ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

výbor pro vědu, vzdělání a kulturu

 

ZÁPIS

z 33. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 24. - 25. září 1991

Září 1991

 

Zápis

z 33. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 24. - 25. září 1991

Přítomno 24. 9. 1991: 16 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Přítomno 25. 9. 1991: 17 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Omluveni 24. 9. 1991: posl. Vladimír ČECH, posl. PhDr. Stanislav VOLÁK, posl. prof. MUDr. Pavel KLENER, posl. PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ

Omluveni 25. 9. 1991: posl. Vladimír ČECH, posl. PhDr. Stanislav VOLÁK, posl. prof. MUDr. Pavel KLENER

 

Pořad:

1. Vystoupení náměstků ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Ing. Jana KOUCKÉHO a Mgr. Milana KRÁSENSKÉHO k současné situaci ve školství a k přípravě nové koncepce školství

2. Návrh zásad zákona České národní rady o hospodářských komorách - tisk 376

3. Návrh zákona o způsobu provádění referenda - tisk FS 853

4. Vystoupení poradce ministra školství Nizozemí

5. Vystoupení náměstků ministra kultury České republiky k současné situaci v kultuře se zaměřením na ekonomickou situaci a legislativu

6. Sdělení předsedkyně výboru

7. Návrh na udělení znaku a praporu obcím Trnava, Kamenný Přívoz, Vizovice, Nové Město nad Metují

8. Návrh zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání - tisk FS 847

Jednání zahájila a řídila dne 24. 9. 1991 od 14,15 hodin předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. Přivítala všechny přítomné poslance výboru a hosty a konstatovala, že výbor je schopný usnášet se. Předsedkyně výboru navrhla pořad jednání a zeptala se přítomných poslanců zda mají nějaký pozměňující návrh. Poslanec PhDr. František KOZEL navrhl, aby byl pořad jednání rozšířen o zprávu o realizaci zákona ČNR o státní správě a samosprávě ve školství, kterou by měl přednést náměstek MŠMT ČR Mgr. Milan KRÁSENSKÝ. Na dotaz předsedkyně výboru, kam by měl být tento bod zařazen, navrhl posl. PhDr. František KOZEL, aby byla zpráva přednesena v rámci bodu 1. Tento návrh výbor přijal, stejně jako návrh celého pořadu jednání, předneseného předsedkyní výboru.

 

K bodu 1

V úvodu toho bodu vystoupil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Ing. Jan KOUCKÝ. V úvodu svého vystoupení se zaměřil na restriktivní dopady školské politiky na rodiny žáků a studentů. Seznámil poslance výboru s výsledky průzkumu mezi rodiči školou povinných dětí, z něhož vyplývá, že až 60% rodičů je ochotno se podílet na fakultativních příspěvcích na studium svých dětí. Dále se zaměřil na některé problémy s učebnicemi a stavem objektů škol. Seznámil poslance výboru s rychlým rozvojem soukromého školství (v roce 1990 bylo zřízeno 9 soukromých škol, v letošním roce již 126 škol). S uspokojením konstatoval, že delimitace z okresních úřadů dopadly v celku příznivěji než samo ministerstvo očekávalo (cca o 300 milionů Kčs). K platům učitelů poznamenal, že nižší příjmy nejsou pouze našim jevem, ale od skončení II. světové války je tento trend patrný v celé Evropě. Ohledně přípravy rozpočtu na příští rok uvedl, že je třeba rozpočet co nejvíce zprůhlednit a dát možnost samotným školám rozhodovat o svých financích. V rozpravě vystoupili poslanci Petr DUDEŠEK, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., Jarmila MALEŇÁKOVÁ, Ing. Josef VONDRÁČEK a PhDr. František KOZEL. Poslanec Petr DUDEŠEK se zaměřil ve svém vystoupení na valorizaci rozpočtu ministerstva a podpořil ji. Předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., se zeptala, zda 5% nárust pracovníků ve školství, se týkal učitelů, či administrativních pracovníků. Ing. Jan KOUCKÝ ji odpověděl, že je to specifické, podle jednotlivých regionů republiky. Poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK se zaměřil na otázku právní subjektivity základních škol, kterým je často obecními úřady bráněno v jejich získání. V rámci rozpravy se dostavil do výboru i náměstek Mgr. Milan KRÁSENSKÝ. Uvedl, že Učitelské noviny již otiskují postupně první variantu nové školské koncepce. V říjnu t. r. by měla proběhnout veřejná diskuse, v listopadu připomínkové řízení a v prosinci by měla jít nová koncepce jako materiál do vlády České republiky. Požádal poslance výboru, kteří by měli zájem, aby se zúčastnili v této fázi prací na koncepci. V rozpravě k jeho vystoupení vystoupili poslanci PhDr. František KOZEL a Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Poslanec PhDr. František KOZEL se zaměřil na charakter expertních skupin, poslankyně Jarmila MALEŇÁKOVÁ poté na veřejnou diskusi k nové koncepci. Poté bylo rozhodnuto, že rozšíření tohoto bodu o zprávu o realizaci zákona ČNR o státní správě a samosprávě ve školství bude na pořadu další den schůze výbopru.

 

K bodu 2

V úvodu projednání návrhu zásad zákona České národní rady o hospodářských komorách zástupce navrhovatele poslanec JUDr. Miloslav VÝBORNÝ (ÚPV ČNR) navrhl výboru, aby projednávání zásad zákona bylo odloženo na další schůzi výboru, neboť vláda České republiky se danou předlohou bude zabývat až dne 2. října 1991. Výbor tento návrh podpořil a odložil projednávání zásad zákona na 34. schůzi výboru.

 

K bodu 3

Návrh zákona o způsobu provádění referenda odůvodnil zástupce Úřadu předsednictva vlády České a Slovenské Federativní Republiky JUDr. J. BOGUŠČAK. V úvodu svého vystoupení uvedl, že se jedná o návrh zákona, na základě kterého by mohlo být provedeno referendum. V dalším svém výkladu se zaměřil na institut otázky v referendu, době vyhlášení referenda a závaznosti výsledků referenda. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Miroslav WAJSAR, JUDr. Hana MARVANOVÁ a PhDr. František KOZEL. Poslanec Ing. Miroslav WAJSAR se ve svém příspěvku zaměřil na procento zúčastněných občanů v referendu a na platnost jeho výsledku. Poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ se ve svém vystoupení zaměřila na ustanovení §§ 6 a 37, se zaměřením na ustanovení § 37, které je nepřímou novelou trestního zákona. Návrh na usnesení poté přednesla předsedkyně výboru. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona po zapracování jedné obecné připomínky.

Poté bylo jednání výboru přerušeno v 18,30 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 25. září 12991 od 9,00 hodin. Jednání výboru řídila předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc.

 

K bodu 4

V úvodu tohoto bodu přivítala předsedkyně výboru pana J. I. van DEURSENA, poradce ministra školství Nizozemí a pana GOEDHARTA, jeho tajemníka. V úvodu svého vystoupení pan J. I. van DEURSEN informoval výbor o jednáních ministra školství Nizozemí pana Ritsena a ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR prof. Petra Vopěnky, ohledně spolupráce v oblasti školství. Dále pan van DEURSEN uvedl, že posláním jeho mise je zkoumat úroveň aparátu ministerstva školství z důvodu pomoci Nizozemí našemu školství. Vysoce ocenil otevřenost české strany při všech jednáních, se snahou o co nejpřesnější informovanost. V rozpravě vystoupili poslanci prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, Eva KANTURKOVÁ, Ing. Josef VONDRÁČEK, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., PhDr. František KOZEL a Stanislava BUMBOVÁ. Poslanec prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK informoval hosty z Nizozemí o situaci v uměleckém školství v České republice. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ připoměla, že nizozemské a české školství má řadu specifik, což může spolupráci částečně ztížit. Poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK informoval o způsobu řízení školství v České republice. Poslanec PhDr. František KOZEL poté vysvětlil nizozemským hostům principy zákona ČNR o státní správě a samosprávě ve školství. Pan J. I. van DEURSEN poděkoval poslancům výboru za cenné informace a požádal zástupce výboru o další setkání dne 3. 10. 1991 od 14,00 hodin, neboť by si rád připravil odpovědi na řadu položených otázek, a ještě více prohloubil znalosti problematiky našeho školství. Výbor tento návrh přijal.

 

K bodu 5

V úvodu projednávání tohoto bodu vystoupil I. náměstek ministra kultury České republiky PhDr. Jindřich KABÁT, který seznámil přítomné poslance s novou organizační strukturou ministerstva. Uvedl, že cílem vedení ministerstva je vytvořit profesionální aparát, který bude fungovat bez větších problémů i při změně vládnoucích stran, tak jak je tomu i v řadě západoevropských zemí. Dále informoval o řadě personálních změn na ministerstvu a o zahraniční politice ministerstva, které bude pravděpodobně navrhovat vystoupení z UNESCA, které finanční prostředky vynakládané našim státem používá často na akce na kterých ČSFR neparticipuje. Poté vystoupil náměstek ministra kultury ČR Ing. Pavel PROSEK, který uvedl ekonomickou koncepci ministerstva a situaci v legislativě. Uvedl, že ministerstvo připravilo novou koncepci ekonomického řízení kultury, která bude předložena do vlády České republiky. Ohledně legislativy vysvětlil přítomným poslancům problémy s kterými se ministerstvo v této fázi potýká. Představu o ekonomické koncepci doplnil ředitel ekonomického odboru Ing. Petr PELANT, který uvedl, že je nemožné, aby v budoucnu jediným zdrojem příjmů pro ministertsvo a kulturu vůbec byl příspěvek ze státního rozpočtu. Poslanec Oto PREUŠA uvedl, že by se spolupráce s výborem ze strany ministerstva měla zlepšit a být pružnější. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ se poté krátce zmínila o situaci ohledně Pálfyho paláce, odkud hrozí vystěhování Evropskému kulturnímu klubu na úkor konzervatoře.

 

K bodu 6

Předsedkyně výboru sdělila, že dne 13. října odlétá do Autrálie jako velvyslankyně a z tohoto důvodu bude nutné navrhnout nového předsedu výboru. Za svoji osobu by navrhovalo posl. Ing. Josefa VONDRÁČKA, I. místopředsedu výboru. Tento návrh podpořil jménem poslanců Občanské demokratické strany posl. Jiří HONAJZER. Uvedl, že na místo místopředsedy výbopru bude ODS navrhovat poslankyni Jarmilu MALEŇÁKOVOU. Poslankyně Helena NĚMCOVÁ a Eva KANTURKOVÁ oproti tomu navrhly, aby se místopředsedou stal posl. prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, s tím, že by se staral o oblast kultury. Předsedkyně výboru na to zareagovala návrhem, aby výbor měl tři místopředsedy a to místopředsedu pro oblast školství, místopředsedu pro oblast kultury a místopředsedu pro oblast sdělovacích prostředků. Tento návrh byl přijat jednomyslně. V orientačním hlasování o návrhu na předsedu výboru získal kandidát posl. Ing. Josef VONDRÁČEK hlasy všech třinácti přítomných poslanců. Poté předsedkyně výboru sdělila poslancům výboru, že projednala případný přechod poslance doc. Václava ŠPLÍCHALA z rozpočtového a kontrolního výboru ČNR do výboru pro vědu, vzdělání a kulturu a to i s ohledem na jeho znalosti cizích jazyků. V orientačním hlasování o tomto návrhu získal poslanec doc. Václav ŠPLÍCHAL podporu deseti poslanců, čtyři se zdrželi hlasování.

 

K bodu 7

V úvodu tohoto bodu požádala předsedkyně výboru poslance výboru o svolení, aby za nepřítomnou předsedkyni heraldické komise posl. PhDr. Jiřinu PAVLÍKVOU odůvodnil návrh na udělení znaků a praporů několika obcím České republiky tajemník výboru JUDr. Ondřej ZEMINA. Výbor tento návrh podpořil. Poté tajemník výboru seznámil poslance s návrhy znaků a praporů obcí Kamenný Přívoz, Trnava, Vizovice a Nové Město nad Metují. Výbor tyto návrhy podpořil a přijal usnesení (viz přílohy), v nichž doporučuje předsednictvu České národní rady, aby ve smyslu § 5 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích udělilo jmenovaným obcím právo užívat znak a prapor.

 

K bodu 8

Návrh zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání odůvodnil zástupce Úřadu předsednictva vlády ČSFR RNDr. Karel PASTOR. Uvedl, že jde o dlouho očekávaný zákon, který navazuje na tzv. "malý kompetenční zákon". Provozovateli podle tohoto zákona budou jednak provozovatelé ze zákona a dále provozovatelé s licencí, tedy soukromí provozovatelé. V rozpravě vystoupili poslanci Oto PRUŠA, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., JUDr. Hana MARVANOVÁ, Eva KANTURKOVÁ, Helna NĚMCOVÁ a Ing. Miroslav WAJSAR. Poslanec Oto PRUŠA uvedl, že předložený zákon měl již dávno být schválen a předlohu podpořil. Uvedl, že se domnívá, že koncepce zákona je správná a zaměřil se na otázku Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., tlumočila nároz stanice GRANADA, jejíž zástupci varovali před přílišným vstupováním soukromých stanic do vysílání. Na tento názor navázala i poslankyně Eva KANTURKOVÁ, která informovala o problémech technického rázu. Poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ poté přednesla konkrétní pozměňovací návrhy k jednotlivým paragrafům zákona. Většina z nich byla přijata a byla zařazena do usnesení výboru. Návrh na usnesení poté přednesla předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž vyslovil souhlas s návrhem zákona po zapracování několika připomínek předložených poslanci výboru.

Poté se do výboru dostavil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Mgr. Milan KRÁSENSKÝ k pokračování bodu 1, aby uvedl zprávu o realizaci zákona ČNR o státní správě a samosprávě ve školství. Počet poslanců ve výboru však poklesl na devět, čímž se stal výbor neusnášení schopný. Proto místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK projednávání tohoto bodu přerušil, s tím, že se výbor bude danou problematikou zabývat na některé ze svých příštích schůzí.

Předsedkyně výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., poděkovala všem přítomným poslancům za aktivní účast a uvedla, že bude nutné se zabývat účastí poslanců na výboru, aby nedocházelo k situacím, kdy výbor nemůže jednat, neboť není usnášení schopný.

Zasedání výboru bylo ukončeno v 18,30 hodin.

V Praze dne 30. září 1991

Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK ČNR

 

Ing. Miroslav WAJSAR

MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc.

ověřovatel - tajemník

předsedkyně

výboru ČNR pro vědu,

výboru ČNR pro vědu,

vzdělání a kulturu

vzdělání a kulturu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP