ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

výbor pro vědu, vzdělání a kulturu

 

ZÁPIS

z 36. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 19. - 20. listopadu 1991

Listopad 1991

 

Zápis

z 36. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 19. - 20. listopadu 1991

Přítomno 19. 11. 1991: 15 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Přítomno 20. 11. 1991: 13 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Omluveni 19. 11. 1991: posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., posl. Ing. Miroslav WAJSAR, posl. prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, posl. Helena NĚMCOVÁ a posl. RNDr. Věra ČULÍKOVÁ

Omluveni 20. 11. 1991: posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., posl. Ing. Josef VONDRÁČEK, posl. Eva KANTURKOVÁ, posl. Ing. Miroslav WAJSAR, posl. RNDr. Věra ČULÍKOVÁ, posl. Petr DUDEŠEK a posl. prof. MUDr. Pavel KLENER

 

Pořad:

1. Sdělení předsedy výboru k obsahovým a organizačním otázkám práce výboru

2. Projednání zprávy předsedy vlády České republiky Petra PITHARTA k otázkám reformy místních orgánů státní správy

3. Vystoupení doc. CÍSAŘOVSKÉHO k problematice Evropského kulturního klubu

Jednání zahájil a řídil od 15,25 hod. předseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance a hosty jednání a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Poté předseda výboru přednesl návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.

 

K bodu 1

1. Předseda informoval výbor, že před každou schůzí výboru se sejde vedení výboru (předseda, místopředsedové a tajemníci), na pravidelné pracovní poradě, na které se budou řešit otázky chodu výboru a příprava další schůze výboru.

2. Dále předseda připomněl, že zpravodajové k jednotlivým sněmovním tiskům by se měli co nejlépe připravovat na projednávání ve výboru.

3. Předseda sdělil, že od této schůze bude vyžadovat k omluvě za neúčast na jednání výboru písemné omluvení, a to od neúčasti půl dne jednání výše.

4. Předseda informoval o zaslání dopisů ministrům školství, mládeže a tělovýchovy ČR a kultury ČR, kterým sdělil, že jménem výboru mohou jednat pouze k tomu zmocnění poslanci, případně místopředsedové výboru.

5. Jako prioritu vedení výboru v oblasti školství stanovilo vypracování nové vzdělávací soustavy a naplňování zákona České národní rady o státní správě a samosprávě ve školství, v oblasti kultury řešení otázky divadel a zpracování zákona o památkové péči.

6. Dále předseda informoval výbor o plánových výjezdních zasedáních, která by se měla uskutečnit vždy v rozsahu 5 dnů, a to v lednu 1992 do jižních Čech a západních Čech, v březnu 1992 do severních Čech a v květnu 1992 do východních Čech.

7. Dále předseda výboru navrhl složení zpravodajských skupin ke kapitolám rozpočtu na rok 1992 ve složení:

- ministerstvo kultury ČR - poslanci prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, posl.

Vladimír ČECH a posl. Eva KANTURKOVÁ

- ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR - poslanci Ivo PŘIKRYL, posl. Jarmila MALEŇÁKOVÁ, posl. PhDr. František KOZEL a posl. Petr DUDEŠEK

- Československá akademie věd - poslanci porf. MUDr. Pavel KLENER, posl. PaedDr. Jaroslav SOURAL a posl. RNDr. Věra ČULÍKOVÁ

Výbor tyto návrhy schválil jednomyslně.

8. Dále předseda informoval o promítnutí amerického filmu vytvořeného na motivy myšlenek A. SOLŽENICYNA, který bude poslancům promítnut dne 20. 11. 1991 od 8, 30 hod. v kinosále ČNR za účelem doporučení školám v České republice.

9. Poslední informace se týkala komise pro dějepis, kterou navrhl zřídit na schůzi České národní rady posl. doc. Václav ŠPLÍCHAL. Tato komise by měla pracovat při výboru pro vědu, vzdělání a kulturu. Prošetřením celé záležitosti byl stanoven posl. Mgr. Jiří HONAJZER.

Dále informoval posl. Petr DUDEŠEK o jednání na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které se týkalo oblasti tělovýchovy. Ministerstvo má zájem o hlubší spolupráci v této oblasti. Místopředsedkyně výboru posl. Jarmila MALENÁKOVÁ navrhla, aby pan posl. Petr DUDEŠEK pracoval v komisi předsednictva České národní rady pro mládež a tělovýchovu. Výbor tento návrh schválil, a pověřil předsedu výboru, aby tento návrh přednesl na schůzi předsednictva České národní rady. Dále posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a Eva KANTURKOVÁ infomovali o jednání s prof. LASSEM, z USA, který nabídl pomoc v oblasti našeho knihovnictví (vytvoření počítačového systému všech našich knihoven, výstavba nové budovy Národní knihovny a zabezpečení vzácných historických tisků). Posl. Eva KANTURKOVÁ navrhla, aby při výboru byla zřízena komise pro záchranu Národní knihovny - výbor tento návrh schválil a zvolil posl. Evu KANTURKOVOU předsedkyní této komise (viz příloha).

 

K bodu 2

Zprávu předsedy vlády České republiky Petra PITHARTA k reorganizaci místních orgánů státní správy přednesl náměstek ministra vnitra České republiky JUDr. Pavel ZÁŘECKÝ. Zdůraznil, že vláda na sebe musela vzít politické rozhodnutí, neboť Česká národní rada se k danému problému zásadním způsobem nevyjádřila. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, která uvedla, že bez schválené koncepce vládou České republiky není vhodné vystoupení pana premiéra projednávat. Navrhla, aby v tomto smyslu výbor přijal své usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž přijal návrhy posl. JUDr. Hany MARVANOVÉ.

Poté bylo zasedání výboru přerušeno v 16,40 hodin. Výbor pokračoval ve své schůzi dne 20. listopadu 1991 od 9,00 hodin za řízení místopředsedy výboru posl. Oto PRUŠI.

 

K bodu 3

Doc. Josef CÍSAŘOVSKÝ, president Evropského kulturního klubu v úvodu svého vystoupení seznámil výbor s historií EKK a s jeho zaměřením - členy jsou umělci a vědci z 21 zemí Evropy, výstavní a kongresová činnost, vydavatelská činnost. Dále sdělil poslancům výboru, že k 28. 2. 1992 dostal EKK výpověď z Pálffyho paláce, kde dosud sídlí, neboť tam má být umístěna část Pražské konzervatoře. S tímto stavem EKK hluboce nesouhlasí a žádá o nové kompromisní řešení. V rozpravě vystoupili náměstkek ministra kultury ČR Ing. Pavel PROSEK, ředitel hospodářko-správního odboru MK ČR Dr. KRATOCHVÍL, ředitel Pražské konzervatoře pan NEUMANN a poslanci JUDr. Hana MARVANOVÁ, PhDr. František KOZEL, Vladimír ČECH, Vladimír PRECLÍK a Helena NĚMCOVÁ. Náměstek ministra kultury Ing. Pavel PROSEK uvedl, že ministerstvo se snaží najít kompromisní řešení, aby se uspokojily zájmy konzervatoře i EKK. Dr. KRATOCHVÍL navíc poslancům sdělil, že EKK již více než 8 měsíců neplatí nájemné v Pálffyho paláci. Ředitel Pražské konzervatoře pan NEUMANN uvedl, že otázka konzervatoře se musí neprodleně řešit. Poslanci JUDr. Hana MARVANOVÁ a PhDr. František KOZEL uvedli, že by měla být stanovena skupina poslanců, kteří by prošetřili stav některých objektů ministerstva kultury ČR a podali výboru zprávu. Výbor tento návrh přijal. Byla stanovena skupina ve složení poslanci PhDr. František KOZEL, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, Vladimír ČECH a prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK. Poslankyně Helena NĚMCOVÁ v závěru rozpravy uvedla, že ministerstvo by mělo podporovat činnost EKK a Jazz klubu, který má také výpověď, neboť jde o významné kulturní instituce.

Místopředseda výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu posl. Oto PRUŠA poděkoval přítomným za aktivní účast na jednání.

Zasedání výboru bylo ukončeno v 11,00 hodin.

V Praze dne 20. listopadu 1991

Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK

 

Helena NĚMCOVÁ

Ing. Josef VONDRÁČEK

ověřovatelka

předseda

výboru ČNR pro vědu,

výboru ČNR pro vědu,

vzdělání a kulturu

vzdělání a kulturu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP