ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

výbor pro vědu, vzdělání a kulturu

 

ZÁPIS

z 28. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 11. - 13. června 1991

Červen 1991

 

Zápis

z 28. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 11. - 13. června 1991

Přítomno dne 11. 6. 1991: 16 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Přítomno dne 12. 6. 1991: 19 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Přítomno dne 13. 6. 1991: 17 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Omluveni dne 11. 6. 1991: posl. PhDr. Oto PRUŠA, posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, posl. Petr DUDEŠEK, posl. Karel BIŇOVEC, posl. Ing. Miroslav WAJSAR a posl. Helena NĚMCOVÁ

Omluveni dne 12. 6. 1991: posl. Vladimír ČECH, posl. Karel BIŇOVEC a posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ

Omluveni dne 13. 6. 1991: prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, posl. Karel BIŇOVEC, posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, posl. PhDr. Stanislav VOLÁK a posl. RNDr. Věra ČULÍKOVÁ

Pořad:

1. Návrh zákona České národní rady o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí České republiky - tisk 303

2. Informace o přípravě novelizace divadelního zákona

3. Návrh na udělení praporu obci Světlá nad Sázavou a znaku a praporu obci Ratíškovice

4. Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navracení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací - tisk 320

5. Usnesení k přikázaným kapitolám státního závěrečného účtu České republiky za rok 1990

6. Návrh zákona České národní rady o zemských úřadech - tisk 306

7. Sdělení předsedkyně výboru

8. Otázky a podněty poslanců

9. Informace o ekonomické situaci ve školství

Jednání zahájila a řídila dne 11. června 1991 v 14, 20 hodin předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. Přivítala všechny přítomné poslance výboru a hosty a konstatovala, že výbor je usnášení schopný. Předsedkyně výboru přednesla návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.

 

K bodu 1

Návrh zákona České národní rady o Státním fondu tvorby a ochrany životního prostředí České republiky odůvodnil náměstek ministra životního prostředí České republiky RNDr. Pavel TRPÁK. Ve svém vystoupení vysvětlil poslancům filosofii Fondu, který bude konstituován tak, že finanční prostředky z něho nebudou lokálně rozdělovány (podle místa vzniku), ale budou globálně investovány do životního prostředí České republiky. Zdůraznil, že Fond bude jedním ze základních nástrojů ministerstva životního prostředí České republiky. Dále uvedl, že do Fondu přejdou finanční prostředky ze stávajících fondů ochrany ovzduší a vodního hospodářství. Zpravodajskou zprávu uvedla poslankyně RNDr. Věra ČULÍKOVÁ. V úvodu uvedla, že předložený zákon je velmi přehledný a stručný, což přispívá k jeho pochopení. Za meritum zákona poslankyně RNDr. Věra ČULÍKOVÁ označila tu skutečnost, že Fond bude podporovat ochranu životního prostředí České republiky globálně a ne regionálně. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, PaedDr. Jaroslav SOURAL, Ladislav JAKL, Eva KANTURKOVÁ, prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK a MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. Se zásadními připomínkami k návrhu zákona vystoupil poslanec Ladislav JAKL. Uvedl, že vláda České republiky by měla vypracovat obecný návrh zákona České národní rady, na základě kterého by byly veškeré Státní fondy zřizovány. Situace, která při neexistenci této normy nastává, nahrává prosazování pouze partikulárních zájmů, což není v souladu s potřebami celé republiky. Řekl, že koncepce Státního fondu by měla být naprosto jiná, Fond by měl se svěřenými penězi podnikat a ze zisku financovat ochranu životního prostředí. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ a MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., upozornily na různorodost fondů a následnou nereálnost vypracování podrobných pravidel, obdobně se vyjádřil i předkladatel. Poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., uvedla, že by do návrhu zákona měla být zařazena i Rada fondu, neboť její místo je velice důležité. Poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK podpořil projednávání a schválení návrhu zákona, neboť bez něho se finance vybrané z pokut za nedodržení předpisů týkajících se životního prostředí, rozplynou ve státním rozpočtu. Poslanec Ladislav JAKL poté navrhl, aby vláda České republiky v rámci přípravy nových rozpočtových pravidel na rok 1992 novelizovala část týkající se užití a hospodaření se Státními fondy. Návrh usnesení poté přednesla předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. Výbor nepřijal usnesení, neboť předložený návrh nezískal potřebný počet hlasů. Poté bylo hlasováno o předloženém návrhu, jako o Stanovisku výboru. Výbor přijal Stanovisko (viz příloha) v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona po zapracování jedné připomínky a doporučil vládě České republiky v rámci přípravy rozpočtových pravidel na rok 1992 novelizovat část pojednávající o tvorbě a užití Státních fondů.

 

K bodu 2

Informaci o přípravě novelizace divadelního zákona uvedl Bohumil NEKOLNÝ, sekretář Divadelní obce. Uvedl, že platný divadelní zákon je naprostým odrazem totalitní společnosti, který divadla velice omezoval, a to jak ideologicky, tak organizačně. Smyslem novelizace je kromě odpolitizování zákona především nově koncipovaná zřizovatelská funkce fyzických i právnických osob. V rozpravě vystoupila zástupkyně legislativního odboru ministerstva kultury České republiky JUDr. KROPÁČKOVÁ. Uvedla, že ministerstvo kultury si uvědomuje, že platný divadelní zákon je třeba novelizovat, ale zároveň poukázala na některá sporná ustanovení připravované novelizace, zpracované Divadelní obcí. Zároveň uvedla, že ministerstvo současně uvažuje o úplném zrušení divadelního zákona bez náhrady, neboť je možné zvažovat i tuto variantu. Na to zástupce Divadelní obce zareagoval vysvětlením, že Divadelní obec upozorňovala na tuto situaci již na jaře roku 1990. Poslanci Vladimír ČECH a Daniela KOLÁŘOVÁ (RKV ČNR) sdělili, že novelizaci již není možné odkládat, neboť stále nebyla v oblasti divadel zrušena cenzura. Na závěr tohoto bodu pořadu výbor pověřil předsedkyni výboru, aby s ministrem kultury České republiky PhDr. Milanem UHDEM projednala stanovení priorit v oblasti kultury a se stanovenými závěry seznámila výbor.

 

K bodu 3

Návrh na udělení praporu obci Světlá nad Sázavou a znaku a praporu obci Ratíškovice odůvodnila předsedkyně heraldické komise poslankyně Phdr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Seznámila výbor se stanoviskem heraldické komise a vysvětlila historické podklady ze kterých obě obce u svých návrhů vycházejí. V rozpravě vystoupili poslanci prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK a PhDr. Stanislav VOLÁK, kteří podpořili žádosti obce Světlá nad Sázavou a obce Ratíškovice na udělení znaku a praporu. Návrh na usnesení poté přednesla předsedkyně heraldické komise poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v nichž doporučil předsednictvu České národní rady udělit jmenovaných obcím ve smyslu § 5 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích právo užívat znaku a praporu a pověřil poslankyni PhDr. Jiřinu PAVLÍKOVOU odůvodnit návrh na udělení znaku a praporu obcím Světlá nad Sázavou a Ratíškovice na 54. schůzi předsednictva České národní rady.

 

K bodu 4

Návrh zákona České národní rady, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 232/1991 Sb., o podmínkách a způsobu navracení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací odůvodnil navrhovatel poslanec prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK. Uvedl, že navrhovaná novelizace reaguje na novelizaci zákona č. 173/1990 Sb., ve Federálním shromáždění, v rámci které došlo ke změně lhůty účinnosti a k rozšíření okruhu oprávněných organizací z tělovýchovných, na veškeré dobrovolné organizace. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, Jiří HONAJZER a Ivo PŘIKRYL. Ve svých vystoupeních uvedení poslanci podpořili navrhovanou novelu, jako potřebnou a doporučili ji schválit. Návrh na usnesení poté přednesl I. místopředseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona bez připomínek a zmocnil poslance Ivo PŘIKRYLA funkcí společného zpravodaje na schůzi České národní rady.

Poté bylo jednání výboru přerušeno v 18, 45 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 12. června 1991 od 9,30 hodin za řízení předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslavy MOSEROVÉ, DrSc.

 

K bodu 5

Návrh na usnesení k přikázaným kapitolám ze státního závěrečného účtu České republiky za rok 1990 přednesli členové návrhových skupin k jednotlivým kapitolám. Ke kapitole Československá televize v České republice a ke kapitole Československý rozhlas v České republice přednesl návrh usnesení poslanec Ladislav JAKL. Návrh usnesení ke kapitole ministerstvo kultury České republiky přednesl poslanec Ing. Miroslav WAJSAR. Návrh usnesení ke kapitole ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky přednesl poslanec Ivo PŘIKRYL. V rozpravě vystoupili poslanci PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, Eva KANTURKOVÁ a prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK, kteří navrhli jednotlivé návrhy na usnesení doplnit o konkrétní body. Poté bylo jednání výboru přerušeno a sešly se návrhové skupiny. Po opětovném zahájení jednání dala předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSC., hlasovat o jednotlivých návrzích usnesení k přikázaným kapitolám. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v nichž schválil státní závěrečný účet přikázaných kapitol s konkrétními doporučeními. Dále pověřil poslance Ladislava JAKLA, Ing. Miroslava WAJSARA a Ing. Josefa VONDRÁČKA, aby se zúčastnili projednávání státního závěrečného účtu České republiky za rok 1990 v rozpočtovém a kontrolním výboru České národní rady.

 

K bodu 6

Návrh zákona České národní rady o zemských úřadech odůvodnil za navrhovatele poslanec JUDr. Jan KRYČER. V úvodu uvedl, že se nejedná o politický návrh, ale o čistě legislativní úpravu, která by měla zamezit vzniku obrovských dekoncetrátů ministerstev. Uvedl, že předložený návrh může být použit jak jako symetrický, tak jako asymetrický (zemské úřady i Čechách i na Moravě, nebo pouze na Moravě). Zpravodajskou zprávu uvedli poslanci PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a Ing. Miroslav WAJSAR. Poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ uvedla, že jde vlastně o zřízení zemského zřízení a v jeho důsledku by bylo nutné opět jednat o kompetencích. Dále uvedla, že vlastně dojde k obnově obrovských aparátů bývalých Krajských národních výborů. Další slabinou předloženého zákona je podle názoru poslankyně PhDr. PAVLÍKOVÉ ta skutečnost, že v rámci tohoto zákona není řešena i samospráva. Poslanec Ing. Miroslav WAJSAR podpořil názor poslankyně PhDr. PAVLÍKOVÉ a uvedl, že se nedomnívá, že jde pouze o legislativní úpravu, ale i o zásah politický. V rozpravě vystoupili poslanci Jiří HONAJZER, Ing. Josef VONDRÁČEK, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., Eva KANTURKOVÁ, PaedDr. Jaroslav SOURAL, Ladislav JAKL, Petr DUDEŠEK a PhDr. František KOZEL. Poslanec Jiří HONAJZER uvedl, že takto závažné změny by měly být navrhovány vládou České republiky, a ne poslaneckou iniciativou. Poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK tento názor podpořil a uvedl, že by bylo nutné znát stanovisko vlády České republiky, aby se výbor mohl otázkou zemských úřadů seriozně zabývat. Poslanec Ladislav JAKL uvedl, že de facto by schválení tohoto zákona bylo vyslovení nedůvěry vládě České republiky. Předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. požádala zástupce legislativního odboru České národní rady JUDr. ŠUSTU o jeho stanovisko. JUDr. ŠUSTA uvedl, že se domnívá, že by předložený návrh zákona měl být ústavním zákonem ČNR. Poslanec Petr DUDEŠEK namítl, že by se mělo odhlédnout od politických ambic jednotlivých politických stran v České národní radě a nemělo by se odcházet od projednávání některých záležitostí, které se jeví jako sporné. Poslankyně PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ poté navrhla, aby výbor dále navržený zákon neprojednával. Poslanec Ladislav JAKL navrhl, aby výbor přijal usnesení, v němž by odmítl projednávat předložený zákon po obecné rozpravě. Tento návrh nezískal potřebný počet hlasů. Poté předsedkyně výboru navrhla, aby výbor vzal na vědomí předložený návrh s tím, že žádá o předložení stanoviska vlády České republiky. Ani tento návrh nezískal potřebný počet hlasů. Předsedkyně výboru proto navrhla přerušení jednání k vyjasnění stanovisek poslanců výboru. Po opětovném zahájení jednání poslanec JUDr. Jan KRYČER oznámil výboru jménem předkladatelů, že návrh zákona ČNR o zemských úřadech stahuje. Výbor toto akceptoval, a přijal usnesení (viz příloha) v němž bere na vědomí skutečnost, že předkladatel bere návrh zákona zpět.

 

K bodu 7

V úvodu tohoto bodu jednání seznámila poslance předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., s tím, že se uvažuje o dalším setkání s výborem Slovenská národní rady pro vzdělání, vědu, kulturu a sport, které by se mělo uskutečnit ještě do konce jarního zasedání České národní rady. V rozpravě k tomuto tematu vystoupili poslanci Jiří HONAJZER, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, Petr DUDEŠEK, Ivo PŘIKRYL, Ladislav JAKL, RNDr. Věra ČULÍKOVÁ, PaedDr. Jaroslav SOURAL a prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK. Poslanci Jiří HONAJZER, prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK a PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ sdělili výboru svůj názor, že by se mělo počkat na další vývoj jednání o ústavách a poslanec prof. akad. sochař Vladimír PRECLÍK navíc uvedl, že má dojem, že pouze náš výbor má o tato setkání zájem. Poslanec Petr DUDEŠEK naopak uvedl, že jeho názor je přesně opačný, a že zájem slovenské strany na setkáních je značný. Nakonec se výbor dohodl, že o případném setkání bude rozhodnuto až po 18. červnu 1991, tedy po jednání o ústavách v Kroměříži. Dále seznámila předsedkyně výboru poslance se stovkami petic, které přicházely do výboru během posledních dnů, a které se týkají mateřských škol a postavení učitelů ve společnosti. Výbor rozhodl, že se touto otázkou bude zabývat až po jednání s náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Ing. Janem KOUCKÝM. Další informace se týkala neutěšené situace ohledně prostor nakladatelství ODEON. Poslankyně Eva KANMTURKOVÁ se nabídla, že tuto otázku projedná s ministrem kultury ČR PhDr. Milanem UHDEM. Výbor tento návrh podpořil. Poslední informace se týkala situace v Jedličkově ústavě v Praze, který by měli poslanci navštívit. Jde o to, že Jedličkův ústav by se rád osamostatnil a v budoucnu nespadal pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zastává opačný názor s četnými pádnými argumenty.

 

K bodu 8

Poslankyně Eva KANTURKOVÁ požádala výbor o zařazení bodu na 29. schůzi výboru, který by byl věnován budoucnosti Fondu kultury. Tento návrh byl schválen a bylo rozhodnuto, že bude tento bod zařazen na 27. června 1991 od 10, 00 hodin.

Poté bylo jednání výboru přerušeno v 16, 00 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 13. června od 10, 00 hodin za řízení předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslavy MOSEROVÉ, DrSc.

 

K bodu 9

Informaci o ekonomické situaci ve školství uvedl náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Ing. Jan KOUCKÝ. V úvodu svého vystoupení se zaměřil zejména na dva stěžejní body, které v dnešní době rozhodují o ekonomické situaci školství. O delimitaci a o valorizaci rozpočtu ministerstva. Jako stěžejní bod pro ekonomickou situaci školství v rámci delimitací uvedl delimitování finančních prostředků z Krajských národních výborů na Okresní úřady, při kterých došlo ke ztrátám ve výši řádově stovek milionů. Co se týče valorizace rozpočtu ministerstva uvedl, že by nerad předčasně o této situaci hovořil, neboť teprve 14. června 1991 bude vláda České republiky tuto valorizaci projednávat. Uvedl, že valorizace by se měla týkat provozních výdajů školství, středních odborných učelišť a mzdových nákladů ve školství. Zástupce ministerstva financí České republiky Ing. BACHOR uvedl, že ministerstvo financí České republiky si již neponechává žádnou rezervu, která by mohla být investována do školství. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., Petr DUDEŠEK, PhDr. František KOZEL, Jiří HONAJZER, PaedDr. Jaroslav SOURAL, Vladimír ČECH, Helena NĚMCOVÁ, Jarmila MALEŇÁKOVÁ a zástupci školských úřadů. Poslanec Jiří HONAJZER upozornil na obrovské rozdíly platů mezi mistry odborných výcviků a učiteli v odborných učelištích. Tuto situaci je třeba naprosto neodkladně řešit. Poslanec PaedDr. Jaroslav SOURAL položil otázku ohledně konkrétních ekonomických opatření ve školství, která ministerstvo připravuje. Ing. Jan KOUCKÝ uvedl, že ministerstvo uvažuje o těchto řešeních. Snížit dotace do školního stravování, neboť i v západoevropských zemích tyto dotace jsou minimální. V oblasti mateřských škol se uvažuje o možnosti rozdělit dotace v poměru 1:1:1 na stát, obec a rodiče. Dále se zeptala předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSC., na postoj odborové organizace v nynější složité situaci. Ing. Jan KOUCKÝ na tento dotaz odpověděl, že odborová organizace vyvíjí na ministerstvo nepřiměřený nátlak, zejména ve vztahu k valorizaci mezd pracovníků ve školství, neboť požaduje plošné zvýšení mezd o 9%, přičemž ministerstvo prosazovalo tu myšlenku, že by bylo na vůli ředitelů škol zvýšit mzdy i nad tuto hranici zcela individuálně. Poté nechala předsedkyně výboru hlasovat o udělení slova zástupcům školských úřadů. Tento návrh získal potřebný počet hlasů. Na to vystoupil ředitel školského úřadu ze Vsetína, který konstatoval, že dosud nedostal z ministerstva žádné pokyny ohledně valorizace mezd pracovníků ve školství. Informoval poslance výboru o tom, že na jejich okrese již je provedena delimitace a její výsledek je v podstatě příznivý. Podpořil myšlenku snížených dotací do školního stravování s tím, že by zároveň školní jídelny mohly sloužit jako jistý druh sociální sítě pro nejchudší vrstvy obyvatelstva. Dále vystoupil zástupce lékařů ve školním stravování, který odmítl tuto koncepci s tím, že by došlo k značnému úbytků dětí stravujících se ve školních jídelnách, což by vedlo ke zhoršení výživy dětí, neboť by většinou měly studenou stravu. Tuto myšlenku jednoznačně odmítli poslanci PhDr. František KOZEL a Jarmila MALEŇÁKOVÁ, kteří vyslovili názor, že školní stravování vedlo k obrovskému plýtvání s potravinami, přičemž jeho kvalita nebyla na patřičné úrovni. Na návrh poslance Petra DUDEŠKA poté dala předsedkyně výboru hlasovat o tom, zda může v rámci rozpravy vystoupit Ing. Jaroslav RÖSSLER, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství. Tento návrh nezískal potřebný počet hlasů, což kritizovali poslanci Petr DUDEŠEK a PaedDr. Jaroslav SOURAL. Závěrem Ing. Jan KOUCKÝ ubezpečil poslance výboru, že ministerstvo bude průběžně poslance výboru informovat o dalších opatřeních a požádal o podporu záměrů, které budou často velmi nepopulární.

Předsedkyně výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., poděkovala všem přítomným za aktivní účast na jednání.

Zasedání výboru bylo ukončeno ve 13, 00 hodin.

V Praze dne 18. června 1991

Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK

 

Helena NĚMCOVÁ v.r.

MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc.,v.r.

ověřovatelka

předsedkyně

výboru ČNR pro vědu,

výboru ČNR pro vědu,

vzdělání a kulturu

vzdělání a kulturu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP