ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VI. volební období

výbor pro vědu, vzdělání a kulturu

 

ZÁPIS

ze 41. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 3. - 4. března 1992

Březen 1992

 

Zápis

ze 41. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 3. - 4. března 1992

Přítomno 3. 3. 1992: 14 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Přítomno 4. 3. 1992: 14 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Omluveni 3. 3. 1992: posl. Jarmila MALEŇÁKOVÁ, posl. prof. Vladimír PRECLÍK, posl. Helena NĚMCOVÁ, posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL a posl. Ing. Miroslav WAJSAR

Omluveni 4. 3. 1992: posl. prof. Vladimír PRECLÍK, posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, posl. Ing. Miroslav WAJSAR a posl. Petr DUDEŠEK

posl. Helena NĚMCOVÁ

 

Pořad:

1. Návrh zákona České národní rady, kterým se zrušují některé právní předpisy z odvětví kultury - tisk 518

2. Návrh zákona o vlastnictví k bytům a nebytovým prostorám - tisk FS 1281

3. Informace náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Libora PÁTÉHO o koncepci vysokého školství a vědy

4. Vystoupení starosty městské části Praha 3 Michala BORSE

5. Návrh zákona České národní rady o zřízení ministerstva mezinárodních vztahů České republiky - tisk 574

6. Návštěva střední grafické školy v Hellichově ulici a beseda s učiteli

Jednání zahájil a řídil od 14,15 hodin předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance a hosty a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Poté předseda výboru přednesl návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.

 

K bodu 1

V úvodu pokračování projednávání návrhu zákona České národní rady, kterým se zrušují některé právní předpisy z odvětví kultury uvedl náměstek ministra kultury České republiky Jiří HEJLEK, že je nezbytně nutné podpořit zrušení divadelního a osvětového zákona, které se již zcela přežily a brzdí svobodný rozvoj v těchto oblastech. Posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ informovala výbor o tom, že se seznámila s obsahy navrhovaných zákonů a vyhlášek ke zrušení a za sporné označila divadelní a osvětový zákon. V rozpravě poté posl. Daniela KOLÁŘOVÁ (RKV) uvedla, že zrušení divadelního zákona bez náhrady je neodpustitelné, neboť se celá oblast dostane do právního vakua. Upozornila na aktivitu Divadelní obce a Herecké asociace, které navrhovaly nový divadelní zákon, který však legislativa ministerstva kultury zamítla. Toto stanovisko podpořil i posl. Vladimír ČECH. Na tato vystoupení reagoval náměstek Jiří HEJLEK ujištěním, že existence divadelního zákona nezaručí přežití českých divadel. Navíc uvedl, že osvětový zákon pojednává v podstatě pouze o marxistickém vzdělávání, a proto by měl být urychleně zrušen. Toto stanovisko podpořili poslanci Eva KANTŮRKOVÁ a Ing. Josef VONDRÁČEK. Posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ poté navrhla přerušení projednávání návrhu zákona do úterý 10. března 1992 s tím, že by se měla skupina poslanců podrobně zajímat o divadelní zákon s tím, že by zjistila, zda nelze některá ustanovení ponechat v platnosti. Tato skupina byla vytvořena pod vedením posl. Vladimíra ČECHA, a dále ji tvoří poslankyně Eva KANTŮRKOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ a Daniela KOLÁŘOVÁ. Poté bylo projednávání tohoto bodu přerušeno. V rámci tohoto bodu informovala posl. Eva KANTŮRKOVÁ o jednání na ministerstvu kultury ve věci dotací na profesní občanská sdružení. Sdělila, že se situace vyřeší ke spokojenosti těchto sdružení. Tuto informaci vzal výbor na vědomí.

 

K bodu 2

Návrh zákona o vlastnictví k bytům a nebytovým prostorám nebyl předkladatelem odůvodněn. Na návrh zpravodajky výboru posl. JUDr. Hany MARVANOVÉ výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž odmítl projednání zákona z důvodu neomluvené neúčasti předkladatele návrhu zákona.

 

K bodu 3

V úvodu tohoto bodu vystoupil s úvodní informací náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Libor PÁTÝ, který uvedl, že je třeba v koncepci rozvoje vysokých škol postupovat velmi obezřetně, neboť by mohlo dojít ke škodám, které by se po dlouhá léta napravovaly. Uvedl, že vysoké školy se musí rozvíjet v naprosté autonomii a svobodě, která je základem samostatnosti akademické půdy. Pokud jde o jednotlivé druhy studia, uvedl pan náměstek, že je třeba podporovat bakalářské studium, jako plnohodnotné, ukončené vysokoškolské studium, které nebude pouze nedotaženým magisterským studiem. Doktorandské studium poté bude plnit pouze funkci vědeckého nadstavbového studia. Upozornil na nutnost otvírání se našich vysokých škol světu, neboť pouze při spolupráci se zahraničními vysokými školami může naše vysoké školství dosáhnout pokroku, který je tolik potřebný vzhledem ke kvalitě výuky. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Petr VOPĚNKA uvedl, že se maximálně zasadí o to, aby byl ve Federálním shromáždění novelizován § 37 zákoníku práce, který brání tomu, aby byli vysokoškolští pedagogové přijímání na pracovní poměr na dobu určitou, který jako jediný je může motivovat k vědecké právi. V úvodu rozpravy vystoupil rektor Karlovy university prof. Radim PALOUŠ, který podpořil myšlenky pana náměstka a uvedl, že je třeba dbát o větší samostatnost studentů, kteří jsou stále ještě velmi pasivní. Posl. prof. Pavel KLENER uvedl, že se domnívá, že doktorandské studium nebude možno studovat při zaměstnání, neboť to nebude z časových důvodů možné. Tuto myšlenku podpořil i místopředseda ČSAV Ing. Vlastimil HANČIL. Prof. Libor PÁTÝ uvedl, že se musí nutně novým způsobem začít financovat vysokoškolské studium podle úrovně vysokých škol a kvality pedagogů. Předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK zmínil spolupráci vysokých škol a ČSAV. Rektor Vysoké školy ekonomické Ing. MÜLLER uvedl, že pokud jde o jeho školu mají dobrý kontakt s Prognostickým ústavem ČSAV a Ekonomickým ústavem ČSAV. Místopředseda České národní rady Ing. Jan KASAL se zmínil o některých neadekvátních výrocích pana ministra vůči kritikům jeho nové koncepce týkající se zrušení ČSAV. Na toto zareagoval prof. Libor PÁTÝ, který uvedl, že jediná cesta je společné řízení vysokých škol a ČSAV jedním ministerstvem. Tuto myšlenku kritizovali poslanci Eva KANTŮRKOVÁ a prof. Pavel KLENER. Na závěr tohoto bodu navrhl posl. prof. Pavel KLENER návrh usnesení, ve kterém výbor bere na vědomí informaci náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR prof. Libora PÁTÉHO a konstatuje, že v případě, že vláda České republiky do 15. března 1992 nepředloží České národní radě návrh zásad zákona ČNR o České akademii věd a umění a návrh zásad zákona ČNR o vědě a technologiích, předloží tyto návrhy výbor jako iniciativu poslanců. Výbor toto usnesení přijal (viz příloha).

Poté bylo jednání výboru přerušeno v 19,00 hodin. Výbor pokračoval svým jednáním dne 4. 3. 1992 od 9,00 hodin za řízení předsedy výboru posl. Ing. Josefa VONDRÁČKA.

 

K bodu 4

S koncepcí školství na Praze 3 vystoupil starosta městské části Praha 3 Michal BORS. Uvedl, že městské zastupitelstvo se snaží řešit oblast školství globálně s přihlédnutím na celkové řešení této problematiky a uvedl konkrétní údaje, které toto tvrzení dokreslují. Dále informoval poslance výboru o jednání s předsedou vlády České republiky Petrem PITHARTEM, týkajícího se rekonstrukce Komenského školy v Praze 3 a možnosti poskytnutí 50 milionové dotace na rozjezd této rekonstrukce v letošním roce z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK tuto myšlenku podpořil a konstatoval, že koncepce radnice na Praze 3 v oblasti školství je hodná podpory. Posl. Eva KANTŮRKOVÁ a posl. Jarmila MALEŇÁKOVÁ tuto myšlenku podpořily s tím, že je nezbytné, aby se stát snažil koncepční myšlenky zejména v oblasti školství a zdravotnictví podporovat. Posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL namítl, že je podivné, že výbor projednává otázky týkající s městskou částí, a uvedl, že sám zná obdobné příklady, které by zasloužily podpory, nicméně není možné, aby je výbor projednával. Předseda výboru konstatoval, že sám navrhl, aby pan starosta seznámil s celou záležitostí výbor, poté co se sám obeznámil dopodrobna s celou problematikou. Poté navrhl návrh usnesení, ve kterém výbor doporučuje předsedovi vlády České republiky, aby podnikl kroky v realizaci záměru obecního úřadu v Praze 3 rekonstruovat Komenského školu v Praze 3. Výbor toto usnesení přijal (viz příloha).

 

K bodu 5

Návrh zákona České národní rady o zřízení ministerstva mezinárodních vztahů České republiky nebyl bez odůvodnění předložen zástupcem navrhovatele. Po 50 minutách čekání navrhl předseda výboru usnesení, v němž odmítá projednat z těchto důvodů návrh zákona. Výbor toto usnesení schválil (viz příloha).

Poté se výbor odebral na návštěvu a besedu do Střední grafické školy v Hellichově ulici, kde setrval do 16,30 hodin.

Předseda výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu posl. Ing. Josef VONDRÁČEK poděkoval všem přítomným za aktivní účast na jednání.

Zasedání výboru bylo ukončeno v 17,00 hodin.

V Praze dne 9. března 1992

Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK

 

Ing. Miroslav WAJSAR

Ing. Josef VONDRÁČEK

ověřovatel - tajemník

předseda

výboru ČNR pro vědu,

výboru ČNR pro vědu,

vzdělání a kulturu

vzdělání a kulturu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP