ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992
VI. volební období
výbor pro vědu, vzdělání a kulturu
Zápis
ze 42. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 10. - 12. března 1992
Březen 1992
Zápis
ze 42. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 10. - 12. března 1992
Přítomno 10. 3. 1992: 16 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno 11. 3. 1992: 16 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno 12. 3. 1992: 15 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Omluveni 10. 3. 1992: posl. Helena NĚMCOVÁ, posl. PhDr. František KOZEL a posl. Stanislava BUMBOVÁ
Omluveni 11. 3. 1992: posl. Helena NĚMCOVÁ, posl. PhDr. František KOZEL a posl. Vladimír ČECH
Omluveni 12. 3. 1992: posl. Helena NĚMCOVÁ, posl. Vladimír ČECH, posl. PhDr. František KOZEL a posl. Petr DUDEŠEK
Pořad:
1. Návrh zákona České národní rady, kterým se zrušují některé právní předpisy z odvětví kultury - tisk 518
2. Zpráva o kontrole Národní knihovny v Praze orgány ministerstva kultury České republiky
3. Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících - tisk 618
4. Smlouva mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, podepsaná v Praze dne 27. února 1992 - tisk FS 1373
5. Sdělení předsedy výboru a otázky a podněty poslanců
6. Projednání kandidátů do Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání
Jednání zahájil a řídil od 14,15 hod. předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance výboru a hosty a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Poté předseda výboru přednesl návrh pořadu, který byl jednomyslně přijat.
K bodu 1
Na začátku pokračování projednávání zákona České národní rady, kterým se zrušují některé právní z odvětví kultury vystoupil posl. Vladimír ČECH, který informoval výbor o jednání pracovní skupiny, která měla se zástupci ministerstva kultury a Divadelní obce zjistit, zda je opravdu možné zrušit bez náhrady celý divadelní zákon. Skupina zjistila, že by bylo nanejvýše vhodné zachovat některá ustanovení divadelního zákona, aby se tato oblast nedostala do právního vakua. Pokud jde o osvětový zákon skupina shledala jako naprosto jednoznačně nutné tuto právní normu zrušit. Toto stanovisko podpořil i zástupce ministerstva kultury JUDr. Aleš DVOULETÝ a poslanci PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a JUDr. Hana MARVANOVÁ. Poté předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě, aby návrh zákona schválila s několika změnami navrženými poslanci výboru. Posl. Vladimír ČECH poté navrhl usnesení, kterým by Česká národní rada zavázala vládu České republiky přípravou legislativních prací v oblasti osvěty a divadel. I toto usnesení výbor přijal (viz příloha).
K bodu 2
V úvodu tohoto bodu shrnula posl. Eva KANTŮRKOVÁ dosavadní poznatky o kontrole v Národní knihovně a oznámila, že Melonova nadace, která hodlá uvolnit částku 1, 3 mil. dolarů na technické vybavení Národní knihovny chce sama uskutečnit nezávislou kontrolu hospodaření v Národní knihovně. Zdůraznila, že pokud její informace jsou pravdivé nejde v Národní knihovně o rozkrádání, ale spíše o účetnické nedostatky (nedodržení rozpočtových pravidel republiky). Ministr kultury České republiky Milan UHDE uvedl, že se domnívá, že informace posl. Evy KANTŮRKOVÉ vycházejí ze špatných podkladů a sdělil, že mu nejsou známy žádné protiargumenty ze strany Národní knihovny, které by zpochybnily výsledky provedené kontroly. Zároveň uvedl, že požádá ministra financí a ministra kontroly o provedení následných kontrol v Národní knihovně v Praze. Ředitel Národní knihovny v Praze PhDr. Vojtěch BALÍK uvedl, že již podnikl kroky k nápravě, ale zmínil se o nepřátelském chování ze strany pracovníků ministerstva. Předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK podpořil myšlenku pana ministra, týkající se následné kontroly provedené ministerstvem financí a ministerstvem kontroly České republiky. V tomto smyslu také navrhl usnesení (viz příloha), které výbor přijal.
Poté bylo jednání výboru přerušeno v 18,00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 11. března 1992 od 9,00 hodin za řízení předsedy výboru.
K bodu 3
Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o památkové péči, ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících odůvodnila zástupkyně navrhovatele posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Uvedla, že po celé volební období poslanci vyvíjeli aktivitu, aby byl zpracován nový památkový zákon, nicméně ministerstvo kultury jej nebylo schopno předložit. Vzhledem k tomu, že je nezbytné aby stát mohl finančně pomáhat i původním majitelům památek při jejich rekonstrukci, předkládá iniciativní skupina poslanců novelu stávajícího památkové zákona. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. prof. Vladimír PRECLÍK. Uvedenou novelizaci podpořil s tím, že je nutné co nejdříve předložit celý nový památkový zákon. V rozpravě vystoupili poslanci RNDr. Věra ČULÍKOVÁ, Ing. Miroslav WAJSAR, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, PaedDr. Jaroslav SOURAL a Ing. Josef VONDRÁČEK. Poslankyně RNDr. Věra ČULÍKOVÁ navrhla rozšíření novely o jeden paragraf, který by řešil problematiku archeologických výzkumů. Tento návrh podpořili poslanci Ing. Miroslav WAJSAR a Ing. Josef VONDRÁČEK. Poté předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona po zapracování jedné připomínky předložené posl. RNDr. Věrou ČULÍKOVOU.
K bodu 4
Smlouvu mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci podepsanou v Praze dne 27. února 1992 uvedl zástupce ministerstva zahraničních věcí České a Slovenské Federativní Republiky Bedřich KOPECKÝ. Zmínil se o všech "sporných" ustanoveních, která byla tiskem či politickými stranami kritizována. Uvedl, že se smlouva nezabývá majetkovými otázkami, a proto je bezpředmětné o nich hovořit. Dále pohovořil o výkladu "nulity" Minichovské dohody, která je rozdílně vykládána v Německu a u nás, nicméně se zcela shodnými účinky. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDERÁČEK, PaedDr. Jaroslav SOURAL a Ing. Miroslav WAJSAR. Posl. Ing. Josef VONDRÁČEK zdůraznil, že smlouva nemůže řešit problémy minulosti, ale měla by otvírat cestu do budoucna. Velmi kriticky se zmínil o smlouvě posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL. Uvedl, že se nedomnívá že by byla smlouva namířena na budoucnost, kritizoval malou velkorysost německé strany v otázce Minichova, a podotkl, že majetkové otázky mohou být kdykoliv znovu otevřeny. Posl. Ing. Mirosva WAJSAR však uvedl, že podle jeho názoru je smlouva v podstatě kvalitní a její přijetí doporučil. Poté přednesl návrh na usnesení předseda výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž vyslovil souhlas se Smlouvou mezi ČSFR a SRN o dobrém sousedství a přátelské spolupráci.
K bodu 5
Nejprve předseda výboru informoval poslance o předpokládaném harmonogramu do konce volebního období. Uvedl, že by se měl výbor sejít zhruba ještě ke třem schůzím a seznámil poslance s některými zákonnými úpravami, které by měly být ve výboru ještě projednány. Zároveň byly stanoveni zpravodajové k jednotlivým zákonným předlohám. Dále předsedkyně heraldické komise seznámila poslance výboru s návrhy znaků a praporů obcí a měst České republiky, které žádají ve smyslu § 5 zákona č. 367/1990 Sb., o obcí o přiznání práva užívat znak či prapor. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v nichž doporučuje uvedeným obcích a městům vyhovět. Předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK seznámil výbor s dopisem ministra kultury České republiky Milana UHDEHO týkajícího se zrušení Muzea revolučních bojů v Ostravě. Dále předseda výboru informoval o jednání se zástupci České filharmonie a pověřil posl. prof. Vladimíra PRECLÍKA, aby o dané problematice jednal s ministrem kultury.
K bodu 6
Výbor projednal kandidáty do Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání. Jednání se zúčastnili Ing. Miroslav PÝCHA, Petr PAVLOVSKÝ, PhDr. Jiřina JANŠOVÁ, prof. Jaroslav MIHULE, Ing. David STÁDNÍK, Jiří KOUBEK a Petr HÁJEK.
Poté bylo jednání přerušeno v 20,00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 12. března 1992 od 10,00 hodin za řízení místopředsedy výboru posl. Oto PRUŠI.
Projednávání kandidátů na členy Rady České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání se zúčastnili další kandidáti Karel SRP, Bohuslav HANUŠ, Josef JOSEFÍK, Tomáš KEJLA, Jiří FLORIÁN a Ing. Jiří BROŽ. Výbor poté schválil návrh volebního řádu a usnesení výboru k dané problematice (viz příloha).
Místopředseda výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu poděkoval všem přítomným za aktivní účast na jednání.
Zasedání výboru bylo ukončeno v 12,15 hodin.
V Praze dne 16. března 1992
Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK
Ing. Miroslav WAJSAR |
Ing. Josef VONDRÁČEK |
ověřovatel - tajemník |
předseda |
výboru ČNR pro vědu, |
výboru ČNR pro vědu, |
vzdělání a kulturu |
vzdělání a kulturu |