Zápis

z jednání 4. mimořádné schůze zahraničního výboru, konané dne

30. dubna 1991

 

Přítomni posl.: Janů, Ježek, Karych, Payne, Stiborová, Šplíchal, Štindl

Hosté: V. Hradská - Vládní výbor pro mezinárodní vztahy

D. Kroupa - poslanec ZV FS (část jednání)

Program jednání:

1. Informace o přípravě návštěvy valonského parlamentu v ČSFR

2. Informace o přípravě návštěvy B. Jelcina v ČSFR

3. Výběr zástupce zahraničního výboru ČNR do komise FMZO pro výběr pracovníků pro zařazení do hospodářských funkcí na FMZO i do funkcí v zahraniční síti

4. Nabídka rakouské strany na uspořádání semináře o zákonu o kartelech

5. Projednání účasti poslanců ČNR na semináři "Úvod do parlamentního systému v SRN", který se bude konat ve dnech 29. 9. až 5. 10. 1991 ve Wiesbadenu

6. Zpráva o čs. účasti na jednání Stálé konference místních a oblastních orgánů Evropy ve Štrasburku, která se konala ve dnech 18. - 22. března 1991 (odloženo z 3. schůze ZV)

7. Pozvání saského parlamentu

8. Informace o stávajícím stavu pozvání do Bavorska

9. Příprava návštěvy vlámského parlamentu

10. Různé

 

ad 1 - informace o přípravě návštěvy valonského parlamentu v ČSFR

Základní informaci o stavu přípravy návštěvy delegace Valonské regionální rady v ČR podal p. Havránek. Byl projednán program návštěvy a konstatováno, že jednání na ČNR se kromě předsedkyně pí Burešové a místopředsedy p. Kalvody dále zúčastní za ZV posl. Štindl, Payne a Ježek. Účast dalších poslanců ČNR (posl. Ledvinka, Výborný) zajistí zahraniční oddělení. Současně též zajistí účast některého z moravských poslanců při programu v Brně (posl. Zajíček, Capák, Vaňák). Za Vládní výbor se jednání na ČNR zúčastní ing. Novotný.

Zahraniční výbor doporučuje předsednictvu ČNR uhradit náklady spojené s pobytem valonské delegace v ČR (7/6-0-1).

 

ad 2- informace o přípravě návštěvy B. Jelcina v ČSFR

Základní informaci o přípravě návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR p. Borise Jelcina v ČSFR, tak jak byla podána na přípravné schůzce na FMZV přednesl p. Havránek.

Návštěva B. Jelcina se uskuteční ve dnech 13. a 14. května 1991 na pozvání předsedy FS ČSFR p. A. Dubčeka.

Program návštěvy byl stanoven takto:

13. května 1991 - pondělí

9:00 přílet do Prahy

10:00 přijetí u předsedy FS A. Dubčeka

11.15 kladení věnců u sochy sv. Václava na Václavském náměstí

11:30 beseda s poslanci FS

12:00 oběd dávaný předsedou FS A. Dubčekem

14:00 přijetí u mpř. vlády ČSFR V. Valeše (v zastoupení M. Čalfy)

15:00 přijetí u prezidenta ČSFR V. Havla

16:30 setkání s Pražany (forma ani místo není známo)

17:30 volno

18:00 společenský podnik na velvyslanectví SSSR bez účasti diplomatického sboru

19:00 soukromá večeře s prezidentem ČSFR V. Havlem (mimo Hrad)

14. května 1991 - úterý

9:00 soukromá snídaně s předsedou FS A. Dubčekem

10:10 vystoupení před poslanci FS (forma není upřesněna)

11:15 přijetí u premiéra vlády ČR P. Pitharta

12:15 přijetí u předsedkyně ČNR D. Burešové

(původně plánovaný oběd na ČNR byl vypuštěn)

13:30 tisková konference na letišti v Praze - Ruzyni

14:30 odlet do Bratislavy

15:30 přílet do Bratislavy

16:30 přijetí u předsedy SNR F. Mikloška

17:30 přijetí u premiéra vlády SR J. Čarnogurského

18:30 briefing v Bratislavě

19:30 večeře (zřejmě dávaná slovenskou politickou reprezentací)

21:00 odlet do Moskvy

V několikahodinové diskusi byly konstatovány výhrady jednotlivých poslanců zahraničního výboru ke způsobu přípravy této návštěvy, ke stanovenému programu i k připravovanému dokumentu, který se při příležitosti návštěvy B. Jelcina má podepsat.

V průběhu jednání bylo dále zjištěno, že o návštěvě B. Jelcina nejsou informovány zahraniční výbory FS. Zda je informován zahraniční výbor SNR není zjištěno - zástupce SNR se schůzky na FMZV nezúčastnil.

Zahraniční výbor se proto rozhodl informovat o současném stavu poslance zahraničních výborů FS a dále tajemnici těchto výborů pí Hároníkovou. Současně požádal o možnost zúčastnit se jednání zahraničních výborů FS dne 7. května 1991.

Na závěr jednání o tomto bodu programu bylo určeno, že zástupci zahraničního výboru budou ústně informovat pí

předsedkyni a současně byla stanovena pracovní skupina ve složení posl. Štindl, Payne a posl. Stiborová, která zpracuje písemné stanovisko zahraničního výboru k této otázce. Stanovisko bude projednáno dne 2. května 1991 (čtvrtek). Zajištění účasti poslanců zahraničního výboru provede zahraniční oddělení.

 

ad 3 - výběr zástupce zahraničního výboru ČNR do komise FMZO pro výběr pracovníků pro zařazení do hospodářských funkcí na FMZO i do funkcí v zahraniční síti

Předs. Štindl citoval dopis ministra zahraničního obchodu p. Bakšaye, kterým žádá zahraniční výbor o vybrání svého zástupce do výše uvedené komise FMZO.

Zahraniční výbor se rozhodl využít nabídky ministra zahraničního obchodu a pověřil prací v této komisi posl. Karycha (7/6-0-1).

Při projednávání této záležitosti bylo konstatováno, že je třeba, aby členové zahraničního výboru zvážili, zda je práce v tomto výboru pro ně prioritní a případně i zvážili svou další činnost v různých komisích.

Posl. Ježek v této souvislosti navrhl, aby zahraniční výbor doporučil změnu v jednacím řádu ČNR v tom smyslu, aby výbory ČNR mohly přijímat rozhodnutí v případě, že pro ně hlasuje nadpoloviční většina přítomných poslanců při alespoň 50 % účasti všech členů výboru.

 

ad 4 - nabídka rakouské strany na uspořádání semináře o zákonu o kartelech

Úvodní informaci o nabídce rakouské strany na uspořádání uvedeného semináře ev. konzultací podal předs. Štindl. Po diskusi bylo hlasováním schváleno (7/7-0-0), že zahraniční výbor ČNR doporučí ZV FS uspořádat výše uvedený seminář za účasti poslanců jednotlivých zákonodárných sborů i pro široký okruh zainteresovaných odborníků (legislativce, VŠE, právnickou fakultu UK, obchodní komoru).

 

ad 5 - projednání účasti poslanců ČNR na semináři "Úvod do parlamentního systému v SRN", který se bude konat ve dnech 29. září až 5. října 1991 ve Wiesbadenu

Úvodní informaci podal p. Havránek a pí Bendová. V průběhu jednání bylo konstatováno, že nabídka na účast na semináři byla projednávána pouze v RKV a NHV.

Navržené doporučení P ČNR, aby se uvedenou otázkou nezabývalo (pokud se některý z poslanců bude chtít semináře zúčastnit, nechť si cestu uhradí sám, nebo prostřednictvím své strany) nebylo přijato (6/5-1-0).

Další návrh pro P ČNR: "zahraniční výbor nedoporučuje

úhradu z prostředků ČNR" nebyl též schválen (6/4-2-0).

Návrh na formulaci stanoviska ZV, že P ČNR mají být předkládány návrhy na zahraniční cesty prostřednictvím ZV ČNR nebyl rovněž přijat (6/5-1-0).

Na závěr projednávání tohoto bodu konstatoval předs. Štindl, že bude informovat P ČNR o tom, že zahraniční výbor tento návrh projednával, ale nebyl schopen k němu zaujmout stanovisko.

 

ad 6 - zpráva o čs. účasti na jednání Stálé konference místních a oblastních orgánů Evropy ve Štrasburku 18. - 22. března 1991 (odloženo z 3. schůze ZV)

Projednávání tohoto bodu programu bylo opět odloženo (6/6-0-0) na další jednání zahraničního výboru.

 

ad 7 - pozvání saského parlamentu

Úvodní informaci podal p. Havránek. Výbor doporučuje navázání kontaktů se saským parlamentem a rovněž doporučuje pozvat představitele saského parlamentu k jedno- až dvoudenní návštěvě ČR (6/6-0-0).

Bylo dohodnuto, že na příští schůzi zahraničního výboru bude prodiskutována příprava této návštěvy. V této souvislosti bylo schváleno, že na příští jednání zahraničního výboru bude pozván posl. Jančáry a posl. Čermák, aby členy ZV informovali o aktivitách české strany v oblasti tzv. "trojzemí" a dále posl. R. Hájek, aby informoval o situaci na Ašsku.

Předpokládá se, že zahraniční výbor zřídí pracovní skupiny pro spolupráci příhraničních regionů a pro problematiku krajanů.

 

ad 8 - informace o stávajícím stavu pozvání do Bavorska

Předs. Štindl informoval zahraniční výbor, že byla prezidentovi bavorského parlamentu odeslána odpověď D. Burešové dle usnesení zahraničního výboru z 16. dubna 1991. Odpověď byla bavorské straně předána prostřednictvím čs. zastupitelského úřadu.

 

ad 9 - příprava návštěvy vlámského parlamentu

Úvodní informaci přednesl p. Havránek. Bylo dohodnuto, že příprava návštěvy bude projednána na příští schůzi ZV.

Všem výborům bude předána zpráva z cesty oficiální delegace ČNR do Katalánska a Vlámska (nutno vyžádat zprávu u K ČNR) s tím, že výbory projednají konkrétní náplň přijetí delegace a výsledky těchto jednání přenesou do ZV jednotliví členové.

Bylo schváleno doporučení P ČNR uhradit náklady spojené s pobytem delegace Vlámské regionální rady v ČR z prostředků ČNR (7/7-0-0).

 

ad 10 - různé

a) Předs. Štindl informoval o návrhu FMZV k účasti jednoho poslance ČNR na schůzce ministrů zahraničních věcí a parlamentních delegací Pentagonály v Boloni ve dnech 17. a 18. května 19991.

Bylo schváleno doporučení P ČNR, aby na uvedené jednání byl za ČNR vyslán posl. Payne (7/6-0-1).

Předs. Štindl byl pověřen, aby v případě, že P ČNR neschválí posl. Payna, navrhl k účasti mpř. Kalvodu.

b) Posl. Ježek informoval o semináři o zastupitelském systému, který se konal ve dnech 17. a 18. dubna 1991 na ČNR.

Z tohoto semináře byly pořízeny nahrávky všech vystoupení (v češtině) - celkem 7 mg. kazet. Zahraniční oddělení se obrátilo dopisem na VÚSN, aby se vyjádřil, zda se mají tyto nahrávky přepsat a připravit pro poslance. VÚSN dosud neodpověděl.

Posl. Ježek proto doporučuje, aby ZV požádal vedoucího K ČNR, aby zajistit přepis s tím, že redakci textu ev. jeho vytištění zajistí. Hlasováním (7/7-0-0) byl tento návrh přijat. Současně bylo dohodnuto, že materiál bude zařazen do databanky.

c) Posl. Payne informoval o své účasti na semináři FS k ústavám a navrhl, aby byl z FS vyžádán zápis tohoto semináře a byl rovněž zařazen do databanky. Návrh byl bez hlasování přijat.

d) Pí Bendová informovala o žádosti tajemníka zahraničního výboru SNR o stanovení dvou termínů pro schůzku zahraničních výborů obou republikových parlamentů. Schůzka by se měla uskutečnit v Bratislavě.

Bylo dohodnuto, že tímto bodem se bude zabývat příští schůze zahraničního výboru.

e) Předs. Štindl informoval o žádosti předs. Burešové o projednání žádosti posl. Palkosky o uvolnění z jednání výborů po dobu jeho sedmiměsíční stáže v USA.

Po projednání bylo zahraničním výborem konstatováno, že není v jeho kompetenci takové doporučení vydat.

Na závěr bylo znovu konstatováno, že pokračování schůze, na kterém se projedná stanovisko zahraničního výboru k přípravě návštěvy B. Jelcina do ČSFR, se bude koant ve čtvrtek 2. května 1991 od 9:00 hodin.

 

Zápis

z pokračování 4. mimořádné schůze zahraničního výboru, konané dne 2. května 1991

Přítomni posl.: Janů, Karych, Kříž, Payne, Stiborová, Štindl

Hosté: D. Burešová - předsedkyně ČNR

P.Pospíchal - pracovník K PR (sekce pro střední a východní Evropu)

posl. Sedláček

Program jednání:

1. Projednání stanoviska zahraničního výboru k přípravě návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR B. Jelcina v ČSFR

Na úvod předs. Štindl krátce zopakoval důvody, které vedly zahraniční výbor ke svolání tohoto jednání. Návrh stanoviska zahraničního výboru zpracovala pracovní skupina ve složení posl. Stiborová, posl. Payne a posl.Štindl, za aparát p. Havránek a p. Krátký.

Předs. Burešová shrnula své dosavadní poznatky o přípravě této návštěvy a požádala p. Pospíchala, aby vysvětlil mechanismus pozvání a přípravy.

P. Pospíchal uvedl:

a) k vlastnímu pozvání

Prezident Havel zval B. Jelcina k návštěvě v polovině minulého roku. Na podzim loňského roku písemně pozval B. Jelcina A. Dubček. Obnovené pozvání poslal v osobním dopise i prezident Havel (velmi vágní formulace, že jej rád uvítá).

b) k organizaci programu

Organizace návštěvy se ujalo zahraniční oddělení FS. Vzhledem k tomu, že vedoucí tohoto oddělení doprovází A. Dubčeka na jeho cestách, není příprava na patřičné úrovni.

Návrh programu je místy nejasný. Domnívá se, že republikám by mělo být ponecháno více prostoru. Změny v programu ovšem musí přijmout partnerská strana.

c) k návrhu deklarace

Původní návrh, který předala ruská strana byl nepřijatelný, takže FMZV zpracovalo vstřícný návrh, který však také není dobrý. Nicméně další úpravy můžeme navrhnout.

d) k celkové koncepci vztahů k SSSR

V prvé řadě se domnívá, že by byly potřebné častější schůzky mezi zainteresovanými stranami.

Vůči sovětským republikám se octli pod tlakem. Republiky se cítí být samostatnými subjekty a není naděje, že by vyhledávaly kontakty mimo federální úroveň ČSFR.

Předpokládají, že Sovětský svaz se bude dělit (považuje to za nezvratný proces), pouze nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Je proto naší věcí, jak se s tím vyrovnáme a jak rozčleníme prostor.

Uvedl, že pro Jelcina bylo už nepřijatelné, že jej nepozval prezident Havel. Proto byla úroveň A. Dubčeka vybrána jako odpovídající - úroveň federace tam být musela.

Sovětské orgány se naučily akceptovat, že naše federace jedná s republikami. Kromě toho pro ústřední sovětské orgány je Jelcin přijatelnější, než Landsbergis, se kterým jednala při jeho návštěvě též federace. (S Litvou byla deklarace podepsána též na úrovni federace.)

Chtějí vůči sovětským republikám tuto linii držet, ale hodlají si vybírat, se kterou republikou budou jednat.

Burešová

- doporučuje soustředit se nejdříve na problémy spojené s návštěvou a pak teprve na koncepci vztahů

- navrhuje změnu v programu v úterý 14. 5. - místo vystoupení před poslanci FS navrhuje vystoupení B. Jelcina v ČNR (poslanci FS mohou být pozváni) a poté oběd na ČNR (dle původního programu)

- k naznačené koncepci vztahů připomíná, že chápe představy Hradu, ale musí říci, že baltské republiky nejsou Rusko

- k našemu přístupu dodává, že se domnívá, že tímto zachraňujeme federaci protože jsou-li v ČR tak zřetelné výhrady, pak na Slovensku to způsobí výbuch

- je nutné přizpůsobit program republikám.

Poté zahájil předs. Štindl rozpravu s tím, že je třeba vrátit se k meritorním záležitostem. Má zprávu, že nám. Fjodorov uznal, že formulace dokumentu vyžaduje úpravy.

Kříž

- vyslovil svůj podiv nad tím, že podobná situace vůbec může vzniknout

- státníci by měli hledět nejen na situaci a zájmy zahraničí, ale také na situaci doma

- na přípravě návštěvy se měla podílet jak ČNR, tak SNR

Pospíchal

- sdělil poslancům, že "jeho k tomu také nepustili"

Karych

- rád by se vrátil k tomu, co p. Pospíchal říkal o Pobaltí

- on sám se domnívá, že se v současné době kloníme ke stanovisku USA, které nikdy neuznalo anexi tohoto území

- Rusko je jednoznačně partnerem pro Českou republiku, nikoli pro federaci

- chápe, že p. Jelcinovi záleží na tom, kdo jej pozve, ale to, že nebylo vůbec reagováno na pozvání předs. Burešové je z ruské strany netaktní a přehlíživé

- rád by se dozvěděl, jak se s tímto pozváním naložilo

- ptá se, jestli můžeme navázat na toto pozvání, nebo jsme jen dodatečně zařazeni do pragramu

Pospíchal

- o pozvání předs. Burešové pro p. Jelcina nic neví, měli jsme toto pozvání zveřejnit

Štindl

- domnívá se, že bychom neměli zapomínat na to, že VŘSR byla dílem Ruska - byla to pouze přeměna ruského impéria na SSSR s hegemonií Ruska

- RSFSR má stále imperiální chování, ke kterému patří přehlížení malých partnerů - a to se netýká jen přehlížení České republiky, ale celého našeho státu

- neměli bychom si dělat iluze, že bude-li vládnout Rusku Jelcin, něco se na tomto postoji změní

Payne

- domnívá se, že jde o porušení zásad ústavního práva, a to nejen našeho, ale zřejmě i SSSR

- pokud chceme vybudovat právní stát, není možné ani jednou porušit naši ústavu, a rozhodně si to nemůže dovolit představitel nejvyššího zákonodárného sboru; pokud bychom jenom jednou něco takového připustili, pak se nám klidně může stát, že budeme mít volby každý měsíc

- současně by nám mělo eminentně záležet na tom, aby SSSR i Ruská federace byly právními státy

- je tudíž zapotřebí podporovat to, aby i tam byly dodržovány platné zákony

- pokud se zákony změní, je to kvalitativně jiná situace; jinak by to vedlo pouze k občanským válkám

- domnívá se, že způsob přijetí p. Jelcina vyvolá nejen bouři u nás doma, ale bude z toho i mezinárodní ostuda, a pokud nám záleží na mínění západní Evropy, měli bychom si na to dávat velký pozor.

- co se týká dokumentu - to, že je špatný pozná každý, a to nemusí být právník.

- měli bychom si vzít příklad z reakcí na západě: platí-li určitá pravidla, dodržují se, pokud se změní, změní se i jednání.

- problematiku týkající se bezprostředně přípravy této návštěvy, by rozdělil na tři okruhy:

a) otázku pozvání

pozvání předs. Burešové je přehlíženo

kontakty navázané na vládní i parlamentní úrovni taktéž

není naším problémem, že Hrad neví o našem pozvání

pan Dubček může p. Jelcina pozvat jako soukromá osoba, ale nemůže pak organizovat např. setkání s republikami

b) formulace návrhů dokumentů

jsou zde podstatné nedostatky

nejvhodnější by bylo pověřit experta obeznámeného s kompetencemi v rámci ČSFR a SSSR, aby našel styčné body a pouze o této oblasti sepsal dohodu

c) program

tam už byly naše připomínky předloženy

Štindl

- nyní je třeba se rozhodnout, zda přímo upravit program, nebo pouze formulovat naše stanovisko pro FS

Karych

- rád by upozornil na skutečnost, že návštěva p. Jelcina v ČSFR proběhne krátce před tím, než se v Rusku bude volit prezident

- ptá se, zda i tato skutečnost nehraje určitou roli

Pospíchal

- "můžeme být rádi, že přijede teď, a ne až bude zvolen prezidentem, protože pak bychom měli ještě větší protokolární problémy"

- vzhledem k odhadům situace bude Jelcin zřejmě zvolen

- nemůže souhlasit s tím, že by se striktně mělo všechno dodržovat - v politice se často překračují meze - je to věc výkladu

- připomíná, že Rusko je na mezinárodním poli přijímáno ((viz přijetí p. Silajeva u prez. Bushe)

- pozvání by nestavěl do soukromé úrovně

Havránek (tech.)

- pokud je mu známo, bylo pozvání předs. Burešové tlumočeno 3x (prostřednictvím velv. Pankina, zást. Nejvyššího sovětu a premiéra Pitharta)

- otázka tedy nestojí, zda jsme pozvání zveřejnili či ne, ale jestli je Rusko chce přijmout či ne

Burešová

- bylo by dobře soustředit se na konkrétní záležitosti

Payne

- domnívá se, že je třeba vyřešit ty tři okruhy otázek, jak je formuloval

Burešová

- prioritní je otázka programu

Kříž (tech.)

- ptá se pí předsedkyně, zda může říci svůj názor na to, zda přímo upravovat program, nebo pouze formulovat stanovisko ČNR

Burešová

- domnívá se, že bude třeba udělat oboje

mělo by být jasné, že návštěvu ČNR a SNR pokládáme za vhodnou

- otázkou pouze zůstává, zda ruská strana změny přijme

- domnívá se, že jde spíš o velkou politiku, než o rozpor v kompetencích

- souhlasí s tím, že právní stát musí vycházet z právního řádu vlastního i mezinárodního

Payne

- to co nám bylo předloženo je diletantismus

Burešová

- konstatuje, že jí velmi udivilo, že o příjezdu Jelcina neví zahraniční výbory FS

Janů

- je jasné, že to šlo přes Hrad

- domnívá se, že p. Dubček je v tom nevinně

- ptá se p. Pospíchala koho měl na mysli, když hovořil o blokování informací

Pospíchal

- pana Nováka (ved. zahr. odd. FS - pozn. Ben), ale neříká to proto, že by "chtěl p. Novákovi ublížit"

- jenom p. Novák proto, že doprovází p. Dubčeka na jeho zahraničních cestách nemá čas

Janů

- domnívá se, že např. ve Francii se jistě také dělá velká politika, a přesto tam nedošlo k takovému kolapsu jako zde

Karych

- ptá se pí předsedkyně, zda jí nevadí být dodatečně zařazena do programu, s tím, že její pozvání je přehlíženo

Burešová

- zde nejde o její osobu, ale o ČNR

- souhlasí s předs. Štindlem, že velkoruský šovinismus se nezměnil a nezmění

- musíme se ohradit - dát FS zdvořilou lekci o našich právech

- je třeba žádat o dodatečnou možnost přijetí na ČNR v úterý (při jednání klubů)

- neprofesionálním zpracováním se problémy v republikách eskalují

- my, Češi jsme racionálnější ...

Stiborová

- a jsme na něco zvyklí

Burešová

- ano, ale na Slovensku ...

- ptá se, zda poslanci souhlasí s tím, pozvat p. Jelcina na ČNR

Karych

- zahraniční výbory FS zasedají až 7. 5. - do té doby nemáme na FS koho oslovit

- domnívá se, že bude na místě zeptat se poslanců FS jakou koncepci zahraničních vztahů tvoří

Pospíchal

- "no tu snad tvoří FMZV"

Karych

- FMZV je jenom výkonný orgán, koncepci musí tvořit FS

- dotazuje se p. Pospíchala, jak to myslel s doktrinou o urychlování rozpadu SSSR

Pospíchal

- popírá, že by o tom mluvil

Karych

- přesně ocitoval inkriminovanou větu p. Pospíchala

Burešová

- je nutno vytvořit prostor pro jednání republik

Štindl

- připravíme pro P ČNR stanovisko

Burešová

- P ČNR se sejde až v úterý před plénem - tam se stanovisko projedná

Havránek (tech.)

- zahraniční výbor ČNR byl pozván na jednání ZV FS na 7. 5. od 10:00 hod., kde má tlumočit stanovisko ČNR

- bylo by proto vhodné, aby bylo nejdříve schváleno P ČNR

Štindl, Payne

- souhlasí

Burešová

- svolá tedy P ČNR na pondělí, buď ve 13:00 nebo 14:00 hodin

Payne

- zdá se mu nevhodné jednat s aparátem FS

- pracovníci našeho aparátu by od nich neměli shánět telefonicky informace

- pokud není přítomen předs. FS, musí jej někdo zastupovat

- jedině tento člověk je případným partnerem předs. Burešové

Pospíchal

- vrací se k poslednímu vystoupení posl. Karycha ohledně koncepce

- praktický výkon politiky je obtížná věc

- nemají jasno v kompetencích

- domnívá se, že posl. Karych se dopustil unáhleného výkladu

Karych

- já jsem se nedopustil unáhleného výkladu, já jsem Vás pouze citoval

- uznává, že je to delikátní, zvláště pak, že p. Jelcin byl prvním, kdo požadoval, aby p. Gorbačov padl a pak jej zde přijímáme na úrovni federace, dokonce přijíždí na pozvání p. Dubčeka, který při své nynější cestě prohlásil, že je třeba podporovat p. Gorbačova - to je naúnosné

- při návštěvě p. Jelcina u ES dostal p. Jelcin "facku", a to je jakýsi "kolektivní rozum Evropy", je pravda, že u prez. Mitteranda si poněkud vylepšil reputaci

Pospíchal

- pozvání nevidí jako "takový průser"

- snaží se to vyvážit

- prez. Havel ve svém dopise prez. Gorbačovovi již po třetí zdůraznil své pozvání k návštěvě

- předpokládá se, že nevznikne konflikt

Karych

- pan Havel sám snížil svou úroveň tím, že pozval Jelcina, nemůže se pak divit, že p. Gorbačov jeho pozvání dosud nepřijal

- domnívá se, že takto to p. Gorbačov cítí

Pospíchal

- Gorbačov nikam nejezdí, protože má spoustu problémů doma

- navíc mezi státníky putuje spousta dopisů a je běžné, že se pozvání opakují, zdůrazňují a pod.

Štindl

- shrnuje, že p. Pospíchal se sám nabídl, že dodá ČNR další informace, není proto tím, komu by se to mělo vyčítat

Pospíchal

- shrnuje:

- pokusíme se zabudovat do programu požadavky ČNR

- s předs. Štindlem se sejdou a řeknou si, čeho se dosáhlo

- zkusíme dopracovat program a společným nátlakem na FS budeme působit, aby na to přistoupili

Štindl

- navrhuje schůzku s tím, že za ČNR se ještě někdo zúčastní

Pospíchal

- přijde zítra po 14:00 hod. na ČNR

- je velmi lehké se před publikem naštvat na různé orgány - FMZV, Hrad, FS ....

Štindl

- panuje tedy shoda, že musíme dopracovat program i dát stanovisko FS, v dopise na FS ev. p. Dubčeka navrhneme změnu programu a dokumentů a zašleme stanovisko P ČNR

Janů, Kříž, Karych

- zahraniční výbor ČNR by na tom neměl pracovat, měl by pouze

zpracovat stanovisko pro P ČNR

Štindl

- navrhuje dát obecný požadavek úpravy programu a textu do stanoviska pro P ČNR - schváleno (6/6-0-0).

Havránek (tech.)

- stanovisko P ČNR by mělo být obecné, bez přímého adresáta

Štindl

- nechává hlasovat o návrhu, aby aparát zjistit stanovisko SNR - neschváleno (6/0-5-1).

- na přípravné schůzce na FMZV bylo zastoupeno pouze slovenské ministerstvo zahr. vztahů, ze SNR nebyl přítomen nikdo, ačkoli byli zváni

- všichni jsou tedy přesvědčeni, že ČNR by měla mít předstih - schváleno (6/6-0-0)

Havránek (tech.)

- prosí, aby předseda jmenoval složení redakční skupiny pro přípravu stanoviska

Štindl

- přípravě stanoviska se věnovali posl.Stiborová, Payne a Štindl a pp. Havránek a Krátký.

Poté předs. Štindl otevřel rozpravu, při které přítomní poslanci diskutovali nad návrhem stanoviska. Na základě jejich připomínek byl schválen následující text stanoviska (6/6-0-0):

Zahraniční výbor se na svých zasedáních dne 30. dubna 1991 a 2. května 1991 zevrubně zabýval otázkou připravované návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR v ČSFR a navrhuje předsednictvu České národní rady přijmout v této záležitosti následující stanovisko:

"Předsednictvo České národní rady bylo zahraničním výborem ČNR informováno o projednávání příprav návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR p. Borise Jelcina v České a Slovenské Federativní Republice na pozvání předsedy Federálního shromáždění ČSFR p. Alexandra Dubčeka.

Informaci o plánování a přípravách k této návštěvě obdržel zahraniční výbor ČNR, a tím i předsedkyně ČNR, dne 30. dubna t.r.. Z informace vyplývá, že záležitost, která se jak obsahově, tak formálně dotýká zájmů a kompetencí České republiky, byla připravována bez účasti ČNR a ČNR předložena v době, kdy již žádným pozitivním způsobem nemůže do příprav zasáhnout.

V důsledku tohoto způsobu přípravy návštěvy, která zcela přirozeně má velký význam, obsahuje dosud platné pojetí návštěvy četné nedostatky, z nichž předsednictvo ČNR

znepokojují především následující:

Ve smyslu platných ústavních zákonů ČSFR je volba zvacího subjektu na čs. straně, a záměr podepsat smluvní dokumenty mezi federativní úrovní z čs. strany a republikovou na straně partnerově neadekvátní. Základní pojetí návštěvy nebere v úvahu ani dosavadní kontakty rozvíjené s RSFSR na úrovni ústavních orgánů české republiky, jak po linii vlády , jež dospěly do fáze plodné spolupráce, zejména po nedávné návštěvě premiéra Pitharta v Moskvě, tak po linii parlamentu, které našly m.j. vyjádření v tlumočeném pozvání předsedkyně ČNR D. Burešové předsedovi Nejvyššího sovětu RSFSR B. Jelcinovi k návštěvě České republiky.

Program nabízí jen nepatrnou možnost kontaktů zákonodárných a výkonných orgánů ČR s hostem z RSFSR, ačkoliv právě národní republiky jsou protokolárními partnery republik SSSR.

Během návštěvy má dojít k podpisu smluvního dokumentu mezi FS ČSFR a Nejvyšším sovětem RSFSR, ktrý přejímá do federální kompetence ČSFR kompetence České republiky, a to i takové, při nichž RSFSR v ČSFR na federální úrovni nemá vůbec partnera, například školství, kultura, vědeckotechnická spolupráce, umělecké, zájmové a sportovní svazy, cestovní ruch, studijní pobyty a stáže.

Z uvedených důvodů se předsednictvo ČNR domnívá, že má-li dojít k plnohodnotné účasti ústavních orgánů ČR, je třeba provést odpovídající změny v programu a respektovat kompetence v navrhovaných smluvních dokumentech."

Payne

- doporučoval by toto stanovisko zaslat na FS jako stanovisko ZV ČNR pro P ČNR

Štindl

- dává na zvážení, zda by ZV ČNR neměl informovat FS až po projednání v P ČNR

- dává hlasovat, zda toto stanovisko odeslat na FS jako stanovisko ZV ČR - schváleno (6/6-0-0).

- aparát současně vyrozumí tajemnici ZV FS pí Hároníkovou.

Zapsala: Daniela Bendová

3. května 1991

 

Karel Štindl v.r.

Václav Šplíchal v.r.

předseda zahraničního výboru

ověřovatel

 



Přihlásit/registrovat se do ISP