USNESENÍ

Zahraničního výboru

České národní rady

č. 12

ze dne 2. května 1991

 

ke stanovisku ve věci přípravy návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR pana Borise Jelcina v ČSFR

 

Zahraniční výbor se usnesl takto:

Zahraniční výbor ČNR

doporučuje předsednictvu České národní rady přijmout následující stanovisko ve věci přípravy návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR pana Borise Jelcina v ČSFR:

"Předsednictvo České národní rady bylo zahraničním výborem ČNR informováno o projednávání příprav návštěvy předsedy Nejvyššího sovětu RSFSR p. Borise Jelcina v České a Slovenské Federativní Republice na pozvání předsedy Federálního shromáždění ČSFR pana Alexandra Dubčeka.

Informaci o plánování a přípravách k této návštěvě obdržel zahraniční výbor ČNR a tím i předsedkyně ČNR dne 30. dubna t.r.. Z informace vyplývá, že záležitost, která se jak obsahově, tak formálně dotýká zájmů a kompetencí České republiky, byla připravována bez účasti ČNR.

V důsledku způsobu přípravy návštěvy, která zcela přirozeně má velký význam, obsahuje dosud platné pojetí návštěvy četné nedostatky, z nichž předsednictvo ČNR znepokojují především následující:

Ve smyslu platných ústavních zákonů ČSFR je volba zvacího subjektu na čs. straně a záměr podepsat smluvní dokumenty mezi federativní úrovní z čs. strany a republikovou na straně partnerově neadekvátní. Základní pojetí návštěvy nebere v úvahu ani dosavadní kontakty rozvíjené s RSFSR na úrovni ústavních orgánů České republiky, jak po linii vlády, jež dospěly do fáze plodné spolupráce, zejména po nedávné návštěvě premiéra Pitharta v Moskvě, tak po linii parlamentu, které našly m. j. vyjádření v tlumočeném pozvání předsedkyně ČNR D. Burešové předsedovi Nejvyššího sovětu RSFSR B. Jelcinovi k návštěvě České republiky.

Program nabízí jen nepatrnou možnost kontaktů zákonodárných a výkonných orgánů ČR s hostem z RSFSR, ačkoliv právě národní republiky jsou protokolárními partnery republik SSSR.

Během návštěvy má dojít k podpisu smluvního dokumentu mezi FS ČSFR a Nejvyšším sovětem RSFSR, který přejímá do federální kompetence ČSFR kompetence České republiky, a to i takové, při nichž RSFSR v ČSFR na federální úrovni nemá vůbec partnera, například školství, kultura, vědeckotechnická spolupráce, umělecké, zájmové a sportovní svazy, cestovní ruch, studijní pobyty a stáže.

Z uvedených důvodů se předsednictvo České národní rady domnívá, že má-li dojít k plnohodnotné účasti ústavních orgánů České republiky, je třeba provést odpovídající změny v programu a respektovat kompetence v navrhovaných smluvních dokumentech."

 

Karel Štindl v. r.

Václav Šplíchal v. r.

předseda

ověřovatel

zahraniční výbor ČNR

zahraniční výbor ČNR

 



Přihlásit/registrovat se do ISP