Zápis

60. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví České národní rady,

která se konala 8. a 9. dubna 1992

 

8.IV.1992

Přítomni: MUDr.P.Lom,CSc., V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, R.Hájek, MUDr.J.Janeček, J.Koráb, G.Mazalová, RNDr.J.Payne, MUDr.M.Syka, doc.MUDr..J.Šebor,CSc., MUDr.L.Šepsová, A.Váchalová;

Omluveni: H.Lagová, PhDr.J.Němčík, ing.M.Raška, MUDr.B.Zatloukal;

Nepřítomni: MUDr.P.Čermák,CSc., MUDr.J.Domas;

9.IV.1992

Přítomni: V.Cibuzar, MUDr.J.Domas, PhDr.A.Gjurič, Z.Guži, MUDr.R.Hájek, J.Koráb, H.Lagová, G.Mazalová, MUDr.M.Syka, doc.MUDr.J.Šebor,CSc., A.Váchalová,

Omluveni: MUDr.B.Zatloukal, MUDr.J.Janeček, PhDr.J.Němčík;

Nepřítomni: MUDr.P.Čermák,CSc., RNDr.J.Payne, ing. M.Raška, MUDr.L.Šepsová;

Schůzi výboru v 9,00 hodin zahájil I. místopředseda výboru pro sociální politiku a zdravotnictví MUDr. Martin SYKA. Schůzi střídavě řídili MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.M.SYKA a MUDr.J.DOMAS.

Schválený pořad schůze:

1. Návrh zákona o obecně prospěšných bytových družstvech (tisk FS 1424)

2. Návrh skupiny poslanců V. Žáka a dalších na vydání zákona ČNR o referendu (tisk 657)

3. Návrh výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu na vydání zákona ČNR o české akademii věd (tisk 667)

4. Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění zákona ČNR č. 439/1991 Sb., zákona ČNR č.485/1991 Sb. a zákona ČNR č. 553/1991 Sb.(tisk 673);

5. Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících (tisk 676)

6. Vládní návrh zásad zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství (tisk 614)

7. Zásady zákona ČNR o ochraně veřejného zdraví (tisk 631)

8. Návrh poslance ČNR J.Payna a H.Marvanové na vydání zákona ČNR o volbách do zastupitelstva a místním referendu (tisk 394)

9. Sdělení předsedy výboru

10.Zákon ČNR o psychologické činnosti a psychologické komoře ČR (tisk 680)

K bodu 1:

Návrh zákona o obecně prospěšných bytových družstvech (tisk FS 1424) odůvodnil poslanec FS Karel STOME.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: A.VÁCHALOVÁ a J.KORÁB, výbor doporučil Federálnímu shromáždění, aby vyslovilo souhlas s předloženým návrhem zákona.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr. M.SYKA návrh usnesení č. 213/1992, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

K bodu 2:

Návrh skupiny poslanců ČNR na vydání zákona ČNR o referendu (tisk 657) odůvodnil poslanec V.ŽÁK, člen návrhové skupiny poslanců.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec PhDr. A.GJURIČ, který upozornil na vážné ohrožení občanské demokracie, upozornil na nebezpečí plebiscitní diktatury.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: RNDr.J.PAYNE, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.J.JANEČEK, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., A.VÁCHALOVÁ, MUDr.R.HÁJEK, MUDr.M.SYKA, G.MAZALOVÁ, výbor doporučil přerušit projednávání tohoto návrhu a dále jej neprojednávat.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec PhDr.A.GJURIČ návrh usnesení č. 214/1992, které bylo poslanci schváleno. Jeden byl proti a tři se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

K bodu 4

Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.367/1990 Sb.,o obcích (obecní zřízení), ve znění zákona ČNR č. 439/1991 Sb., zákona ČNR č. 485/1991 Sb. a zákona ČNR č. 553/1991 Sb. (tisk 673) odůvodnil JUDr.Petr PŘÍHODA, ředitel legislativního odboru MV ČR.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec RNDr. Jiří PAYNE, upozornil na potřebu minimální novelizace obecního zákona a na řadu nedůsledností v předloženém návrhu zákona.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci PhDr.A.GJURIČ, doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., RNDr. J.PAYNE, MUDr.M.SYKA, G.MAZALOVÁ, výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k § 44, 47, 48,49, 50, 58, 59, 62, 63 a k čl. III., IV.,

V.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec RNDr.Jiří PAYNE návrh usnesení č. 216/1992, které bylo poslanci schváleno. Jeden byl proti a jeden se zdržel hlasování (Viz. příloha).

K bodu 5:

Vládní návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 425/199O Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících (tisk 676) odůvodnil JUDr. Petr PŘÍHODA, ředitel legislativního odboru MV ČR.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec RNDr.Jiří PAYNE.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.P.LOM,CSc., RNDr.J.PAYNE, doc.MUDr.J.ŠEBOR, MUDr.R.HÁJEK, J.KORÁB, A.VÁCHALOVÁ, PhDr. A.GJURIČ, výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k § 19, 5, 8. 9, 33, k článku III. IV., V., VII.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec RNDr. J.PAYNE návrh usnesení č. 217/1992, které bylo poslanci jednomyslně schváleno. (Viz příloha).

Tímto bodem ve 21,50 hod. bylo ukončeno jednání 1. dne VSPZ ČNR.

9. dubna 1992 - 2.den jednání 60. schůze VSPZ

K bodu 3:

Návrh výboru ČNR pro vědu, vzdělání a kulturu na vydání zákona ČNR o ČAV (tisk 667) odůvodnil poslanec prof.KLENER.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec MUDr. Martin SYKA.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: MUDr.P.LOM,CSc., doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc.,výbor doporučil České národní radě, by vyslovila souhlas s předloženým návrhem s připomínkami k § 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 18, 19, 20.

Závěrem projednávání tohoto hodu předložil poslanec MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 220/1992, které poslanci schválili, jeden se zdržel hlasování (Viz příloha).

K bodu 6:

Vládní návrh zásad zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství (tisk 614) odůvodnil ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Martin BOJAR, CSc.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně MUDr. Lenka ŠEPSOVÁ, která uvedla důvody, proč doporučuje neprojednávat zásady tohoto zákona.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: PhDr.A.GJURIČ, G.MAZALOVÁ, MUDr.R.HÁJEK, MUDr.M.SYKA, MUDr.L.ŠEPSOVÁ, MUDr.J.DOMAS, výbor doporučil neprojednávat předložený návrh zásad zákona ČNR s tím, že tento zákon byl předložen výboru příliš pozdě i když má datum 27. 11. 1991. Do České národní rady byl doručen až v březnu 1992. Poslanci upozornili na to, že není možné přijít s projednáváním zásad tak důležitého zákona v časovém okamžiku, kdy jej nelze projednávat ještě v tomto parlamentu. Bylo upozorněno, že zdravotnická veřejnost čeká na jiné zdravotnické normy. Bylo zásadně uváděno, že nový parlament nemusí akceptovat připomínky tohoto parlamentu.

Ministr BOJAR uvedl na obhajobu předložení návrhu zásad zákona celou proceduru proč ministerstvo zdravotnictví jde cestou novely zákona č. 66 z roku 1986. Informoval o postupu, který byl zvolen při projednávání této normy ve Slovenské republice. Upozornil, že nebudou-li schváleny zásady. může přijít zákona na projednávání v ČNR až v roce 1994, neboť se musí celý postup opakovat (předložení zásad, projednání, předložení paragrafového znění)

Na závěr projednávání tohoto bodu předložila poslankyně MUDr.L.ŠEPSOVÁ návrh usnesení č. 218/1992, které bylo poslanci jednomyslně schváleno . (Viz příloha).

K bodu 7

Zásady zákona ČNR o ochraně veřejného zdraví (tisk 631) odůvodnil doc.MUDr.J.KŘÍŽ, hlavní hygienik České republiky.

Zpravodajskou zprávu v písemné formě zpracoval poslanec MUDr.P.ČERMÁK,CSc. a přečetl ji ve výboru předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc. Ve zpravodajské zprávě bylo doporučeno výboru odmítnou projednávání předložených zásad.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci: MUDr.M.SYKA a MUDr.R.HÁJEK, výbor nedoporučil projednávat předložený návrh zásad zákona ČNR o ochraně veřejného zdraví.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 219/1992, které bylo poslanci schváleno, 3 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

K bodu 8:

Návrh poslance ČNR J.PAYNA a H.MARVANOVÉ na vydání zákona ČNR o volbách do zastupitelstva a místním referendu (tisk 394) odůvodnil poslanec ČNR J.PAYNE, který doporučil projednávat tisk 394 A.

Zpravodaj poslanec Jaroslav KORÁB doporučil výboru vyslovit souhlas s tímto návrhem.

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci doc.MUDr.J.ŠEBOR, MUDr.M.SYKA, Z.GUŽI,. G.MAZALOVÁ, výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas, s předloženým návrhem s připomínkami k § 10 a § 47.

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Jaroslav KORÁB návrh usnesení č.215/1992, které poslanci schválili. (Viz příloha).

K bodu 9:

Sdělení předsedy výboru

MUDr.P.LOM,CSc. informoval o iniciativě MUDr. ZVĚŘINY, který mu zaslal neuroprogram (jde o komplexní výzkum nervových a duševních onemocnění).

Předseda výboru seznámil výbor s celým textem, ve kterém požadují podporu výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Po rozpravě, v níž vystoupil doc.MUDr.J.ŠEBOR,CSc., L.ŠEPSOVÁ, MUDr.J.DOMAS, MUDr.P.LOM,CSc., MUDr.M.SYKA, MUDr.R.HÁJEK, výbor navrhl přijmout usnesení k této problematice s tím, že souhlasí s koncepčním programem - neuroprogramem, ale nemůže souhlasit s přidělením zvláštních finančních prostředků z rozpočtu České republiky.

V tomto smyslu bylo přijato i usnesení č.222/1992, které bylo poslanci schváleno, 3 hlasovali proti a 2 se zdrželi hlasování. (Viz příloha).

K bodu 10

Zákon ČNR o psychologické činnosti a psychologické komoře ČR (tisk 68O) odůvodnil poslanec ČNR PhDr. A.GJURIČ.

Po rozpravě, v níž vystoupili MUDr. M.SYKA, PhDr.A.GJURIČ, J.PAYNE, výbor doporučil České národní radě, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem a připomínkami k § 3, 4, 7, 11, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24.

Závěrem projednávání tohoto bodu předložil poslanec MUDr.M.SYKA návrh usnesení č. 221/1992, které poslanci jednomyslně schválili. (Viz příloha).

Schůzi výboru ukončil předseda výboru MUDr.P.LOM,CSc., který podal informaci z jednání P-ČNR ze dne 9.4.1992. Poděkoval poslancům za dobrou práci, obrovskou píli, pracovní nasazení a popřál jim mnoho úspěchů v dalším životě.

Dále informoval o schůzi České národní rady, která se sejde koncem měsíce dubna.

 

V Praze 24. dubna 1992

Zaznamenala: ing.M.Pospíšilová

Napsala: V.Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP