Zápis
z 22. schůze zahraničního výboru ČNR, konané dne 13. 11. 1991
Přítomni posl.: Janů, Ježek, Macháček, Payne, Stiborová, Šplíchal, Štindl
Program:
1. příprava cesty delegace ZV do Srbska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie
2. projednání expozé ministra zahraničních věcí J. Dienstbiera před zahraničními výbory Federálního shromáždění
3. zabezpečení přijetí zahraničních hostů v ČNR
4. informace o situaci v legislativním řešení postavení vládního výboru ČR pro mezinárodní vztahy
5. výsledky cesty do Bavorska
6. příprava výjezdního zasedání ZV do Bratislavy
7. různé
K bodu 1
1. příprava cesty delegace ZV do Srbska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie
Předseda ŠTINDL informoval o spolupráci s panem Nedbalem (1. t.o.FMZV). Upozornil na možnost kritiky za uskutečněnou návštěvu Chorvatska na pravděpodobný tlak proti uznání Chorvatska a Slovinska. Zmínil usnesení ČNR č. 231 z 12. září 1991, v němž ČNR "doporučuje, pokud to prospěje co nejrychlejšímu pokojnému řešení konfliktu, aby ČSFR uznala nezávislost Slovinska, Chorvatska a popřípadě i Makedonie". Doposud čs. federální vláda zachovávala v tomto ohledu zdrženlivost. Cílem cesty je zjistit, jak a zda republikové parlamenty fungují (zejména parlamenty zemí, které dosud nejsou zataženy do konfliktu - Bosna a Hercegovina, Makedonie. Je možné, že Česká republika by mohla nabídnout zprostředkování při řešení konfliktu.
V rozpravě posl. JEŽEK zdůraznil rozdílnost situace Slovinska a Chorvatska a nutnost vyjasnit si stanovisko k sankcím ES vyhlášeným proti Jugoslávii. Posl. ŠPLÍCHAL, PAYNE a MACHÁČEK se vyjádřili k závažnosti problému uznání samostatnosti Slovinska a Chorvatska. Posl. JEŽEK vyjádřil pochybnosti, zda-li se může cesty zúčastnit (akce RE ve Štrasburku v tomtéž termínu). V rozpravě se poslanci shodli na náhradníkovi za posl. Ježka - posl. Gjuriče.
K bodu 2
2. projednání expozé ministra zahraničních věcí J. Dienstbiera před zahraničními výbory Federálního shromáždění
Posl. PAYNE, který se za zahraniční výbor expozé zúčastnil, uvedl, že ministrův projev byl velmi obecný, týkal se hlavně problému čs.-německých vztahů a odsunu. Nedomnívá se, že vystoupení je nutno projednávat ihned, navrhuje příp. později projednávat jeho písemnou podobu.
K bodu 3
3. zabezpečení přijetí zahraničních hostů v ČNR
A
Delegace Katalánského parlamentu
V rozpravě posl. PAYNE a JEŽEK zdůraznil nutnost zefektivnit již existují kontakty s Katalánií. Byl přijat návrh posl. STIBOROVÉ, aby jednání ze strany ČNR vedly ti poslanci, kteří se již zúčastnili návštěvy Katalánie s delegací ČNR.
B
Návštěva předsedy zahraničního výboru maďarského Národního shromáždění Gyuly Horna
Poslanci vyjádřili velký zájem o setkání s p. Hornem, domluveno na 20. 11. ve 14.00.
Do jednací místnosti se dostavil 1. mpř. ČNR J. Kalvoda (v době nemoci předsedkyně pověřený řízením ČNR) a požádal zahraniční výbor o stanovisko k jeho návrhu, odložit plánovanou zítřejší návštěvu delegace ČNR v Sasku z důvodu projednávání velmi důležitého tématu na plenární schůzi ČNR. Zahraniční výbor jednomyslně odložení cesty schválil usnesení Příloha 1
C
Delegace Dolní sněmovny Britského parlamentu 14. 11. 1991
Zúčastní se posl. Payne, Ježek, příp. další podle možností.
K bodu 4
4. informace o situaci v legislativním řešení postavení vládního výboru ČR pro mezinárodní vztahy
Předseda ŠTINDL informoval o obsahu dopisu premiéra Pitharta, kde mimo jiné slibuje, že česká vláda tento problém pokládá za velmi důležitý a že se jím bude zabývat. V rozpravě posl. JEŽEK kritizoval nekoordinovanost zahraničních akcí české vlády a ČNR (konkrétně v Sasku). Předseda ŠTINDL uvedl, že jednání předsednictev národních rad v Papierničce bylo rovněž věnováno rozdělení kompetencí v oblasti zahraničních vztahů; výsledkem byla dohoda o zvýšení pravomocí republik.
K bodu 5
5. výsledky cesty do Bavorska
Posl. JEŽEK kritizoval nedostatky v přípravě cesty. Společně s posl. PAYNEM a posl. JANU navrhl povinnost vybraných členů každé delegace ČNR zúčastnit se přípravné schůzky za účasti členů ZV. Posl. ŠTINDL a JEŽEK zdůraznili potřebu důkladnější přípravy návštěv (orientace členů delegace v projednávané tématice). Posl. PAYNE navrhuje konkrétní témata pro jednání delegace ČNR v Sasku: 1. příprava specializovaného setkání VOŽPU ČNR a příslušného saského výboru
2. předávání informací a společný postup v otázce bezpečnosti
3. otázka samosprávy obcí, regionů apod
Klíčovou roli v těchto tématech by měly sehrát jednotlivé výbory. V další části rozpravy se poslanci ŠTINDL, JEŽEK, PAYNE věnovali obecně organizační stránce zahraničních styků České národní rady - vztahu zahraničního výboru k jiným výborům a komisím.
K bodu 6
6. příprava výjezdního zasedání ZV do Bratislavy
Předseda ŠTINDL zrekapituloval dosavadní návrhy - šlo by o společnou schůzi zahraničních výborů ČNR a SRN, cesta by se spojila s návštěvou ministerstva pro zahraniční vztahy SR. Navrhuje pověřit aparát, aby domluvil schůzku na libovolný termín mimo plenární schůzi.
K bodu 7
7. různé
Posl. JEŽEK informuje o přípravě semináře o zastupitelství, který se má uskutečnít na jaře v ČNR; navrhuje projednat na zahraničním výboru čs.-německou smlouvu. Posl. STIEBER sestavit přehled prioritních problémů, kterými by se zahraniční výbor ve své činnosti měl zabývat. Posl. ŠTINDL za tyto problémy označil projednání Dienstbierovy zprávy, projednání memoranda o činnosti ZV a problematiku Rady Evropy. Posl. JEŽEK navrhnul pozvat ministra Dienstbiera na schůzi České národní rady.
Předseda ŠTINDL ukončil schůzi v 19.45. Termín další schůze nebyl stanoven.
Zapsali: Hynek Krátký a Helena Kafková
13. 11. 1991
Karel Štindl v.r. |
Václav Šplíchal v.r. |
předseda zahraničního |
výboru ověřovatel |