

 



Přihlásit/registrovat se do ISP