ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992
VI. volební období
výbor pro vědu, vzdělání a kulturu
ZÁPIS
ze 43. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 31. 3. - 2. 4. 1992
Březen 1992
Zápis
ze 43. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 31. 3. - 2. 4. 1992
Přítomno 31. 3. 1992: 15 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno 1. 4. 1992: 14 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno 2. 4. 1992: 17 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Omluveni 31. 3. 1992: posl. Mgr. Jiří HONAJZER, posl. prof. Pavel KLENER, posl. Helena NĚMCOVÁ a posl. Petr DUDEŠEK
Omluveni 1. 4. 1992: posl. Mgr. Jiří HONAJZER, posl. Helena NĚMCOVÁ, posl. Vladimír ČECH, posl. Petr DUDEŠEK a posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ
Omluveni 2. 4. 1992: posl. Mgr. Jiří HONAJZER a posl. Helena NĚMCOVÁ
Pořad:
1. Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce a zákon o zaměstnanosti - tisk FS 1402
2. Návrh zákona o daních z příjmů - tisk FS 1408
3. Návrh zákona o policejních vysokých školách a o zřízení Policejní akademie - tisk FS 1423
4. Návrh zákona o Federálním fondu kultury - tisk FS 1421
5. Návrh zákona o hromadných sdělovacích prostředcích - tisk FS 1415
6. Návrh zákona o Československém rozhlasu - tisk FS 1416
7. Návrh zákona o Československé televizi - tisk FS 1417
8. Návrh zákona o Federální asociaci rozhlasového a televizního vysílání a provozování federálních vysílacích okruhů - tisk FS 1420
9. Návrh ústavního zákona České národní rady o volebním období České národní rady - tisk 617
10. Návrh zákona České národní rady o zemské samosprávě České republiky - tisk 619
11. Návrh zákona České národní rady o zemské samosprávě - tisk 642
12. Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 97/1974 Sb., o archivnictví - tisk 627
13. Návrh zákona České národní rady o referendu - tisk 657
14. Návrh zásad zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství - tisk 614
15. Návrh zákona České národní rady o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu - tisk 640
Jednání zahájil a řídil od 14,15 hodin předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance a hosty jednání a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Poté přednesl předseda výboru návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.
K bodu 1
Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákoník práce a zákon o zaměstnanosti odůvodnil zástupce navrhovatele JUDr. ŠTALMACH. V úvodu svého vystoupení uvedl, že je třeba novelizovat zákoník práce vzhledem k potřebám dnešní doby. Dále je třeba nově upravit pracovní možnost zaměstnání cizinců. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL. Uvedl, že se jedná o velmi potřebnou novelu, a její přijetí podpořil. V rozpravě vystoupili poslanci JUDr. Hana MARVANOVÁ, Ivo PŘIKRYL a PaedDr. Jaroslav SOURAL. Poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ poukázala na některé nejasnosti v nové úpravě týkající se státních zaměstnanců. Návrh usnesení poté přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona po zapracování několika připomínek výboru.
K bodu 2
Návrh zákona o dani z příjmů odůvodnila zástupkyně navrhovatele Ing. BOŤULKOVÁ z federálního ministerstva financí. V úvodu svého vystoupení uvedla, že se jedná o velmi důležitý zákon, který zcela novým způsobem charakterizuje daň z příjmů. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. Ing. Miroslav WAJSAR. Ve svém vystoupení podpořil navrhovaný zákon a poukázal na lokální daně. V rozpravě vystoupili poslanci prof. Vladimír PRECLÍK, Eva KANTŮRKOVÁ, PaedDr. Jaroslav SOURAL a Ing. Miroslav WAJSAR. Ve svých vystoupeních se poslanci zaměřili na způsob zdaňování příjmů fyzických osob se zaměřením na sponzorství. Návrh usnesení poté přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona po zapracování dvou připomínek výboru.
K bodu 3
Návrh zákona o policejních vysokých školách a zřízení Policejní akademie odůvodnil navrhovatel poslanec Federálního shromáždění ČSFR JUDr. Karol STOME. Uvedl, že praxe si žádá, aby byly zřízeny policejní školy, neboť je třeba ve speciálních školách cvičit kriminalisty a jiné odborné pracovníky kriminální služby. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Uvedla, že zákon vychází z vysokoškolského zákona, podpořila návrh zákona, ale vznesla dotaz, proč sídlem Policejní akademie má být Praha. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Miroslav WAJSAR a Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Oba zmínění poslanci podpořili návrh zákona ke schválení. Návrh usnesení poté přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona po zapracování jedné připomínky předložené poslancem Ing. Miroslavem WAJSAREM.
K bodu 4
Návrh zákona o Federálním fondu kultury odůvodnil zástupce navrhovatele poslanec Federálního shromáždění ČSFR Michal PROKOP. Ve svém vystoupení uvedl, že smyslem tohoto zákona je vytvořit alternativní zdroj na kulturní projekty, které přesahují rámec jedné z republik. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. Eva KANTŮRKOVÁ. Uvedla, že předložený návrh je velmi kvalitní, zejména díky výstavbě fondu, která opravdu odpovídá dnešní době. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK a Eva KANTŮRKOVÁ. Oba zmínění poslanci podpořili přijetí zákona bez připomínek. Návrh na usnesení poté přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona bez připomínek.
Poté bylo jednání přerušeno ve 20,00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 1. 4. 1992 od 9,00 hodin za řízení předsedy výboru.
K bodu 5
Návrh zákona o hromadných sdělovacích prostředcích odůvodnila zástupkyně navrhovatele RNDr. Marína LANDOVÁ. Uvedla, že navrhovaný zákon navazuje na tzv. malý kompetenční zákon a upravuje právo na informace. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. Eva KANTŮRKOVÁ, která se zaměřila na oblast audio video. Dále uvedla, že tento zákon upravuje periodické publikace a ne neperiodické publikace. V rozpravě vystoupili poslanci prof. Vladimír PRECLÍK a Eva KANTŮRKOVÁ. Ve svých vystoupeních se zaměřili na oblast periodických a neperiodických publikací. Poté přednesl návrh na usnesení předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona po zapracování dvou připomínek předložených posl. Evou KANTŮRKOVOU.
K bodu 6, 7 a 8
Návrh zákona o Československém rozhlasu, návrh zákona o Československé televizi a návrh zákona o Federální asociaci rozhlasové a televizního vysílání a provozování federálních vysílacích okruhů odůvodnili za navrhovatele RNDr. Marína LANDOVÁ a poslanec Federálního shromáždění ČSFR Michal PROKOP. Uvedli, že smyslem navrhovaných zákonů je nově upravit federální vysílání. Na návrh posl. Oto PRUŠI výbor odmítl projednávat návrhy zákonů o Československém rozhlasu a o Československé televizi a rozhodl se projednávat pouze alternativní návrh poslanců. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. Oto PRUŠA. Uvedl, že je vůbec sporné, aby byly zřízeny federální instituce a podpořil znění poslaneckého návrhu. V rozpravě vystoupili poslanci Oto PRUŠA, Eva KANTŮRKOVÁ a JUDr. Hana MARVANOVÁ. Ve svých vystoupeních se poslanci zaměřili na delimitaci majetku stávajících institucí mezi republikové instituce a nově zřizovaný federální subjekt. Poté předseda výboru přednesl návrhy usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v nichž vyslovil nesouhlas s vládními návrhy a vyslovil souhlas s návrhem poslaneckého zákona po zapracování několika připomínek poslanců výboru.
K bodu 9
Návrh ústavního zákona České národní rady o volebním období České národní rady nebyl projednáván, neboť se výbor rozhodl usnesením (viz příloha), že nebude zákon projednávat dokud o stejné materii nerozhodne Federální shromáždění.
K bodu 10
Návrh zákona České národní rady o zemské samosprávě České republiky odůvodnil za navrhovatele místopředseda České národní rady doc. arch. Zdeněk MALÍK. Uvedl, že návrat k zemskému zřízení je nevyhnutelný a zcela objektivně nutný. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. Oto PRUŠA. Uvedl, že je chybou České národní rady, že tento důležitý zákon je projednáván teprve nyní a návrh zákona podpořil. V rozpravě vystoupila posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, která navrhla přerušit projednávání návrhu zákona, neboť chybí zároveň předložený návrh ústavního zákona České národní rady. Výbor tento návrh podpořil a přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil předkladatelům dopracovat návrh ústavního zákona České národní rady.
K bodu 11
Návrh zákona České národní rady o zemské samosprávě odůvodnil za navrhovatele poslanec Ing. Zdeněk SMĚLÍK z rozpočtového a kontrolního výboru. Uvedl, že přijetí navrhovaného zákona může zabránit kolapsu státní správy v České republice. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL. Uvedl, že navrhovaný zákon je velmi kvalitní a doporučil jeho přijetí. V rozpravě vystoupily poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a JUDr. Hana MARVANOVÁ. Obě poslankyně uvedly, že navrhovaný zákon není možné projednat, vzhledem k tomu, že mu měla předcházet novela Ústavy z roku 1960. Návrh na usnesení přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž odmítl projednávat předložený zákon pro rozpory s Ústavou z roku 1960.
Poté bylo jednání výboru přerušeno v 19,00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 2. 4. 1992 od 9,00 hodin za řízení předsedy výboru.
K bodu 12
Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 97/1974 Sb., o archivnictví odůvodnil zástupce navrhovatele Dr. PŘÍHODA z ministerstva vnitra České republiky. Uvedl, že dosavadní úprava je velmi zastaralá, a zákon je třeba novelizovat vzhledem ke změně vlastnických práv a ekonomických podmínek. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Uvedla, že předložená novela pouze legislativně překrývá stávající problémy a navrhla několik pozměňujících návrhů. V rozpravě vystoupili poslanci Oto PRUŠA a PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Poslanec Oto PRUŠA podpořil všechny pozměňující návrhy posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÉ. Poté přednesl návrh usnesení předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě návrh zákona schválit po zapracování několika připomínek předložených posl. PhDr. Jiřinou PAVLÍKOVOU.
K bodu 13
Návrh zákona České národní rady o referendu odůvodnil zástupce navrhovatele posl. Ing. Václav ŽÁK. Zdůraznil, že uvedený zákon je zcela nezbytný, neboť zavádí tzv. referendum, které není právně závazné, ale je o to flexibilnější. Zpravodajskou zpvávu uvedla posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ. Ve svém vystoupení kritizovala některá ustanovení navrhovaného zákona jako zcela nedotažená, a velmi sporná. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK a JUDr. Hana MARVANOVÁ. Posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ navrhla několik pozměňujících návrhů a uvedla, že zákon není dobře propracován. Výbor většinu návrhů podpořil. Poté předseda výboru přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona po zapracování připomínek výboru.
K bodu 14
Návrh zásad zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství odůvodnil ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Martin BOJAR. Uvedl, že se jedná o zásadní koncepční novelu, která vychází z celkové přestavby našeho zdravotnictví. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, která poukázala na klady i zápory navrhované novely. Navrhla, aby antikoncepce byla alespoň částečně placená. V rozpravě vystoupili poslanci PhDr. Stanislav VOLÁK, Eva KANTŮRKOVÁ a PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Poslanec PhDr. Stanislav VOLÁK uvedl, že zcela v naší zemi chybí výchovný systém v oblasti sexuální výchovy a uvedenou novelu podpořil. Poté návrh usnesení přednesl předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil předsednictvu České národní rady schválit návrh zásad zákona po zapracovnání jedné připomínky.
K bodu 15
Návrh zákona České národní rady o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zájmu odůvodnil zástupce navrhovatele poslanec JUDr. Ivo PALKOSKA z ústavněprávního výboru České národní rady. Uvedl, že navržený zákon je velmi potřebný a sdělil, že vychází z obdobného zákona ve Spojených státech. Zpravodajskou zprávu uvedl posl prof. Vladimír PRECLÍK, který označil zákon za příliš tvrdý. V rozpravě vystoupili poslanci JUDr. Hana MARVANOVÁ, Eva KANTŮRKOVÁ, prof. Vladimír PRECLÍK a Oto PRUŠA. Většina poslanců navržený zákon kritizovala a nedoporučila ke schválení. Návrh usnesení poté přednesl předseda výboru. Výbor navržené usnesení neschválil. Poté přednesla návrh usnesení posl. Eva KANTŮRKOVÁ. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž nedoporučil České národní radě zákon ke schválení.
Předseda výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu posl. Ing. Josef VONDRÁČEK poděkoval všem přítomným poslancům za aktivní účast na jednání.
Jednání výboru bylo ukončeno v 17,00 hodin.
V Praze dne 27. dubna 1992
Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK
Ing. Miroslav WAJSAR |
Ing. Josef VONDRÁČEK |
ověřovatel - tajemník |
předseda |
výboru ČNR pro vědu, |
výboru ČNR pro vědu, |
vzdělání a kulturu |
vzdělání a kulturu |