ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991
VI. volební období
výbor pro vědu, vzdělání a kulturu
Zápis
z 32. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 27. - 28. srpna 1991
Srpen 1991
Zápis
z 32. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 27. - 28. srpna 1991
Přítomno 27. 8. 1991: 17 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno 28. 8. 1991: 17 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Omluveni 27. 8. 1991: posl. Vladimír ČECH, posl. prof. MUDr. Pavel KLENER, posl. Petr DUDEŠEK a posl. Eva KANTURKOVÁ
Omluveni 28. 8. 1991: posl. Vladimír ČECH, posl. prof. MUDr. Pavel KLENER, posl. Petr DUDEŠEK a posl. Ladislav JAKL
Pořad:
1. Vystoupení ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Petra VOPĚNKY k přípravě nového školního roku a jednání vlády České republiky
2. Návrh zásad zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 367/1990 Sb., o obcích - tisk 334
3. Návrh zásad zákona České národní rady o místním referendu - tisk 335
4. Návrh zásad zákona České národní rady o lidovém hlasování - tisk 323
5. Návrh materiálu vlády České republiky "Státní bytová politika České republiky tisk 316
6. Návrh zásad ústavního zákona České národní rady o hlasování v České národní radě - tisk 352
7. Zpráva o stavu prokuratury v České republice - tisk 354
Jednání zahájil dne 27. srpna ve 14,15 hodin a řídil I. místopředseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance výboru a hosty a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Dále místopředseda výboru sdělil, že ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Petr VOPĚNKA požádal o vystoupení ve výboru. Výbor tento požadavek schválil. Poté místopředseda výboru přednesl návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.
K bodu 1
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky prof. Petr VOPĚNKA v úvodu poděkoval poslancům výboru za možnost vystoupit k dvěma zásadním záležitostem, a to, k přípravě nového školního roku a k jednání vlády České republiky, na kterém byl vznesen námět na zrušení školských úřadů a řízení školství na této úrovni okresními úřadu. K přípravě školního roku pan ministr sdělil, že až na dva případy jsou již jmenováni všichni ředitelé školských úřadů a připravují se konkursy na místa ředitelů ve školách, kde byli jmenováni ředitelé před listopadem 1989. Co se týče materiálního zabezpečení neobjevují se signály, podle kterých by byl chod školního roku narušen. Dále pan ministr zdůraznil, že již nyní se jednoznačně osvědčilo zavedení odvětvového principu řízení ve školství. Vláda České republiky se na své poslední schůzi touto problematikou zabývala; byly vzneseny požadavky přednostů okresních úřadů, aby byly školské úřadu zrušeny, a resort byl řízen okresními úřady. Pan ministr sdělil, že toto řešení je pro něho naprosto nepřijatelné. Místopředseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK se pana ministra zeptal, jaké hlavní úkoly čekají resort v novém školním roce. Prof. Petr VOPĚNKA za hlavní úkol považuje diskusi nad novou školskou koncepcí, která by měla probíhat nejen mezi učiteli, ale zejména i mezi rodiči. Poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ zmínila případ severní Moravy, kde byl zřízen v Českém Těšíně školský úřad pro polské školství. Požádala pana ministra, aby celou situaci prošeřil. Na závěr tohoto bodu výbor přijal usnesení (viz příloha) na podporu odvětvového řízení školství.
K bodu 2
Návrh zásad zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 367/1990 Sb., o obcích odůvodnila předkladatelka poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ. V úvodu svého vystoupení uvedla, že předložené zásady úzce souvisí v návrhem zásad zákona ČNR o místním referendu. Předložená novela postihuje následující okruh problémů - slučování obcí, rozdělování obcí, místní referendum, působnost obecního zastupitelstva. Zpravodajskou zprávu uvedla poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Ve svém vystoupení uvedla, že "v terénu" je zákon přijímán s velkým porozuměním, jako velice potřebný. Předložený návrh podpořila. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, PaedDr. Jaroslav SOURAL a Stanislava BUMBOVÁ. Poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK a PaedDr. Jaroslav SOURAL se ve svých příspěvcích zaměřili na problematiku slučování a rozdělování obcí. Návrh na usnesení poté přednesl místopředseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž doporučil předsednictvu České národní rady, aby návrh zásad zákona ČNR schválilo bez připomínek.
K bodu 3
Návrh zásad zákona České národní rady o místním referendu odůvodnila předkladatelka poslankyně JUDr. Hana MARVANOVÁ. Uvedla, že předložený návrh je velmi očekáván, a měl by vyřešit problematiku místního referenda. Předložený návrh zakotvuje případy, kdy je možno referendum vyhlásit, ale i případy, kdy referendum nemůže být vyhlášeno. Zpravodajskou zprávu uvedl poslanec Ladislav JAKL. V úvodu svého vystoupení vyslovil názor, že daný zákon měl být předložen již dávno, a to vládou České republiky. Zákon, který je předložen zaplňuje mezeru v zákoně o obcích, kde je pouze zmíněn institut referenda, ale podrobnosti chybí. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Miroslav WAJSAR, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, PaedDr. Jaroslav SOURAL a Ivo PŘIKRYL. Poslanec Ing. Miroslav WAJSAR se zaměřil na možnost, kdy žádost občana o vypsání referenda je zamítnuta. Poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a poslanec Ivo PŘIKRYL diskutovali na téma proč nelze vypsat referendum ve stejném termínu jako volby do místního zastupitelstva. Návrh na usnesení poté přednesl místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil předsednictvu České národní, aby návrh zásad zákona ČNR schválilo bez připomínek.
Poté bylo jednání výboru přerušeno v 18,00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 28. srpna 1991 od 9,15 hodin za řízení místopředsedy výboru poslance Ing. Josefa VONDRÁČKA. Ještě před přerušením požádal o slovo poslanec Ladislav JAKL, který oznámil výboru, že se vzdává mandátu, neboť mu bylo vyšetřovací komisí České národní rady sděleno, že byl pozitivně vylustrován jako kandidát tajné spolupráce.
K bodu 4
Místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK připomněl projednávání zásad zákona České národní rady o lidovém hlasování, který byl projednáván již na 29. schůzi výboru. Navrhl, aby výbor přijal usnesení v tom smyslu, že nedoporučuje navrhované zásady zákona přijmout, neboť danou problematiku řeší pregnantně návrh zásad zákona ČNR o místním referendu, a dále, že vláda České republiky předložený návrh zásad zákona zamítla. Výbor tento návrh přijal (viz usnesení).
K bodu 5
Návrh materiálu vlády České republiky "Státní bytová politika České republiky" odůvodnila zástupkyně navrhovatele JUDr. M. HRUŠKOVÁ. Uvedla, že předpokládaná koncepce vychází z toho, že by mělo dojít z přechodu od administrativního způsobu přidělování bytů k tržním vztahům v této oblasti. Zároveň musí dojít ke změně občanského zákoníku, který by měl vytvořit legislativní podklady pro tuto změnu. Zpravodajskou zprávu uvedli poslanci Ivo PŘIKRYL a RNDr. Věra ČULÍKOVÁ. Poslankyně RNDr. Věra ČULÍKOVÁ uvedla, že předložený materiál není příliš aktuální, neboť nenavazuje na předloženou novelu občanského zákoníku. Ohledně zdražení nájemného uvedla, že již dávno mělo být k tomuto kroku přistoupeno. Celkově zhodnotila předložený materiál jako nedostačující, opravdová bytová politika chybí. Poslanec Ivo PŘIKRYL uvedl, že není zcela jasné jak dopadne transformační zákon ohledně bytových družstev. V rozpravě vystoupili poslanci Eva KANTURKOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ a RNDr. Věra ČULÍKOVÁ. Ve svých vystoupeních se zaměřili na problematiku bytových družstev a jejich plánované transformace. Návrh na usnesení přednesli poslanci RNDr. Věra ČULÍKOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ a Ivo PRIKRYL. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž bere materiál na vědomí s připomínkami.
K bodu 6
Návrh zásad ústavního zákona České národní rady o hlasování v České národní radě odůvodnil předkladatel poslanec PhDr. Karel KŘÍŽ. Uvedl, že navrhované zásady ústavního zákona zakotvují institut dvou komor v České národní radě a zákaz majorizace při hlasování o ústavních zákonech a státním rozpočtu. Zpravodajskou zprávu uvedli poslanci Stanislava BUMBOVÁ a Jiří HONAJZER. Oba zpravodajové předložený návrh odmítli, neboť Česká národní rada nebyla nikdy konstituována jako dvoukomorový zákonodárný sbor. V rozpravě vystoupili poslanci JUDr. Hana MARVANOVÁ a Ing. Josef VONDRÁČEK. Předložený návrh odmítli jako zcela nedotažený a sporný. Návrh na usnesení poté přednesl místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž doporučil předsednictvu České národní rady návrh zásad ústavního zákona ČNR zamítnout.
K bodu 7
Zprávu o stavu prokuratury České republiky uvedl generální prokurátor České republiky JUDr. Ludvík BRUNNER. Uvedl, že situace na prokuratuře je velice svízelná, a to nejen z důvodu špatné finanční situace a zastaralého technického vybavení. Zpravodajskou zprávu uvedl poslanec prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK. Ve svém vystoupení uvedl, že předložená zpráva je velmi obsažná, a dobře mapuje oblast prokuratury. Přijetí zprávy jednoznačně podpořil. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, Jarmila MALEŇÁKOVÁ, Eva KANTURKOVÁ a Ing. Miroslav WAJSAR. Poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK a Jarmila MALEŇÁKOVÁ se ve svých vystoupeních zaměřili na důležitost výchovy nových prokurátorů z řad absolventů právnických fakult. K tomu JUDr. Ludvík BRUNNER uvedl, že i v této oblasti je situace velmi špatná, neboť z letošních absolventů se podařilo získat pouze čtyři na celém území České republiky, přitom by bylo třeba jen v Praze přijmout nejméně deset nových čekatelů. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ vznesla dvě otázky - zda se počítá se zavedením institutu vyšetřujícího soudce a jak pokračuje očista od prokurátorů, kteří se v minulosti prohřešili proti nestrannosti. Generální prokurátor ČR JUDr. Ludvík BRUNNER vyslovil svůj názor, že institut vyšetřujícího soudce je používán v podstatě pouze ve Francii, kde jde o tradiční formu objasňování trestné činnosti, a zavedení tohoto institutu u nás by považoval za krok zpět. Na otázku, jak probíhá očista prokuratury uvedl, že většina zkompromitovaných lidí již z prokuratury odešla, někteří však byli prozatím na prokuraturách ponecháni, neboť nejde jednorázově snížit stavy na prokuraturách, neboť by došlo k vážnému ochromení jejich činnosti, což si žádný stát nemůže dovolit. Po ukončení rozpravy návrh na usnesení přednesl místopředseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě, aby zprávu o stavu prokuratury České republiky schválila bez připomínek.
Místopředseda výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK poděkoval všem přítomným za aktivní účast na jednání.
Zasedání výboru bylo ukončeno dne 28. srpna 1991 v 15,30 hodin.
V Praze dne 2. září 1991
Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK
Helena NĚMCOVÁ |
MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. |
ověřovatelka |
předsedkyně |
výboru ČNR pro vědu, |
výboru ČNR pro vědu, |
vzdělání a kulturu |
vzdělání a kulturu |