ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991
VI. volební období
výbor pro vědu, vzdělání a kulturu
ZÁPIS
z 26. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 15. - 16. května 1991
Květen 1991
Zápis
z 26. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu, konané ve dnech 15. - 16. května 1991
Přítomno dne 15. 5. 1991: 19 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Přítomno dne 16. 5. 1991: 19 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
Omluveni dne 15. 5. 1991: posl. prof. MUDr. Pavel KLENER, posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, posl. Ivo PŘIKRYL
Omluveni dne 16. 5. 1991: posl. prof. MUDr. Pavel KLENER, posl. JUDr. Hana MARVANOVÁ, posl. Jiří HONAJZER
Pořad:
1. Návrh zákona České národní rady o Policejním sboru České republiky - tisk 253
2. Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice - tisk 262
3. Návrh zásad zákona České národní rady o obecní policii - tisk 254
4. Volba nového ověřovatele - tajemníka výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu
5. Sdělení předsedkyně výboru
6. Otázky a podněty poslanců
7. Informace o stavu zřizování školských úřadů a delimitaci finančních prostředků z bývalých školských správ
8. Návrh zákona České národní rady o podmínkách a způsobu navracení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací - tisk 255
9. Různé
Jednání zahájil a řídil dne 15. května v 9,10 hodin I. místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance a hosty a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Místopředseda výboru přednesl návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen. Poslanec PhDr. František KOZEL vznesl dotaz na předsedajícího, kdy bude na pořad jednání zařazen jím navržený bod programu, týkající se záležitosti poradců ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Dostal odpověď, že celá záležitost bude domluvena za účasti předsedkyně výboru, ještě v rámci pořadu této schůze.
K bodu 1
Návrh zákona České národní rady o Policejním sboru České republiky odůvodnil zástupce ministerstva vnitra České republiky pplk. JUDr. František ZELENICKÝ. V úvodu svého vystoupení vysvětlil vznik kompetence České republiky v této oblasti. Vyslovil svůj názor, že veřejnost s přijetím tohoto zákona očekává větší změny než je možné v dnešní době reálně zabezpečit. Zpravodajskou zprávu uvedl poslanec Ladislav JAKL. Uvedl, že předložený návrh zákona je velmi objemný, a že řeší oblast Policejního sboru velmi konkrétně. Podtrhl nutnost přijetí zákona vzhledem ke změně kompetencí mezi federací a republikami. Zdůraznil, že je velmi dobré, že navrhovaný zákon konstituje institut vyšetřovatele tak, že je jmenován přímo ministrem vnitra, což by mělo být zárukou jeho nestrannosti a spravedlnosti. Uvedl, že je velmi dobré, že se přísněji vymezují práva a povinnosti policistů. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Josef VONDRÁČEK, Vladimír ČECH, Eva KANTURKOVÁ, Petr DUDEŠEK, Ladislav JAKL, Vladimír PRECLÍK, Ing. Miroslav WAJSAR, Jarmila MALEŇÁKOVÁ, Helena NĚMCOVÁ, PhDr. František KOZEL a PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ. V obecné rozpravě se poslanci vyjádřili k tomu, že navrhovaný zákona je třeba chápat jako zákon kompetenční, ale vzhledem k růstu kriminality je nezbytné, aby byl co nejdříve přijat. Na návrh poslance Ladislava JAKLA byl § 2 rozšířen o základní poslání policejního sboru, které bylo charakterizováno jako služba obyvatelstvu. Dále k nejdiskutovanějším ustanovením navrhovaného zákona patřily ustanovení §§ 7 - práva a povinnosti policistů mimo službu, 8 - práva policistů v době kdy jsou pod vlivem léků či jiných prostředků, a upřesnění §§ 38 a 41 tak, aby práva policistů řádným způsobem garantovala ochranu bezpečnosti občana. Návrh usnesení poté přednesl místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž doporučil České národní radě, aby návrh zákona schválila po zapracování dvou připomínek navržených poslanci výboru.
K bodu 2
Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice nebyl navrhovatelem odůvodněn. Místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK uvedl, že mu nejsou známé žádné připomínky k jednotlivým kandidátům a vyzval výbor aby se k navrhovaným kandidátům vyjádřil. Poslanci Ing. Miroslav WAJSAR a Jarmila MALEŇÁKOVÁ uvedli, že jim též nejsou známé žádné překážky a navrhli, aby výbor vyslovil souhlas s předloženým tiskem. Místopředseda výboru v tomto smyslu přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž bere návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice na vědomí.
K bodu 3
Návrh zásad zákona České národní rady o obecní policii uvedl náměstek ministra vnitra České republiky Ing. Karel LUDVÍK. Vysvětlil, že příprava návrhu zákona byla velmi složitá, neboť nebylo téměř na co navázat. Uvedl, že na základě tohoto zákona by měl být vytvořen fungující aparát, sloužící k zabezpečení ochrany občanů. Zpravodajskou zprávu uvedl poslanec PaedDr. Jaroslav SOURAL. Ve svém vystoupení zhodnotil dosavadní fungování Sboru národní bezpečnosti a uvedl, že doufá, že obecní policie se vyvaruje chyb minulosti s tím, že by od počátku měly být na ni kladeny přísnější měřítka. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Miroslav WAJSAR, Ladislav JAKL, PaedDr. Jaroslav SOURAL, Vladimír ČECH, PhDr. Stanislav VOLÁK, Helena NĚMCOVÁ, akad. sochař Vladimír PRECLÍK, Petr DUDEŠEK a Stanislava BUMBOVÁ. K nejdiskutovanějším zásadám patřily zásady číslo 3, 4, 5 a 16, zejména otázky spojené s podřízeností obecní policie starostovi, případně jeho pověřenému zástupci, kvalifikační předpoklady pro příslušníky obecní policie a případná volba velitele obecní policie přímo obyvateli obce. Návrh na usnesení poté přednesl místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž doporučil předsednictvu České národní rady schválit návrh zásad zákona po zapracování čtyř připomínek navržených poslanci výboru.
K bodu 4
Návrh na volbu ověřovatele - tajemníka výboru přednesla předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ,DrSc. Uvedla, že po odchodu poslance Marka BENDY do ústavněprávního výboru je třeba zvolit nového ověřovatele - tajemníka výboru. Jako svého kandidáta navrhla poslance Ing. Miroslava WAJSARA z Křesťansko-demokratické strany. Jiný kandidát nebyl poslanci výboru navržen. Poté dala předsedkyně výboru hlasovat o volbě nového ověřovatele - tajemníka výboru. Poslanec Ing. Miroslav Wajsar byl sedmnácti hlasy zvolen ověřovatelem - tajemníkem výboru. Návrh na usnesení přednesl místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž zvolil poslance Ing. Miroslava WAJSARA ověřovatelem - tajemníkem výboru.
K bodu 5
V úvodu tohoto bodu přečetla předsedkyně výboru návrh dopisu ministru kultury České republiky PhDr. Milanu UHDEMU, týkající se ochrany kulturního dědictví. Sporným momentem návrhu dopisu byla pasáž, týkající se případného odprodeje určitých památek za účelem získání finančních prostředků na pojištění uměleckých předmětů. Tato část byla také na návrh poslanců výboru z dopisu vypuštěna. Další informace se týkala situace v Jedličkově ústavu, kam by měl zajít pověřený poslanec výboru. Dále předsedkyně výboru informovala o plánované akci Hopkinsovy university z Bologne, jejíž delegace by ráda ve dnech 24. -27. 6. 1991 navštívila Českou národní radu a pobesedovala s poslanci výboru. Tuto akci zabepečí poslanci Vladimír ČECH, akad. sochař Vladimír PRECLÍK, Jarmila MALEŇÁKOVÁ, Ing. Josef VONDRÁČEK a PaedDr. Jaroslav SOURAL. Další informace se týkala dopisu ředitele Muzea české hudby Dr. TESAŘE, který žádá na výboru iniciování jednání k lepšímu zabezpečení muzejních a galerijních exponátů. Tato oblast je již navržena k řešení v dopise ministru UHDEMU. Dále informovala předsedkyně o situaci v Bratrských školách na Praze 4 a 9, a výbor došel k závěru, že bude nezbytně nutné tyto školy navštívit. Předběžně účast přislíbili poslanci PhDr. František KOZEL a Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Dále informovala předsedkyně o dopisu Literárního fondu zaslaném ministru UHDEMU, který obdržel na vědomí i výbor. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ celou situaci objasnila a vysvětlila postoj Literárního fondu k návrhu pana ministra na vytvoření jednoho fondu, který by zahrnoval všechny stávající fondy (literární, výtvarný, hudební a filmový).
K bodu 6
Poslanec Petr DUDEŠEK v úvodu tohoto bodu navrhl, aby se výbor obrátil na ministra financí ČSFR s žádostí o změnu postoje ohledně daňových úlev pro podniky, které by věnovaly část svých finančních prostředků na kulturu, která je ve velmi svízelné situaci. Poslankyně Eva KANTURKOVÁ sdělila, že tomuto kroku brání tři zákony na úrovni federace a že zjistí jaká je v dnešní době situace. Dále informovala o přípravě zákona o české kinematografii a o státním fondu kinematografie. Zdůraznila, že vzhledem k nastalé situaci bude nutné, aby komise pro přípravu zákona o české kinematografii obnovila svoji činnost. Poslanec PhDr. Stanislav VOLÁK požádal výbor o uvolnění z komise pro sdělovací prostředky z časového zaneprázdnění. Navrhl, aby na jeho místo byl zvolen poslanec Ladislav JAKL. Poslanec Oto PRUŠA navrhl, aby vzhledem k zájmům poslance JAKLA v oblasti nezávislých televizních a rozhlasových stanic byl poslanec PhDr. VOLÁK nahrazen jiným poslancem. Výbor nejprve vyhověl poslanci PhDr. Stanislavu VOLÁKOVI a odvolal ho z komise pro sdělovací prostředky. Poté přistoupil ke hlasování o doplnění komise. Poslanec Ladislav JAKL nebyl zvolen členem komise. Poté navrhl poslanec PhDr. Stanislav VOLÁK jako dalšího kandidáta poslance Ing. Vladimíra BUDÍNDSKÉHO z národohospodářského výboru ČNR. Poslanec Ing. Vladimír BUDÍNSKÝ byl zvolen členem komise pro sdělovací prostředky.
K bodu 7
K současné situaci ohledně zřizování školských úřadů a delimitaci finančních prostředků z Okresních úřadů se do výboru dostavili náměstci ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Ing. Jan KOUCKÝ a Mgr. Milan KRÁSENSKÝ. Ing. Jan KOUCKÝ uvedl, že od počátku roku dochází k delimitacím z Okresních úřadů a jednání stále pokračují. Uvedl, že otázka delimitací je v dnešní době naprosto prvořadá. Navrhl, aby se postupovalo tak, že by nejprve došlo k delimitaci veškeré činnosti z Okresních úřadů a poté by byly finanční prostředky převedeny na MŠMT ČR. Mgr. Milan KRÁSENSKÝ zhodnotil průběh konkursů na místa ředitelů školských úřadů s tím, že uvedl, že v řadě míst je situace velice složitá. Většina ředitelů byla již jmenována pouze v sedmi případech pan ministr využil svého práva a pouze pověřil řízením. Poslanec PhDr. František KOZEL uvedl, že při projednávání návrhu zákona o státní správě a samosprávě ve školství byla snaha o rozbití starých aparátů školských odborů, nyní má dojem, že nové školské úřady vznikly pouze přemalováním starých firem. Dále uvedl případ konkursu na místo ředitele školského úřadu v Jičíně, kde kandidátka, která byla navržena konkursní komisí ke jmenování, byla o této situaci panem ministrem písemně informována, nicméně během deseti dnů obdržela z ministerstva další dopis, ve kterém ji bylo sděleno, že byla pouze pověřena řízením. Mgr. Milan KRÁSENSKÝ uvedl, že v dnešní době dostali všichni bývalí pracovníci školských odborů výpověď a touto formou budou vyměněni. K druhému případu uvedl, že jde o mýlku, která bude po delimitaci prostředků z Okresního úřadu v Jičíně na školský úřad v Jičíně vyřešena. Ing. Jan KOUCKÝ zhodnotil finanční situaci ve školství a uvedl, že by školství potřebovalo cca 12 mld korun, aby mohlo od letošního září fungovat. Ekonomické podmínky se připravují na vysokých školách, na úrovni středních a základních škol tomu brání několik zákonů Federálního shromáždění. Poslance PhDr. Stanislav VOLÁK s touto informací nesouhlasil a jasně řekl, že školství nemůže počítat se zvýšením dotací se státního rozpočtu a že je nezbytné hledat cesty k pomoci na úrovni ministerstva. Požádal oba přítomné, aby se dostavili na některou z příštích schůzí výboru referovat o dalších krocích ministerstva v této oblasti. Tento návrh výbor schválil.
Poté bylo jednnámí výboru přerušeno ve 21,15 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 16. 5. 1991 od 10,10 hodin za řízení předsedkyně výboru poslankyně MUDr. Jaroslavy MOSEROVÉ,DrSc.
K bodu 8
Návrh zákona České národní rady o podmínkách a způsobu navracení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy, a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělovýchovných organizací uvedl náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky PhDr. Jan BĚLOHLÁVEK. Uvedl, že předložený návrh zákona není restituční, ale pouze prováděcí k zákonu č. 173/1990 Sb., kde v § 3 je svěřen výkon tohoto zákona na úroveň republik. Řekl, že na základě tohoto zákona dojde ke spravedlivému vypořádání majetkových pohledávek obnovených tělovýchovných organizací. Zpravodajskou zprávu uvedla poslankyně Jarmila MALEŇÁKOVÁ. Zdůraznila, že navrhovaný zákon je naprosto nezbytný, a že na přípravě jeho znění se podílel jak Český svaz tělesné výchovy, tak zástupci Obce sokolské. V rozpravě vystoupili poslanci PhDr. Stanislav VOLÁK, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ,DrSc.,RNDr. Věra ČULÍKOVÁ, akad. sochař Vladimír PRECLÍK, Helena NĚMCOVÁ, Ing. Miroslav WAJSAR, Jarmila MALEŇÁKOVÁ, Petr DUDEŠEK, Ladislav JAKL a PhDr. František KOZEL. Nejvíce diskutovanou oblastí byla ta skutečnost, zda tento zákon neuvede členskou základnu do stavu, kdyby obnovené tělovýchovné organizace nepřevzaly pouze majetek a ne členskou základnu. Poslanec akad. sochař Vladimír PRECLÍK se zeptal, jak bude řešen majetek ostatních dobrovolných organizací a spolků. Bylo mu odpovězeno, že s touto variantou se nepočítá. Poté místopředseda výboru poslanec Ing. Josef VONDRÁČEK přednesl návrh na usnesení. Výbor navržené usnesení nepřijal. Místopředseda přerušil schůzi a doporučil aby došlo k ujasnění názorů. Po opětovném zahájení navrhl, aby bylo původní hlasování revokováno a aby výbor opět hlasoval o původním návrhu usnesení. Výbor odhlasoval revokaci původního hlasování a následně přijal původně navrhované usnesení (viz příloha) v němž doporučuje České národní radě schválit návrh zákona po zapracování několika připomínek předložených poslanci výboru.
K bodu 9
Poslance PhDr. František KOZEL se opět vrátil ke svému podnětu přizvat do výboru náměstky ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR a pana ministra k objasnění situaci ohledně odvolání poradců pana ministra. Dále navrhl, aby výbor vytvořil skupinu, která by se zabývala prošetřením situace kolem školského úřadu v Jičíně. Po obsáhlé diskusi se výbor ujednotil na stanovisku, že se výbor k těmto otázkám vrátí v rámci plenární schůze České národní rady ve dnech 21. - 23. května 1991.
Předsedkyně výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu poslankyně MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ,DrSc., poděkovala všem přítomným za aktivní účast na jednání.
Zasedání výboru bylo ukončeno v 12,45 hodin.
V Praze dne 21. května 1991
Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK
Helena NĚMCOVÁ v.r. |
MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ,DrSc.,v.r. |
ověřovatelka |
předsedkyně |
výboru ČNR pro vědu, |
výboru ČNR pro vědu, |
vzdělání a kulturu |
vzdělání a kulturu |