ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

výbor pro vědu, vzdělání a kulturu

 

ZÁPIS

ze 37. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané dne 27. listopadu 1991

Listopad 1991

 

Zápis

ze 37. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané dne 27. listopadu 1991

Přítomno: 15 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Omluveni: posl. Ing. Miroslav WAJSAR, posl. Vladimír ČECH, posl. RNDr. Věra ČULÍKOVÁ a posl. Petr DUDEŠEK

 

Pořad:

1. Vystoupení ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Petra VOPĚNKY ke stavu prací na přípravě nové vzdělávací soustavy

2. Vystoupení PhDr. Miroslava RAZIMA k situaci v přípravě zákona o památkové péči

3. Sdělení předsedy výboru

4. Návrh ústavního zákona o způsobu přijetí nové Ústavy ČSFR - tisk FS 1054

5. Návrh ústavního zákona kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 327/1991 Sb., o referendu - tisk FS 1055

Jednání zahájil v 9,15 hodin a řídil předseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance a hosty a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Předseda výboru přednesl návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.

 

K bodu 1

S informací o stavu prací na přípravě nové vzdělávací soustavy vystoupil ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Petr VOPĚNKA. Uvedl, že na danou problematiku přišlo z řad veřejnosti velké množství návrhů. Podtrhl nutnost postupovat v rámci reformy velmi obezřetně, neboť by mohlo dojít k velkým škodám, kdyby došlo k direktivní změně bez zjištění předpokládaných důsledků. Uvedl, že osobně cítí, že v rámci reformy musí dojít k značné liberalizaci školství. Na tuto liberalizaci však prozatím není většina učitelů připravena. Uvedl, že nelze navazovat na systém školství z let před rokem 1948, neboť za tu dobu celý svět šel výrazně dopředu, a znamenalo by to návrat do minulosti. Jako krok vpřed označil ministr oddělení prvního a druhého stupně základní školy a to z mnoha, především psychologických důvodů. Dále se zmínil o koncepci státní maturity, které by měla být zkouškou písemnou a anonymní. V úvodu rozpravy vystoupil poslanec PhDr. František KOZEL, který navrhl, aby výbor dále neprojednával tuto materii, neboť pan ministr několikrát během svého vystoupení uvedl, že mluví pouze za sebe. Poslankyně Eva KANTURKOVA navrhla, aby ještě před hlasováním o tomto bodu přednesl zprávu posl. Ivo PŘIKRYL, který je vedoucím skupiny poslanců zabývajících se přípravou nové vzdělávací soustavy. Posl. Ivo PŘIKRYL velmi podrobně shrnul dosavadní kroky jak ministerstva, tak této komise a seznámil výbor s pěti návrhy koncepcí nové vzdělávací soustavy vypracovanými různými skupinami zpracovatelů. Poté nechal předseda výboru hlasovat o návrhu poslance PhDr. Františka KOZLA. Výbor tento návrh neschválil. Posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL uvedl, že se domnívá, že ministerstvo nepředloží ve stanoveném termínu (do 31. 12. 1991) vládě České republiky žádný konkrétní materiál a zeptal se pana ministra, zda má představu o cíli dané reformy. Na tuto otázku pan ministr odpověděl, že je v tuto chvíli naprosto nemožné stanovit co bude na konci tak složitého procesu, jako je reforma vzdělávací soustavy. Dále pan ministr uvedl, že je i chybou sdělovacích prostředků a tisku, že nedostatečně seznamuje veřejnost s dosavadními návrhy na realizaci reformy. Na toto vystoupení zareagovala posl. Eva KANTURKOVÁ, která se zmínila o našem tisku, s tím, že se nedomnívá, že by byl hlavním viníkem malé informovanosti veřejnosti o postupu ministerstva. Dále uvedla, že má dojem, že pan ministr je na jednání nedostatečně připraven a navrhla, aby výbor nepokračoval v projednávání tohoto bodu. Výbor tento návrh schválil.

Dále vystoupil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Ing. Jan KOUCKÝ, který seznámil výbor s připravovanými ekonomickými opatřeními v oblasti učebnic a školních jídelen. Uvedl, že by bylo rozumné, aby rodiče platili 100% nákladů na potraviny, což by bylo cca 10, -Kčs, s tím, že by stát sociálně slabým rodinám individuálně přispíval na stravování dětí. Toto řešení podpořil poslanec PhDr. František KOZEL, poslanec PaedDr. Jaroslav SOURAL a poslankyně Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Jmenovaní poslanci navrhli v tomto smyslu usnesení výboru, které výbor přijal (viz příloha).

 

K bodu 2

Informaci o stavu prací na přípravě zákona o památkové péči uvedl PhDr. Miroslav RAZIM, zástupce ministerstva kultury České republiky. Uvedl, že zásady tohoto zákona byly připraveny již na jaře tohoto roku. Vzhledem k složitosti problematiky dané oblasti ministerstvo v rámci připomínkového řízení obeslalo více než sto institucí, které se k návrhu zásad vyjádřily. Výsledkem tohoto připomínkového řízení jsou však velmi rozporuplné návrhy, na základě kterých se bude muset ministerstvo znovu zabývat celou koncepcí zásad zákona. V rozpravě vystoupili poslanci prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a Matin PAVALA, zástupce Obce restaurátorů. Poslanec prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK informoval poslance a hosty o tom, že v České národní radě byla vytvořena mezivýborová pracovní skupina, která se zabývá tvorbou daného zákona a úzce spolupracuje s ministerstvem kultury České republiky. Posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ vyslovila názor, že místem, kdy by mělo docházet k výkonu státní správy v této oblasti jsou obecní úřady. Na závěr této rozpravy vystoupil Martin PAVALA a informoval o práci na zásadách zákona o komoře restaurátorů.

 

K bodu 3

Předseda výboru informoval o akcích plánovaných na prosinec 1991 - zasedání výboru bylo stanoveno na 7. 12. a 10 - 11. 12. 1991. Dále předseda výboru informoval o plánované návštěvě Pálffyho paláce ve složení poslanci prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, PhDr. František KOZEL, Mgr. Jiří HONAJZER, JUDr. Hana MARVANOVÁ, Dagmar HOCHOVÁ, Daniela KOLÁŘOVÁ, Eva KANTURKOVÁ a Helena NĚMCOVÁ. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ navrhla, aby komise pro záchranu Národní knihovny byla rozšířena o Dr. KUBÍČKA a Dr. BURGETOVOU. Výbor tento návrh schválil a přijal usnesení (viz příloha). Poslanec prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK seznámil výbor s myšlenkou uspořádat 19. 12. 1991 vánoční koncert v chrámu sv. Mikuláše (Rybova vánoční mše). Výbor tento návrh schválil a pověřil předsedu výboru, aby přednesený návrh prosazoval na schůzi předsednictva České národní rady. Poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ požádala předsedu výboru, aby na schůzi předsednictva České národní rady vznesl návrh, aby všechny sekretariáty výborů byly vybaveny faxy. Výbor tento návrh podpořil.

 

K bodu 4

V úvodu projednávání návrhu ústavního zákona o způsobu přijetí nové Ústavy ČSFR poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ uvedla, že text návrhu je značně nejasný. Předsednictvo České národní rady na všech svých jednáních s předsednictvem Slovenské národní rady jednalo o případné podmíněné účinnosti ústavy tzv. ratifikací obou národních rad, a ne o podmíněné platnosti. Dále poukázala na nejasnou specifikaci označení ústavy a o systému, který by byl použit v případě, že by jedna z národních rad neratifikovala ústavu. Tyto myšlenky podpořili ve svých vystoupeních i poslanci PaedDr. Jaroslav SOURAL a PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ poté navrhla usnesení v němž výbor bere návrh ústavního zákona na vědomí z důvodů nejasných formulací. Výbor tento návrh schválil (viz příloha).

 

K bodu 5

V úvodu projednávání návrhu ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 327/1991 Sb., o referendu seznámila posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ poslance výboru s dosud platným ústavním zákonem o referendu a poukázala na ustanovení, která by se měla novelizovat. Uvedla, že některá navrhovaná ustanovení jsou nepřesná a navrhla konkrétní dílčí změny. Její návrhy výbor podpořil. Předseda výboru poté přednesl návrh usnesení, v němž výbor vyslovil souhlas s návrhem ústavního zákona po zapracování několika připomínek předložených poslankyní JUDr. Hanou MARVANOVOU. Výbor tento návrh schválil (viz příloha).

Předseda výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu posl. Ing. Josef VONDRÁČEK poděkoval všem přítomným za aktivní účast na jednání.

Zasedání výboru bylo ukončeno v 15,30 hodin.

V Praze dne 28. listopadu 1991

Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK

 

Ing. Miroslav WAJSAR

Ing. Josef VONDRÁČEK

ověřovatel - tajemník

předseda

výboru ČNR pro vědu,

výboru ČNR pro vědu,

vzdělání a kulturu

vzdělání a kulturu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP