ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1991

VI. volební období

výbor pro vědu, vzdělání a kulturu

 

ZÁPIS

z 24. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 9. - 10. dubna 1991

Duben 1991

 

Zápis

z 24. schůze výboru České národní rady pro vědu, vzdělání a kulturu konané ve dnech 9. - 10. dubna 1991

Přítomno dne 9. 4. 1991: 22 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Přítomno dne 10. 4. 1991: 23 poslanců výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu

Omluveni dne 9. 4. 1991: posl. Petr DUDEŠEK a posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc.

Omluven dne 10. 4. 1991: posl. Petr DUDEŠEK

 

Pořad:

1. Návrh zákona České národní rady, kterým se upravují podmínky prodeje a rozšiřování tiskovin a jiných předmětů způsobilých ohrozit mravnost - tisk 209

2. Návrh zákona České národní rady, kterým se mění zákon České národní rady č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích - tisk 226

3. Informace zástupců ministerstva obchodu a cestovního ruchu o přípravě zákona ČNR o živnostenských úřadech

4. Informace ministra kultury České republiky PhDr. Milana UHDEHO a vládního zmocněnce pro přípravu Mozartovských oslav PhDr. Tomislava VOLKA o současném stavu příprav

5. Návrh zákona České národní rady o převodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí - tisk 214

6. Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice - tisk 237

7. Sdělení předsedkyně výboru

8. Otázky a podněty poslanců

9. Různé

Jednaní zahájil v 14, 15 hodin a řídil I. místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK. Přivítal všechny přítomné poslance výboru a hosty a konstatoval, že výbor je usnášení schopný. Místopředseda výboru přednesl návrh pořadu jednání, který byl jednomyslně schválen.

 

K bodu 1

Návrh zákona České národní rady, kterým se upravují podmínky prodeje a rozšiřování tiskovin a jiných předmětů způsobilých ohrozit mravnost odůvodnil za skupinu navrhovatelů JUDr. Antonín PROCHÁZKA, předseda církevního a humatinárního výboru ČNR. V úvodu svého vystoupení navrhl posl. JUDr. Antonín PROCHÁZKA změnu § 1 navrhovaného zákona, která by podle jeho názoru vyřešila kolizi s trestním zákoníkem. Dále pak v obecné rovině odůvodnil předkládaný zákon, který chce zabránit nekontrolovatelnému prodeji předmětů a tiskovin ohrožující mravnost. Zpravodajskou zprávu uvedl posl. Oto PRUŠA. Ve svém vystoupení podpořil stanovisko vlády České republiky, ve kterém je jasně řečeno, že předkládaný zákon je v rozporu s trestním zákoníkem a anuluje § 205 TZ. Vyslovil názor, že v České republice je nutné stanovit jednoznačná pravidla prodeje tohoto zboží, ale je třeba nejprve novelizovat trestní zákon, neboť původní úprava je již zastaralá. V rozpravě vystoupili poslanci Vladimír ČECH PhDr. Stanislav VOLÁK, Marek BENDA, Ladislav JAKL, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ, Ing. Miroslav WAJSAR, Eva KANTURKOVÁ a PaedDr. Jaroslav SOURAL. Ve svých vytoupeních většina jmenovaných poslanců odmítla předložený návrh zákona zejména s ohledem na kolizi s trestním zákoníkem, ale dále i z důvodu nejasného vymezení tiskovin a předmětů ohrozujícch mravnost. Proti tomuto názoru vystoupili poslanci Ladislav JAKL a Eva KANTURKOVÁ, kteří návrh zákona podpořili, zejména z důvodu zastaralosti trestního zákoníku v dané oblasti. Poté navrhl poslanec PaedDr. Jaroslav SOURAL návrh usnesení v tom smyslu, aby výbor nedoporučil předložený návrh zákona ČNR ke schválení, neboť je nadbytečný, neboť danou tématiku řeší § 205 trestního zákona. Výbor přijal usnesení (viz příloha) v němž nedoporučuje České národní radě schválit návrh zákona ČNR s daným odůvodněním.

 

K bodu 2

Návrh zákona České národní rady, kterým se mění zákona České národní rady č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích odůvodnil za předkladatele posl. Vladimír PRECLÍK. Uvedl, že předložený návrh zákona v žádném případě nechce jakékoliv zvýhodnění pro zařízení cirkusů, pouze nechce tyto organizace stavět na úroveň vysloveně komerčních zařízení, která jsou zařazena do § 4 odst. 5 zákona ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích. Zpravodajskou zprávu uvedla posl. Eva KANTURKOVÁ. Ve svém vystoupení podpořila navrhovaný zákon, neboť, kdyby nedošlo k novelizaci zákona ČNR č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, mohlo by dojít k ohrožení cirkusů jako celku. V rozpravě vystoupili poslaci Vladimír ČECH a Ing. Josef VONDRÁČEK, kteří předložený návrh zákona jednoznačně podpořili. Poté místopředseda výboru posl. Ing. Josef VONDRÁČEK přednesl návrh usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona ČNR bez připomínek. Zároveň pověřil místopředsedu výboru posl. Ing. Josefa VONDRÁČKA funkcí společného zpravodaje na schůzi České národní rady.

 

K bodu 3

Informaci o současné situaci v přípravě zřizování živnostenských úřadů

uvedli Dr. ZÍKA a Dr. ŠIMEK z ministerstva obchodu a cestovního ruchu České republiky. V úvodu svého vystoupení informovali poslance výboru a současném stavu, který je krajně nepříznivý, neboť povolování soukromého podnikání spadá pod dva resorty najednou, a to pod ministerstvo obchodu a cestovního ruchu ČR a pod ministerstvo vnitra ČR. Dále informovali o přípravě federálního živnostenského řádu, na jehož přijetí je vázáno předložení zákona ČNR o živnostenských úřadech. Tato norma musí být upraveno federálním zákonodárstvím, neboť základní úprava v podnikání spadá pod federaci. Na závěr byli poslanci informováni, že pomalejší rozvoj soukromého podnikání brzdí i ta skutečnost, že pouze 20% soukromých podnikatelů se této činnosti věnuje jako svému jedinému povolání.

 

K bodu 4

Na žádost vládního zmocněnce pro přípravu oslav W. A. Mozarta PhDr. Tomislava VOLKA byl výbor seznámen se stavem příprav této akce. Přítomen byl též ministr kultury České republiky PhDr. Milan UHDE. V úvodu PhDr. Tomislav VOLEK informoval poslance o stavu příprav oslav W. A. MOZARTA, které jsou po obsahové stránce již téměř celé připraveny. Značné problémy byly se zajišťováním ubytování pro hosty a účastníky oslav, značně problematický byl i přístup zaměstnanců ministerstva kultury ČR k celé záležitosti. V závěru PhDr. Tomislav VOLEK sdělil poslancům, že byl informován panem ministrem, že na příští schůzi vlády České republiky navrhne ministr kultury zrušení funkce vládního zmocněnce pro přípravu oslav W. A. MOZARTA, a dokončením přípravných prací bude pověřeno několik manažerů a zaměstnanců ministerstva kultury ČR. Poté se k celé záležitosti vyjádřil ministr kultury ČR PhDr. Milan UHDE. Vysvětlil poslancům svůj postoj k celé záležitosti, a ocenil velké zásluhy PhDr. Tomislava VOLKA na přípravě oslav W. A. MOZARTA, zejména po obsahové stránce. Zároveň však sdělil, že ze strany zahraničních partnerů byl informován, že trvají na odstoupení Dr. VOLKA, neboť se domnívají, že v jeho osobě není záruka pro zdárné uskutečnění plánovaných oslav v oblasti ekonomické a komerční. Z těchto důvodů bude pan ministr nucen vládě České republiky navrhnout zrušení statutu vládního zmocněnce a dokončením příprav budou pověřeni odborníci na danou oblast, kteří budou vybráni po dohodě se zahraničními partnery. Výbor tuto informaci přijal.

Poté I. místopředseda výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu posl. Ing. Josef VONDRÁČEK přerušil jednání 24. schůze v 19, 40 hodin. Výbor pokračoval ve svém jednání dne 10. 4. 1991 od 9, 15 hodin za řízení předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslavy MOSEROVÉ, DrSc.

 

K bodu 5

Návrh zákona České národní rady o převodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí odůvodnil ředitel legislativního odboru ministerstva financí České republiky JUDr. Jan HERDA. V úvodu svého vystoupení zopakoval vývoj předkládaného zákona, který byl původně předkládán jako zákon Federálního shromáždění, po změně kompetencí tato oblast připadla republikám. Velmi sporná je otázka hospodaření obcí, o které se ještě jedná, případná úprava této oblasti by však byla v kompetenci Federálního shromáždění. Tento zákon však řeší především historický majetek obcí. Zpravodajskou zprávu poté uvedl posl. Marek BENDA. V úvodu svého vystoupení zpravodaj uvedl, že si není jist, zda je vhodné navrhovaný zákon projednávat, když Federální shromáždění ještě nepřijalo zákon o půdě. Dále uvedl, že ani hospodaření obcí není na federální úrovni legislativně zakotveno. Ve většině vyspělých západních zemí však obce mohou hospodařit velmi omezeně, a jejich majetek je dán majetkem jejich občanů (odvody daní). K této problematice se vyjádřil v krátké rozpravě výbor. Poslanci MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., Ing. Josef VONDRÁČEK a PaedDr. Jaroslav SOURAL jednoznačně podpořili projednávání zákona již v nynější době. Protože ve výboru nepřevládl jiný názor byl předložený návrh zákona projednáván. V úvodu projednávání navrhl posl. Marek BENDA, aby se o pozměňujících návrzích hlasovalo nadpoloviční většinou přítomných poslanců. Tento návrh byl schválen všemi přítomnými poslanci (19 poslanců pro). Poté byla otevřena rozprava k jednotlivým paragrafům navrhovaného zákona. Vystoupili v ní poslanci Marek BENDA, PaedDr. Jaroslav SOURAL, Stanislava BUMBOVÁ, MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., Ing. Josef VONDRÁČEK, Ladislav JAKL, JUDr. Hana MARVANOVÁ, PhDr. Jiřina PAVLÍKOVÁ a Ing. Miroslav WAJSAR. Jednotliví poslanci se vyjadřovali ke konkrétním ustanovením navrhovaného zákona, k nejdiskutovanějším ustanovením patřily tyto paragrafy - § 2 písm. b), § 3 odst. 2 druhá věta, § 4 pojednávající o bytovém fondu, § 7, do kterého byl navržen druhý odstavec pojednávající o školách a školských zařízeních a § 10 - účinnost zákona, která byla navržena od 1. 10. 1991. Návrh na usnesení poté přednesl zpravodaj posl. Marek BENDA. Výbor přejal usnesení (viz příloha), v němž doporučil České národní radě schválit návrh zákona po zapracování šesti připomínek předložených poslanci výboru.

 

K bodu 6

Návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice uvedla předsedkyně výboru posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc. Navrhla, aby výbor postupoval stejným způsobem jako dosud při projednávání návrhu na volbu soudců, a to tak, že vezme návrh na vědomí s tím, že podrobným projednáváním se zabývá ústavněprávní výbor ČNR. Dále se dotázala, zda některý z poslanců neví o nějaké překážce která by bránila zvolení za soudce z povolání. Žádný poslanec takovou informaci nesdělil. V rozpravě vystoupili poslanci Ing. Miroslav WAJSAR a Jarmila MALEŇÁKOVÁ, kteří podpořili návrh předsedkyně výboru. Předsedkyně výboru poté přednesla návrh na usnesení. Výbor přijal usnesení (viz příloha), v němž bere na vědomí návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice.

 

K bodu 7

1. První informace předsedkyně výboru se týkala jednání v Kanceláři presidenta republiky, kde sekce pro kulturní politiku uspořádala pracovní jednání se zástupci zákonodárných sborů a ministerstva kultury ČR a SR k aktuálním problémům. Jednání se za výbor zúčastnil posl. prof. MUDr. Pavel KLENER, který současně informoval o jednání, které mělo čistě seznamovací charakter.

2. Další informace se týkala dopisu ministra kultury ČR, který se na výbor obrátil s dotazem, zda některý poslance by neměl zájem spolupracovat na přípravě knihovnického zákona. Poslanci výboru jednoznačně navrhli poslance Petra KOHÁČKA z ústavně právního výboru ČNR. Předsedkyně výboru sdělila, že bude pana poslance KOHÁČKA o této záležitosti informovat.

3. Dále předsedkyně výboru informovala o dopisu generálního prokurátora České republiky JUDr. Ludvíka BRUNNERA, který informoval výbor o postupu při prošetřování činnosti podniku REDOS Hradec Králové, ve věcech památkových objektů.

4. Na Českou národní radu se obrátil Organizační výbor pro přípravu 100. oslav České akademie věd a umění s žádostí o převzetí záštity nad některými připravovanými kulturními akcemi a o přijetí zástupců v rámci těchto oslav.

Výbor tento návrh podpořil a pověřil předsedkyni výboru projednáním celé záležitosti na předsednictvu České národní rady.

5. Poslední informace se týkala návrhu prof. JUDr. Karla MALÉHO, DrSc., předsedy Rady vysokých škol v České republice, který požádal výbor, aby byla rozšířena komise pro vědu o Doc. PhDr. Josefa KOVALČUKA, děkana Divadelní fakulty JAMU. Tento návrh podpořila poslankyně Helena NĚMCOVÁ, která sdělila výboru, že Doc. KOVALČUK byl v minulém volebním období kooptován do ČNR a byl místopředsedou výboru ČNR pro kulturu a výchovu. Toto stanovisko také podpořila předsedkyně výboru. Výbor však tento návrh z důvodu nedostatečného počtu přítomných poslanců neschválil.

6. Na závěr tohoto bodu předsedkyně výboru přednesla návrh odpovědi na petice, které přicházejí do výboru, ohledně ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Bylo navrženo, aby odpověď byla veřejně publikována v Učitelských novinách. Výbor po malých úpravách text odpovědi a způsob publikace schválil (13 poslanců hlasovalo pro).

 

K bodu 8

Žádný poslanec se k tomuto bodu nepřihlásil.

 

K bodu 9

O přijetí ve výboru požádal ředitel Muzea české hudby PhDr. TESAŘ. Seznámil poslance se situací v našem muzejnictví, která je velice špatná, vzhledem k problémům souvisejícím s nebytovými prostory, nadměrným nájemným, a špatnou ochranou muzejních předmětů, neboť se v poslední době množí případy krádeží z našich sbírek. Ekonomickou situaci ztěžuje i systém, že muzea musí vracet své výdělky do státního rozpočtu, přičemž by mohly peněz využít pro vlastní účely. Navrhl, aby výbor inicioval na vládě ČR uvolnění zvláštních fondů pro kulturu a vypracování zákona o nevydíratelnosti muzeí a galerií před zlovůlí pro nájemníků.

Výbor navštívil i I. náměstek ministra kultury České republiky PhDr. Jindřich KABÁT, který informoval výbor o aktuálních krocích ministerstva. Nejprve seznámil poslance s řadou personálních změn, ke kterým došlo na ministerstvu v poslední době (noví dva náměstci ministra, nový ředitel odboru památek, nový ředitel ekonomického odboru a nová ředitelka personálního odboru. Dále seznámil výbor s koncepčními kroky ministerstva, zejména s jednáním se zástupci Rady evropy, kteří přislíbili pomoc východoevropským zemím v oblasti kulturních památek. Na závěr tohoto bodu požádala poslankyně Eva KANTURKOVÁ o zabezpečení setkání výboru se zástupci delegace ze Švédska, ve dnech 23. -24. dubna 1991.

Předsedkyně výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu posl. MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc., poděkovala všem přítomným za aktivní účast na jednání.

Zasedání výboru bylo ukončeno v 19,00 hodin.

 

V Praze dne 15. dubna 1991

Zapsal: JUDr. Ondřej Zemina, tajemník VVVK ČNR

 

Helena NĚMCOVÁ v.r.

MUDr. Jaroslava MOSEROVÁ, DrSc.,v.r.

ověřovatelka

předsedkyně

výboru ČNR pro vědu,

výboru ČNR pro vědu,

vzdělání a kulturu

vzdělání a kulturu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP